Przed nami interesujący tydzień na rynkach finansowych. Mimo, iż kalendarium danych makroekonomicznych nie jest rozbudowane to o zmienności decydować będą informacje związane z najnowszą mutacją wirusa SARS-CoV-2 (Omikron). Jak dotąd rynek pozostaje w umiarkowanie pesymistycznych nastrojach, do czego przyczyniają się między innymi doniesienia na temat wysokiej zaraźliwości mutacji.
Z uwagi na zagrożenie jeden z największych banków inwestycyjnych obniżył prognozy wzrostu gospodarczego w USA na 2022 rok. Inwestorzy śledzić będą ponadto informacje związane z rosnącym napięciem politycznym na linii USA – Rosja. Lokalnie zaś rozpoczynający się tydzień zdominuje oczekiwanie na wynik posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (środa). Od skali zacieśniania polityki monetarnej – i mniej narracji prezesa Narodowego Banku Polskiego - zależeć będzie reakcja złotego i skarbowych papierów wartościowych.
Zaplanowane na środę ostatnie w tym roku decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej powinno przynieść kontynuację cyklu zacieśniania polityki monetarnej w Polsce. Podwyżka stóp procentowych w grudniu jest praktycznie przesądzona w świetle inflacji CPI najwyższej od 20 lat, rekordowych wyników przedsiębiorstw i oczekiwań wskazujących na wysoką inflację także w kolejnych kwartałach. W scenariusz ten wpisują się ostatnie wypowiedzi członków Rady utożsamianych z frakcją gołębi. W szczególności prezes NBP powiedział w ub. tygodniu, że zmienia swoją ocenę wysokiej inflacji z „przejściowej” na „uciążliwą”. W naszym scenariuszu zakładamy podwyżkę o 5