“Gdybym kupił akcje tej spółki pięć lat temu, to dzisiaj byłbym zarobiony”. Pewnie każdy przynajmniej raz pomyślał sobie w ten sposób, patrząc na wykres spółki, która w ciągu ostatnich lat kilkakrotnie zyskała na wartości na giełdzie. No ale żeby inwestować w spółki, których akcje rosną trzeba w ogóle wiedzieć skąd te wzrosty się biorą. I o tym właśnie opowiem w tym odcinku.
Partnerem cyklu kurs Inwestora Giełdowego jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.
Witam Cię w kolejnym odcinku Kursu Inwestora Giełdowego, który tworzymy we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie. W tej lekcji postaram się odpowiedzieć na pytanie, które nurtuje - a przynajmniej powinno - każdego, kto stawia swoje pierwsze kroki na giełdzie. Można by powiedzieć, że inwestowanie w swoich założeniach jest bardzo proste - kupujemy akcje lub jakieś inne aktywa, a następnie po jakimś czasie sprzedajemy je, ale po cenie wyższej od zakupu, tym samym osiągając zysk z naszej inwestycji. Możemy też budować długoterminowy portfel dywidendowy, czyli taki który składa się ze spółek stabilnie się rozwijających, które regularnie osiągają zyski i dzielą się nimi ze swoimi akcjonariuszami.
No właśnie - te podstawowe założenia i nasze cele jako inwestorów giełdowych są dość proste, ale ich realizacja w praktyce już wcale taka łatwa nie jest.
Żeby trafnie dobierać do naszego portfela odpowiednie spółki, musimy znać czynniki które wpływają na wzrost ceny ich akcji w czasie. Oczywiście, z czysto technicznego punktu widzenia, rynkowa ce