Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,27%
USD / PLN3,98-0,29%
CHF / PLN4,41-0,30%
GBP / PLN5,03-0,20%
EUR / USD1,08+0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ceny pszenicy 2021

Na tle słabej koniunktury na rynku towarowym, która utrzymuje się od wielu tygodni, w ostatnim czasie zabłysły notowania pszenicy. Kontrakty futures na to zboże niewiele dzieli od ustanowienia historycznego maksimum kursowego. Od 9 lipca cena terminowa poszła w górę o około 45 proc. w euro. Za tak silnym wzrostem stoją kiepskie zbiory, a także obawy wielu ekspertów, że na horyzoncie czai się wciąż sporo czynników negatywnie wpływających na bilans popytowo-podażowy tego surowca. Momentum cenowe spowodowało, że do trendu przyłączyli się także inwestorzy niekomercyjni – francuska giełda instrumentów pochodnych MATIF poinformowała, że piąty tydzień z rzędu odnotowała wzrost długich pozycji spekulacyjnych netto.

Cena pszenicy w kontraktach futures na francuskiej giełdzie MATIF zbliżyła się do historycznego maksimum z 2008 roku. W styczniu 2008 kurs wyniósł ok. 282 EUR za tonę, a obecnie pszenica jest kwotowana po ok. 279 EUR. W krótkim terminie doszło do bardzo dynamicznego odbicia kursu, bardzo rzadko spotykanego w przypadku tego towaru. Od lokalnego minimum z 9 lipca 2021 roku cena pszenicy zwyżkowała o ok. 45 proc. z poziomu 193 EUR/t. Kontrastuje to wyraźnie w porównaniu z zachowaniem się indeksu całego rynku towarowego – Reuters/Jefferies CRB Index, który w tym okresie stracił przeszło 2 proc.

Wykres 1 – Wykres kontynuacyjny futures na pszenicę z giełdy MATIF

Cena pszenicy zbliża się do historycznego maksimum na fali kiepskich plonów - 1

Cena pszenicy zbliża się do historycznego maksimum na fali kiepskich plonów - 1

Reklama

Źródło: barchart.com

Zdaniem analityków, specjalizujących się w tym segmencie soft commodities, to może nie być koniec dobrej passy pszenicy. Na horyzoncie pojawiło się sporo czynników, wskazujących, że zakłócenia bilansu popytowo-podażowego tego zboża mogą utrzymać się przez dłuższy czas.

 

SŁABE PLONY WSPIERAJĄ CENY PSZENICY

Uwagę ekspertów najczęściej przykuwa kwestia plonów. Tomasz Niewiński, analityk rynku surowcowego PKO BP, zwrócił uwagę, że do zwyżki cen pszenicy przyczyniły się obniżone zbiory ziarna wysokiej jakości w Europie Zachodniej (głównie we Francji), co ma związek z intensywnymi opadami deszczu. A to może nie być koniec deficytów podażowych.

Mirosław Marciniak z InfoGrain zauważył, że szef resortu rolnictwa w kazachstańskim rządzie zasygnalizował spadek zbiorów zbóż z tamtejszych upraw o 24 proc., a firmy analityczne sądzą, że ubytek plonów może być jeszcze większy. W jego opinii do listy państw, w których odnotowano już znaczące ograniczenia zbiorów pszenicy wkrótce może dołączyć Argentyna. Ten południowoamerykański kraj zmaga się z coraz większą suszą. Pod znakiem zapytania stoją też plony w Kanadzie.

Reklama

12 sierpnia amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował swoje najnowsze prognozy dla rynku zbóż na świecie. USDA spodziewa się, że globalne zbiory pszenicy w tym sezonie wyniosą 776,9 mln ton, co oznacza korektę o 15,5 mln ton w porównaniu z poprzednimi szacunkami – instytucja publikuje swoje przewidywania w miesięcznych interwałach. Jednocześnie w ocenie departamentu należy spodziewać się istotnego zmniejszenia poziomu dostępnych zapasów na koniec bieżącego sezonu zbiorów – jest to korekta wobec poprzedniej prognozy o 12,6 mln ton do 279,1 mln ton.

Dla części obserwatorów rynku pszenicy zaskoczeniem mogło być obniżenie prognoz przez USDA dla zbiorów w Rosji, państwie, które jest największym eksporterem ziarna na świecie. Korekta była głęboka, gdyż wyniosła aż 12,5 mln ton do 72,5 mln ton.

