Reklama
WIG82 689,35+1,38%
WIG202 436,79+1,75%
EUR / PLN4,31-0,01%
USD / PLN4,00+0,22%
CHF / PLN4,42+0,19%
GBP / PLN5,05+0,25%
EUR / USD1,08-0,22%
DAX18 500,32+0,13%
FT-SE7 949,59+0,22%
CAC 408 221,09+0,20%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,34+0,75%
ROPA WTI82,44+0,88%
ZŁOTO2 214,61+1,04%
SREBRO24,61+0,16%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

chiński nowy rok

Sektor surowców pozostaje w centrum bieżącej „hossy wszystkiego” w różnych klasach aktywów. Znaczna płynność zapewniona przez rządy i banki centralne w połączeniu z przewidywanym szybkim wzrostem po pandemii dostarczyły sektorowi turbodoładowanie w momencie pojawiania się miejscowych ograniczeń podaży. Oznacza to większy popyt wśród inwestorów dążących do zysków z rolowania oraz szukających inwestycji oferujących pewną ochronę przed przewidywanym wzrostem inflacji.

W opublikowanej niedawno prognozie kwartalnej zestawiliśmy fundamentalne przyczyny nowej hossy na rynku surowców w 2021 r. Część inwestorów zwraca obecnie uwagę nie tylko na złoto, w okresie wyjątkowo niskich realnych stóp i najluźniejszej polityki pieniężnej w historii, ale w szczególności na metale niezbędne do realizacji programu zielonej transformacji.

Miedź i platyna na fali zielonej transformacji - 1

Miedź i platyna na fali zielonej transformacji - 1

Na czele listy pod względem wyników od czasu załamania z marca 2020 r. widzimy takie metale,

jak srebro (XAGUSD) z uwagi na jego podwójne zastosowanie - jako inwestycji i jako metalu przemysłowego w sytuacji, gdy przewiduje się, że w szczególności rynek fotowoltaiki (PV) będzie w solidnej kondycji, ponieważ liczne kraje zainicjowały już przedsięwzięcia związane z energią odnawialną.

Rynek platyny (XPTUSD)

Reklama

w ubiegłym roku otrzymał silny pozytywny impuls i z dyskonta względem złota na poziomie +1 000 USD na początku listopada spread zawęził się o ponad 400 USD, a cena platyny osiągnęła sześcioletnie maksimum powyżej 1 200 USD/oz. Najnowszy rajd nastąpił po informacji, że sprzedaż samochodów w Chinach w styczniu wzrosła o 30% w stosunku do ubiegłego roku i wzrost ten trwa już nieprzerwanie od dziesięciu miesięcy. Równocześnie przez wiele lat na rynku platyny miała miejsce nadmierna podaż ze względu na fakt, iż branża motoryzacyjna zainteresowała się palladem – obecnie sytuacja ta ulega zmianie. Według World Platinum Investment Council (WPIC) powrót do platyny (kosztem palladu) już się rozpoczął, jednak skala tego procesu stanowi obecnie tajemnicę największych producentów katalizatorów: koncern Johnson Matthey, BASF i Umicore.

Znany jest za to mocny wzrost popytu na inwestycje za pośrednictwem funduszy giełdowych oraz w mniejszym stopniu kontraktów terminowych – w ciągu ostatnich kilku lat ETF zgromadziły niemal rekordową pozycję w wysokości 3,9 mln uncji. Jeżeli dodamy uncje w posiadaniu giełd obracających kontraktami terminowymi, popyt inwestycyjny odpowiada obecnie niemal 45% znanych zapasów naziemnych. Zmiana w kierunku przewidywanego deficytu podaży ma miejsce w czasie zwiększonego zainteresowania regulacjami ograniczającymi emisje z tradycyjnych silników spalinowych przy równoczesnym przyspieszeniu produkcji zielonego wodoru, zwiększającym popyt na elektrolizery wykorzystujące platynę.

Po tym, jak przez prawie dekadę platyna odnotowywała trend spadkowy, jej ostatnie wybicie w listopadzie ubiegłego roku przyciągnęło nowych inwestorów, m.in. w efekcie osiągnięcia przez złoto ceny 2 000 USD/oz i wzrostu jego premii względem platyny powyżej 1 000 USD/oz. W konsekwencji wielu inwestorów zainteresowało się jednym metalem kosztem drugiego.

Miedź i platyna na fali zielonej transformacji - 2

Miedź i platyna na fali zielonej transformacji - 2

„Doktor Miedź” (COPPERMAR21 & HGH1)

Reklama

– metal wykorzystywany do wszystkiego, od okablowania i elektroniki po pojazdy elektryczne, i jako taki stanowiący dobry wskaźnik globalnego wzrostu i aktywności gospodarczej – odnotował ośmioletnie maksimum na fali optymizmu popytowego po tym, jak rządy na całym świecie zainicjowały przedsięwzięcia związane z zieloną gospodarką. W ubiegłym tygodniu miedź przez chwilę zbliżyła się do wsparcia na poziomie 2,50 USD po tym, jak Chiny ograniczyły płynność, zanim nocny rajd nie wywindował ceny tego metalu do 3,7850 USD, czyli do najwyższego poziomu od października 2012 r. Impulsem były dane z Chin wykazujące, że w styczniu ceny fabryczne po raz pierwszy od roku wzrosły, zwiększając ryzyko eksportu inflacji przez Państwo Środka do innych krajów.

Luty jest zwykle najsłabszym okresem w roku dla miedzi ze względu na fakt,

iż Chiński Nowy Rok zmniejsza popyt ze strony największego konsumenta tego metalu na świecie. Jednak niemal wszystko wskazuje na to, że rynek się zawęża, a brak wzrostu podaży z kopalń sugeruje zbliżający się deficyt. Popyt prawdopodobnie ponownie wzrośnie w miesiącach wiosennych po eliminacji zagrożenia w postaci Covid-19 i po opracowaniu przez rządy planów wydatków na cele ekologiczne. Popyt wzrośnie w stopniu najwyraźniej uniemożliwiającym stronie podaży jego zaspokojenie.

Zapasy miedzi monitorowane przez trzy najważniejsze giełdy w Nowym Jorku, Londynie i Szanghaju spadły do najniższego poziomu od wielu lat (215 tys. ton), stanowiącego niecałą połowę wynoszącej 522 tys. średniej z ostatnich pięciu lat. Zjawisko to widać również na krzywych kontraktów terminowych: przednia część krzywej miedzi LME wykazuje wzrost deportu, co stanowi oznakę coraz mniejszej dostępności na rynku kasowym.

Miedź i platyna na fali zielonej transformacji - 3

Miedź i platyna na fali zielonej transformacji - 3

Jednak mimo iż cena osiągnęła najwyższy poziom od niemal dekady,

spekulanci inwestujący w kontrakty na COMEX HG mają coraz większe wątpliwości. Dysponują oni obecnie długą pozycją netto w wysokości 78 tys. lotów, co stanowi poziom zbliżony do trzyletniego maksimum, jednak o 38% poniżej rekordowego poziomu z września 2017 r. Ponadto pozycja ta od września była relatywnie stała. Innym wskaźnikiem sugerującym, że rynek nie rozciągnął się jeszcze do maksimum, jest relacja długich i krótkich pozycji. Obecnie wynosi ona 3,5 długie pozycje do jednej krótkiej pozycji, czyli wskaźnik ten jest znacznie poniżej rekordowej wartości 6,4 z 2017 r.

Reklama

Jak widać na wykresie, zniesienie w okresie wzrostu o +60% z poziomu minimum z marca 2020 r. było bardzo płytkie, a przy każdej próbie pojawiali się nabywcy. Cena ostatnio znalazła wsparcie na poziomie 3,50 USD/lb, zanim rozpoczęła ostatnie przedłużenie ruchu w górę, w opinii rynku - do 4 USD/lb, czyli do maksimum z 2012 r. i kluczowego poziomu pod względem psychologicznym.

Miedź i platyna na fali zielonej transformacji - 4

Miedź i platyna na fali zielonej transformacji - 4

Nota prawna

Czytaj więcej