Stały czy zmienny? Jaki wybrać? I nie pytam tu o prąd, ani o adres IP, tylko o spread na naszym koncie inwestycyjnym. Jakie są wady i zalety stałego spreadu i kto powinien się nim zainteresować, a kto omijać z daleka?
Witam Cię w kolejny, szesnastym odcinku Kursu CFD od A do Z, którego partnerem jest Dom Maklerski X-Trade Brokers. W tej lekcji kontynuujemy temat spreadu, który jest jednym z ważniejszych czynników, jakie musimy wziąć pod uwagę przy wyborze brokera i przy otwieraniu transakcji z wykorzystaniem kontraktów różnicowych i nie tylko. Szybko przypomnę tylko czym w ogóle jest spread - jest to różnica pomiędzy ceną kupna (ask), a ceną sprzedaży (bid) danego instrumentu. Cena kupna zawsze jest wyższa od ceny sprzedaży. W praktyce spread jest jednym z kosztów zawarcia transakcji przez nas jako klientów brokera. Musisz również pamiętać o tym, że:
Czyli w każdym przypadku nasza docelowa cena jest tą mniej korzystną.
Spread jest dla nas kluczowy i nie warto go bagatelizować, bo to w dużej mierze od niego zależy jakie koszty transakcji ponosimy.
Jak zapewne wiesz notowania różnych instrumentów finansowych są dynamiczne i wiele czynników ma wpływ na to jak kształtuje się popyt i podaż w danym momencie. Skoro rynki są w ciągłym ruchu, trudno oczekiwać, aby spread stał