Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,29%
CHF / PLN4,42-0,27%
GBP / PLN5,03-0,18%
EUR / USD1,08+0,08%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Certyfikaty Turbo

Produkty strukturyzowane stają się coraz bardziej popularnym segmentem rynku. Było tak po wprowadzeniu ich na rynkach zachodnich ponad 30 lat temu, oraz w Polsce od 2007 roku, czyli momentu pojawienia się pierwszych tego typu produktów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Reprezentują one elastyczne narzędzie dla szerokiej grupy inwestorów, umożliwiając wybór strategii odpowiedniej dla każdej sytuacji rynkowej. W 2009 roku powstało stowarzyszenie mające na celu wypromowanie jednolitego standardu w tworzeniu produktów strukturyzowanych. EUSIPA, czyli European Structured Investment Products Association zrzesza lokalne stowarzyszenia (np. austriackie, holenderskie czy niemieckie).

O co chodzi z produktami strukturyzowanymi?

Wraz ze standardowymi instrumentami (rynku pieniężnego, obligacji, akcji czy funduszy inwestycyjnych), produkty strukturyzowane stanowią kolejną kategorię. EUSIPA w trakcie swoich prac wyróżniło 24 typy certyfikatów, możliwe do handlowania na giełdzie lub na rynkach OTC. Należą do nich m. in. certyfikaty gwarantujące 100% ochronę kapitału w terminie wykupu, trackery śledzące kurs instrumentu bazowego z jakim są powiązane, czy też instrumenty lewarowane, umożliwiające granie na wzrosty lub spadki. Z pełną listą wraz z opisem czy profilami wypłat można zapoznać się na stronie https://eusipa.org/, a dokładniej w dostępnej tam mapie produktów strukturyzowanych.

Do główne zalety produktów strukturyzowanych można zaliczyć:

  1. Dla każdego scenariusza rynkowego można przygotować odpowiedni produkt. 
  2. Można przygotować produkt odpowiadający każdemu profilu ryzyka klienta.
  3. Dostęp do wszystkich typów instrumentów finansowych – np. akcje, koszyki akcji, indeksy, surowce, nieruchomości, waluty, stopy procentowe.
  4. Duży poziom płynności.
  5. Przejrzystość kosztowa zapewniana przez udostępnianie Key Information Documents. 

Oczywiście pamiętając o zaletach nie można zapominać o związanych z inwestowaniem ryzykach. Do głównych należą :

  1. ryzyko emitenta (nie są to produkty gwarantowane w przypadku upadku instytucji emitujących dany produkt), 
  2. walutowe dla produktów opartych o zagraniczne instrumenty bazowe,
  3. no i oczywiście standardowe ryzyko rynkowe - większe dla produktów z dźwignią, ale występujące również w tych z ochroną kapitału gdzie ochrona ta działa tylko w momencie wygaśnięcia certyfikatu.

Jak wygląda rynek europejski…

Reklama

Według raportu Euronext za styczeń 2020 roku na rynkach przez nią prowadzonych było dostępnych łącznie ponad 74 000 produktów strukturyzowanych wyemitowanych przez 10 emitentów, a obrót na nich tylko w styczniu wyniósł 1 miliard euro. Do najpopularniejszych typów należą certyfikaty z dźwignią finansową (np. Turbo czy nieznane szerzej w Polsce warranty). Do największych emitentów należą m.in. BNP Paribas czy Commerzbank.

W przypadku Niemiec i danych lokalnego stowarzyszenia instrumentów pochodnych również widać że szczególną popularnością cieszą się produkty z dźwignią. Stanowią one około 60% obrotu generowanego na niemieckiej giełdzie. Tym niemniej dynamicznie rośnie też cały rynek, nie tylko produktów z dźwignią. Ilości notowanych certyfikatów widoczne są w Tabeli 1. 

… a jak polski?

Dane Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie również pokazują stabilny wzrost zainteresowania polskich inwestorów tym segmentem rynku. Wystarczy powiedzieć, że na koniec 2018 roku przekroczony został poziom 1 000 notowanych instrumentów. Rok 2019 to kolejnych 80 nowych produktów. Dla porównania w 2017 roku było to 946, a 2016 roku 784 sztuk. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre z nich, jak certyfikaty Turbo w określonych warunkach są wycofywane z obrotu. Jeśli spojrzymy na tę sprawę całościowo okaże się, że rok 2019 to rekord pod względem wprowadzania nowych certyfikatów. Przez cały 2019 rok notowanych było łącznie 1 885 unikalnych certyfikatów, co oznacza wzrost w stosunku do 2018 roku o 409 sztuk (+27%). Te dane przedstawia Tabela 2.

Na tym tle rosną również obroty na Giełdzie Papierów Wartościowych gdzie mocno wyróżniającą się pozycją są certyfikaty Turbo, których udział w obrotach dla produktów strukturyzowanych w ostatnim roku wyniósł 35%. W segmencie produktów z dźwignią udział ten to już 52%. Jedynymi emitentami tego typu certyfikatów na rynku polskim są ING Bank N.V. z siedzibą w Amsterdamie (Turbo) oraz wiedeński Raiffaisen Centrobank AG (m. in. Turbo, faktory) Do emitentów innych rodzajów produktów strukturyzowanych należą Unicredit AG, BNP Paribas, Societe Generale czy Goldman Sachs.

Czy certyfikaty Turbo to alternatywa dla aktywnych inwestorów?

Reklama

Grupa ING wprowadziła do oferty swoje certyfikaty Turbo już w 2008 roku. Na rynku polskim debiut odbył się 5 lat później - 12 czerwca 2013 roku. Od tamtej pory można zaobserwować w tym segmencie rynku stały wzrost zainteresowania klientów czego potwierdzeniem rokrocznie zwiększające się obroty. Od 2016 roku wzrosły one już łącznie o 66%. Szczegółowe dane w tabeli 3.

Wszystkie powyższe liczby pokazują, że coraz więcej osób w Europie, ale też Polsce odkrywa zalety produktów strukturyzowanych. Oczywiście przed tymi produktami jeszcze długa droga. Jednym z najczęstszych zarzutów podnoszonych w stosunku do nich jest to, że strata klienta jest zyskiem emitenta. Jednak w przypadku giełdowych produktów strukturyzowanych nie jest to możliwe. Gdy inwestor detaliczny kupuje produkt strukturyzowany, emitent nigdy nie jest ich rywalem. Emitent ma w takiej sytuacji neutralną pozycję i zabezpiecza się, aby mieć środki na poczet wypłaty środków dla klienta. To czy inwestor kupuje produkt na wzrosty czy spadki nie ma znaczenia. Emitent zarabia na przetrzymywaniu certyfikatów przez klientów oraz na obrocie nimi. Nie ma tu znaczenia, czy inwestor zyskuje czy traci. Nie ma tu mowy o rynku OTC, wszystkie transakcje są dokonywane za pośrednictwem giełdy, a wycenę można mniej lub bardziej precyzyjnie weryfikować. W czym też mogą i chcą pomagać emitenci. 

Doświadczenie drogą do sukcesu

Żeby dobrze poznać produkty strukturyzowane potrzeba czasu. Zawsze warto zacząć od poznania materiałów udostępnianych przez emitentów. Dla certyfikatów Turbo dostępne są na dedykowanej temu stronie www.ingturbo.pl/akademia. Po zapoznaniu się z nimi warto też przetestować nabytą w ten sposób wiedzę. Żeby nie narażać swoich środków na ryzyko, można wykorzystać różne platformy demo. ING N.V. udostępnia taką pod adresem www.grainwestycyjna.pl.  Po zarejestrowaniu każdy otrzyma wirtualne 100 000 zł, do wykorzystania na inwestycję w certyfikaty oraz ich instrumenty bazowe.  

Świat produktów strukturyzowanych jest fascynujący i praktycznie niemożliwy do poznania w 100%. Tym niemniej warto swój wzrok skierować na GPW i obecny tam segment certyfikatów, bo może przynieść ze sobą nieoczekiwane możliwości. Zapraszamy!

Ważne informacje
Przed rozpoczęciem inwestycji w certyfikaty Turbo należy zapoznać się z Warunkami końcowymi, Prospektem Emisyjnym oraz Kluczowymi Informacjami (KID) dostępnymi dla każdego certyfikatu, w których zamieszczono opis wszystkich czynników ryzyka związanych z inwestycją. 

Reklama

Podstawowe ryzyka to:
- Możliwość utraty części lub całego zainwestowanego kapitału
- Ryzyko walutowe (certyfikaty oparte o instrumenty notowane w walucie innej niż PLN),
- Ryzyko emitenta - (np. ewentualna niewypłacalność emitenta)

Czytaj więcej