Reklama
WIG82 365,58+0,99%
WIG202 424,04+1,22%
EUR / PLN4,32+0,04%
USD / PLN4,00+0,23%
CHF / PLN4,41+0,14%
GBP / PLN5,04+0,17%
EUR / USD1,08-0,18%
DAX18 488,16+0,06%
FT-SE7 960,32+0,36%
CAC 408 224,43+0,24%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,75+0,06%
ROPA WTI81,79+0,09%
ZŁOTO2 196,25+0,21%
SREBRO24,47-0,41%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

co to jest kontrakt futures

Nowy rok to dobry moment na rozpoczęcie nowej serii edukacyjnej na naszym kanale - będzie to pierwszy na polskim youtube kompletny i całkowicie otwarty kurs korzystania z kontraktów terminowych, czyli futuresów. Co więcej, nasz kurs przygotowujemy we współpracy i pod patronatem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, tak więc możesz od niego oczekiwać jakości zarówno spod znaku FXMAG, jak i GPW. Bez zbędnego przedłużania - zaczynamy serię z dźwignią na GPW!

____Kontrakty terminowe GPW____

Kontrakt terminowy, czyli instrument pochodny. Czym jest instrument pochodny?

Zacznę od samego początku, ponieważ nasz nowy cykl będzie prowadzony w taki sposób, by być zrozumiałym nawet dla osób początkujących, które nigdy nie miały do czynienia z kontraktami terminowymi, a być może nawet do końca nie wiedzą czym one są.

Zanim jednak przejdę do konkretów, muszę nadmienić że instrumenty pochodne, takie jak m.in. kontrakty terminowe ze względu na to, że posiadają dźwignię finansową i mają dość złożoną strukturę wiążą się z dużym ryzykiem inwestycyjnym i nie są polecane osobom początkującym. Nieumiejętne korzystanie z futuresów może zakończyć się poważnymi stratami i musisz pamiętać, że zajmując pozycję za ich pomocą bierzesz na siebie pełną i wyłączną odpowiedzialność. Tyle słowem wstępu. Przejdę teraz do konkretów. W moim ostrzeżeniu przed ryzykiem, pojawiła się nazwa, którą zapewne kojarzysz - instrumenty pochodne. 

Reklama

Instrument pochodny, inaczej nazywany derywatem, jest rodzajem instrumentu finansowego, który dość mocno różni się np. od akcji spółek giełdowych, czy obligacji i nie ma statusu papieru wartościowego. Jego główną cechą jest to, że posiada swój instrument bazowy, od którego uzależniona jest wartość takiego derywatu. Można by to uprościć, mówiąc że instrument pochodny ma za zadanie śledzić ruchy cenowe swojego instrumentu bazowego, którym mogą być m.in. akcje, indeksy giełdowe, pary walutowe, surowce, towary, czy metale.

Do grona instrumentów pochodnych zaliczamy właśnie kontrakty terminowe futures, kontrakty forward, swapy, opcje, warranty, czy kontrakty różnicowe.

Co to jest kontrakt terminowy? Na czym polega?

Czym jest zatem kontrakt terminowy, czyli główny bohater naszej nowej serii? Jest to rodzaj umowy kupna-sprzedaży zawarty pomiędzy dwiema stronami transakcji, która dotyczy konkretnego instrumentu bazowego. Umowa określa po jakiej cenie i w jakim terminie dojdzie do transakcji pomiędzy stroną kupującą a sprzedającą (stąd też bierze się nazwa kontraktu terminowego). Kontrakty terminowe są zaliczane do symetrycznych instrumentów pochodnych, czyli takich w których musi dojść do rozliczenia pomiędzy stronami transakcji po upłynięciu określonego terminu. W przypadku instrumentów niesymetrycznych, takich jak np. opcje, do rozliczenia może, ale nie musi dojść.

W tym kursie skupię się głównie na najpopularniejszych kontraktach terminowych, jakimi są kontrakty futures

Reklama

Najprościej mówiąc, futures to umowa, albo jak niektórzy określają, zakład o przyszłą cenę konkretnego instrumentu bazowego w przyszłości - cena rozliczenia transakcji nazywana jest ceną terminową (albo ceną futures), a data realizacji kontraktu to inaczej dzień rozliczenia lub dzień dostawy (w przypadku kontraktów futures z tzw. fizyczną dostawą). Strona kupująca kontraktu liczy na wzrost instrumentu bazowego, natomiast strona sprzedająca obstawia, że będzie on spadał - zysk jednej ze stron transakcji zawsze jest równoznaczny ze stratą drugiej strony. 

Kontrakty futures, podobnie jak większość instrumentów pochodnych, pozwalają nam stosować tzw. krótką sprzedaż, czyli zająć pozycję krótką, dzięki której obstawiamy spadki. Służy do tego kontrakt sprzedaży. Tym samym spadek notowań instrumentu bazowego jest naszym zyskiem, a jego wzrost stratą. W przypadku kontraktu kupna, dzięki któremu zajmujemy tzw. pozycję długą, wzrost notowań instrumentu bazowego jest naszym zyskiem, a spadek stratą.

Pokażę to na prostym przykładzie najpopularniejszego futuresa na warszawskiej giełdzie - FW20, którego instrumentem bazowym jest indeks WIG20. Pojedynczy kontrakt posiada mnożnik 20, co oznacza że jego cena to dwudziestokrotność wartości punktowej indeksu. Załóżmy, że indeks jest wyceniany na 1990 pkt. Jeśli zajmiemy pozycję długą (1 kontrakt kupna) i indeks pójdzie do góry o 5 pkt. (do 1995 pkt.) to nasz zysk wyniesie 100 PLN (20 PLN na każdym punkcie). Jeśli w tej samej sytuacji zajęliśmy pozycję krótką (1 kontrakt sprzedaży), to jesteśmy 100 PLN na minusie.

To, co musisz jeszcze wiedzieć na samym początku przygody z kontraktami futures, to fakt że są one instrumentami lewarowanymi, czyli posiadają tzw. dźwignię finansową.

Dźwignia finansowa to mechanizm, który pozwala otworzyć transakcję o większej wartości niż wynika to z wysokości naszego depozytu

Jeśli jakiś przykładowy kontrakt terminowy wymaga 10% depozytu zabezpieczającego, to jest to równoznaczne z dźwignią 10:1, czyli pozwala nam zająć pozycję o dziesięciokrotnie wyższej wartości niż nasze zabezpieczenie - w największym możliwym uproszczeniu, przy dźwigni 10:1 depozyt 10 000 PLN pozwala na otworzenie transakcji o wartości 100 000 PLN. Dźwignia zwiększa ryzyko, które ponosimy podczas transakcji, z tego względu że zwiększa zmienność - z jednej strony może zmaksymalizować nasze zyski, z drugiej jednak naraża nas na odpowiednio większe straty

Reklama

To powinno wystarczyć na pierwszą lekcję, oczywiście o depozytach zabezpieczających, dźwigni, a także o mnożniku znajdziesz jeszcze sporo informacji w kolejnych odcinkach kursu.

Kontrakty Futures vs forward

Na sam koniec wspomnę jeszcze o kontraktach terminowych forward, które w zasadzie nie różnią się pod względem swoich założeń i działania od futuresów. Też są umową pomiędzy dwiema stronami rynku, w której określona jest cena i data realizacji transakcji kupna-sprzedaży. Kontrakty forward są jednak niestandaryzowane i obrót nimi odbywa się poza rynkiem regulowanym, czyli na rynku pozagiełdowym. Futuresy mają natomiast ściśle określoną charakterystykę kontraktów i są notowane na regulowanym rynku giełdowym, w tym również na warszawskiej giełdzie papierów wartościowych.

Czytaj więcej

Artykuły związane z co to jest kontrakt futures