„I choć większość analityków kwestionuje aż tak znaczącą korektę, to bardzo niskie plony pszenicy jarej sugerują, że USDA jest bliżej prawdy niż rosyjskie ministerstwo rolnictwa, które upiera się przy zbiorach na poziomie 81 mln ton. Rosyjskie firmy analityczne skorygowały swoje szacunki do 76-77 mln ton” – wyjaśnia Mirosław Marciniak.

 

ZBIORY W ROSJI WIELKĄ NIEWIADOMĄ

Poziom zbiorów w Rosji jest wielką niewiadomą. Reuters doniósł 18 sierpnia, że rosyjskie ministerstwo rolnictwa, które zazwyczaj codziennie ogłasza dane dotyczące zbiorów zbóż, opóźniło ich publikację. Ostatnie dane dotyczące zbiorów na stronie internetowej ministerstwa pochodziły z 6 sierpnia, a centrum analityczne Specagro po raz ostatni opublikowało dane z 11 sierpnia. Resort rolnictwa nie odpowiedział agencji na prośbę o komentarz, z czego wynika brak publikacji aktualnych statystyk na temat zbiorów.

Reklama

Do sprawy plonów odniósł się w niedzielę 22 sierpnia prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, co jest rzadkim zjawiskiem, jeśli chodzi o tematykę wystąpień tej głowy państwa. Interfax podał, że w jego opinii zbiory w tym roku wyniosą 127 mln ton – szacunek ten obejmuje jednak wszystkie gatunki zbóż, a zatem nie dotyczy tylko pszenicy. Będzie to mniej niż w 2020 roku, lecz wciąż wystarczająco, aby zabezpieczyć w pełni wewnętrzne potrzeby konsumpcyjne społeczeństwa i zapewnić odpowiedni poziom sprzedaży eksportowej.

Sprzedaż zagraniczna rosyjskich firm zbożowych (pszenica, jęczmień, kukurydza) podlega cłom, których wysokość jest zmienna i podlega dyskrecjonalności administracji prezydenckiej. InfoGrain uważa, że na obecną koniunkturę cenową w notowaniach terminowych pszenicy ma wpływ brak wiedzy eksporterów na temat przyszłych ceł.

„Firmy nie znają wysokości cła, jakie będzie obowiązywać za kilka tygodni, dlatego jeśli już oferują pszenicę, to w cenach znacznie wyższych od rynkowych. Najlepszym przykładem był ostatni przetarg na dostawę do Egiptu, w którym rosyjscy eksporterzy złożyli jedynie dwie oferty w cenach o 25 USD wyższych od rumuńskich” – wskazał Mirosław Marciniak z InfoGrain.

Tab. Dane na temat zbiorów pszenicy w wybranych państwach i regionach na świecie oraz bilans popytowo-podażowy zboża

Cena pszenicy zbliża się do historycznego maksimum na fali kiepskich plonów - 2

Cena pszenicy zbliża się do historycznego maksimum na fali kiepskich plonów - 2

Reklama

Źródło: InfoGrain (szacunki na 12 sierpnia 2021)

Momentum cenowe, jakie uwidoczniło się w ostatnich tygodniach w segmencie pszenicy przyciąga nie tylko firmy zajmujące się zawodowo uprawą i handlem zbożami. Do trendu najwyraźniej przyłączyli się również inwestorzy typu non-commercials.

„Widać wyższe zainteresowanie rynkiem ze strony inwestorów niekomercyjnych. Euronext zaraportował piąty tydzień z rzędu wzrost długich pozycji spekulacyjnych netto w tygodniu kończącym się 13 sierpnia” – powiedział FXMAG Tomasz Niewiński, ekspert rynku towarowego PKO BP. Jego zdaniem czynnikiem wspierającym notowania jest także osłabienie się euro wobec dolara, które podnosi atrakcyjność towarów denominowanych we wspólnej walucie. Od połowy czerwca kurs pary USD/EUR poszedł w górę z ok. 0,830 do 0,855.

 

KONTRAKTY FUTURES MATIF NA PSZENICĘ

Paryska giełda instrumentów pochodnych MATIF, wchodząca w skład grupy kapitałowej Euronext, umożliwia zawieranie transakcji na kontraktach futures na pszenicę – Milling Wheat No. 2 Futures (kod kontraktu – EBM). Są to kontrakty z dostawą fizyczną w portach francuskich. Opiewają na równowartość 50 ton pszenicy i są denominowane w euro. Minimalny tick wynosi 25 eurocentów za tonę (12,5 EUR za kontrakt). Notowania odbywają się w godzinach 10.45-18.30. Ze szczegółową specyfikacją kontraktu można zapoznać się na stronie https://live.euronext.com/en/product/commodities-futures/EBM-DPAR/contract-specification.

Czytaj więcej