Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cena ropy a kurs dolara

Notowania ropy naftowej znajdują się na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na solidnym plusie. Cena tego surowca w USA przekracza 64 USD za baryłkę, a cena ropy Brent porusza się niewiele poniżej 68 USD za baryłkę. Dzisiaj zwyżka notowań wyhamowała, ale to nie powstrzymuje rynku od spekulacji, czy notowania ropy naftowej przetestują w najbliższym czasie tegoroczne maksima – a w przypadku ropy Brent, czy dotrą do bariery na poziomie 70 USD za baryłkę.

W ostatnim roku rynek ropy naftowej pokazał, że w krótkoterminowej perspektywie żadnego scenariusza wykluczać nie można – ale warto pamiętać, że jak na razie, dalsze zwyżki cen ropy naftowej nie mają uzasadnienia fundamentalnego. W bieżącym tygodniu trochę optymizmu na rynek ropy wprowadził rozszerzony kartel OPEC+ oraz dane dotyczące zapasów ropy w USA – jednak ten efekt powoli będzie ustępował, a do dalszych wzrostów cen będą potrzebne kolejne impulsy.

Czy będzie test tegorocznych maksimów cen ropy? - 1Czy będzie test tegorocznych maksimów cen ropy? - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Pojawiają się także pozytywne akcenty w postaci znoszenia restrykcji pandemicznych w wielu krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych, jak również ogromne programy stymulujące gospodarkę, które budzą nadzieje na odrodzenie się popytu w tych częściach świata.

Reklama

Jednocześnie, jak bumerang na rynek ropy powracają te same problemy dotyczące obaw o globalny popyt na ropę naftową. Wśród nich największą niewiadomą jest sytuacja w Indiach, czyli kraju będącym trzecim na świecie konsumentem ropy naftowej. Już od kilku tygodni regularnie rewidowane są w dół prognozy tamtejszego popytu na paliwa. Niepokojąca jest również sytuacja w Brazylii, będącej największym konsumentem paliw w Ameryce Południowej. To wszystko dzieje się w czasie, gdy OPEC+ rozpoczyna wycofywanie się z ogromnych cięć produkcji ropy naftowej.

Na razie powyższe informacje składają się na scenariusz równowagi, który może oznaczać konsolidację notowań ropy naftowej w najbliższych miesiącach. Chociaż tekst poziomu 70 USD za baryłkę jest możliwy, to niewiele wskazuje na to, aby notowania ropy miały szansę na kontynuację długoterminowych wzrostów z ostatniego roku.

Czy będzie test tegorocznych maksimów cen ropy? - 2Czy będzie test tegorocznych maksimów cen ropy? - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KUKURYDZA - Największa miesięczna zwyżka cen kukurydzy od 2 lat

W tym tygodniu notowania kukurydzy wyhamowały swoją dynamiczną zwyżkę. Niemniej, cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych porusza się nadal w okolicach 6,45-6,50 USD za buszel, czyli niedaleko 13-letnich maksimów. To oznacza, że kukurydza jest na dobrej drodze do wypracowania największego miesięcznego wzrostu notowań od ponad dwóch lat.

Notowania kukurydzy w ostatnich miesiącach były wspierane przez duży popyt, głównie ze strony Chin, oraz mniejszą od oczekiwań podaż. Zwłaszcza produkcja w Stanach Zjednoczonych ma być mniejsza niż prognozowano jeszcze na początku roku, co jest realne, biorąc pod uwagę gorsze niż w ostatnich latach tempo zasiewów.

Reklama

Wczoraj szacunki mniejszej globalnej produkcji potwierdziła Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC, International Grains Council). Prognoza światowej produkcji kukurydzy w sezonie 2021/2022 została obniżona o milion ton do poziomu 1,192 mld ton. Nie jest to jednak duża zmiana, a ponadto wciąż będzie to rekordowo wysoka produkcja.

Obniżka wynika jednak przede wszystkim z mniejszych oczekiwań dotyczących produkcji w USA. Obecne prognozy IGC zakładają, że tamtejsze plony kukurydzy wyniosą łącznie 379,5 mln ton, podczas gdy w poprzedniej prognozie było to 384 tony. Niemniej, to nadal więcej niż w poprzednim sezonie (360,3 mln ton).

Czy będzie test tegorocznych maksimów cen ropy? - 3Czy będzie test tegorocznych maksimów cen ropy? - 3

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej