Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,16%
USD / PLN3,99-0,13%
CHF / PLN4,42-0,14%
GBP / PLN5,03-0,24%
EUR / USD1,08-0,03%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cena m3 gazu ziemnego 2018

Po dotarciu do tegorocznych maksimów (a w przypadku ropy Brent, nawet ich przekroczeniu), notowania ropy naftowej poruszają się w konsolidacji w wyczekiwaniu na kolejne impulsy. Ostatnie dane przyczyniły się do wyhamowania zwyżek – chodzi tu m.in. o dane dotyczące wzrostu zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych, który okazał się większy od oczekiwań.

Tymczasem obecnie na pierwszy plan na nowo wysuwają się działania OPEC+. Kraje rozszerzonego kartelu w ramach porozumienia naftowego latem tego roku zadecydowały o stopniowym wycofywaniu się z wcześniejszych dużych cięć produkcji ropy naftowej, ustanowionych w momentach najmocniejszego uderzenia pandemii Covid-19 w globalny popyt na ten surowiec. W rezultacie, obecnie trwa proces regularnego zwiększania wydobycia, każdego miesiąca łącznie o 400 tysięcy baryłek dziennie.

 

OPEC+ jednak przyspieszy wzrost produkcji ropy naftowej? - 1

OPEC+ jednak przyspieszy wzrost produkcji ropy naftowej? - 1

Reklama

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Jednak sytuacja na rynku ropy naftowej – czyli obawy o jej podaż i wysokie ceny – skłoniły wielu inwestorów do spekulacji na temat potencjalnego przyspieszenia procesu zwiększania produkcji przez OPEC+. Nic dziwnego, bowiem niektóre kraje rozszerzonego kartelu, głównie Arabia Saudyjska oraz w mniejszym stopniu Zjednoczone Emiraty Arabskie, byłyby w stanie relatywnie szybko podnieść poziom produkcji ropy naftowej, gdyby zaszła taka potrzeba.

W tym tygodniu pojawiają się jednak sprzeczne informacje na ten temat. O ile komitet techniczny OPEC+ potwierdził, że poszczególne kraje mają zamiar trzymać się planu stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej, to nieco później pojawiły się pogłoski, że te plany mogłyby zostać zmodyfikowane. Na przykład, jednego miesiąca mogłoby dojść do podwyżki rzędu 800 tys. baryłek dziennie, by w kolejnym miesiącu utrzymać produkcję już na stałym poziomie.

Jeśli OPEC+ faktycznie ogłosiłoby przyspieszenie zwiększenia produkcji, to doprowadziłoby to prawdopodobnie do pojawienia się odreagowania spadkowego na rynku ropy naftowej. Na razie bowiem cena ropy była napędzana obawami o podaż tego surowca w najbliższych miesiącach, podczas gdy w przyszłym roku na tym rynku z powrotem prognozowana jest nadwyżka.

Reklama

 

OPEC+ jednak przyspieszy wzrost produkcji ropy naftowej? - 2

OPEC+ jednak przyspieszy wzrost produkcji ropy naftowej? - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

 

GAZ ZIEMNY: Wzrost zapasów gazu ziemnego… i wzrost jego cen.

Notowania gazu ziemnego testują tegoroczne maksima cenowe. Zmienność notowań tego surowca w ostatnich dniach jest wyjątkowo duża, zaś notowania gazu w USA oscylują nadal tuż poniżej kolejnej bariery psychologicznej, czyli poziomu 6 USD za mln BTU.

Reklama

Wczoraj Departament Energii USA podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 88 mld stóp sześciennych, co jest najwyższą zwyżką od czerwca, jak również zwyżką większą od 5-letniej średniej dla tego okresu w roku. Niemniej, nie uspokoiło to nastrojów, bowiem zapasy gazu i tak pozostają niepokojąco niskie. Ma to szczególne znaczenie w obliczu zbliżającej się zimy, charakteryzującej się sezonowo większym popytem na gaz w celach grzewczych.

Na razie najbliższe tygodnie mają przynieść umiarkowane temperatury, co uspokaja nastroje – jednak nie uspokaja cen gazu. Te są windowane nie tylko ze względu na oczekiwania większego popytu w samych Stanach Zjednoczonych, lecz także obserwowanego dużego popytu zagranicznego, jak również obaw o zniszczoną huraganami infrastrukturę wydobywczą i możliwych opóźnień lub przerw w produkcji gazu.

Warto jednak mieć na uwadze fakt, że zwyżki notowań gazu ziemnego w ostatnich tygodniach były wyjątkowo dynamiczne, a większość wspomnianych obaw jest już w dużym stopniu uwzględniona w notowaniach tego surowca. Poziom 6 USD za mln BTU może więc okazać się skuteczną barierą, przy której inwestorzy będą wyczekiwać kolejnych impulsów fundamentalnych.

 

OPEC+ jednak przyspieszy wzrost produkcji ropy naftowej? - 3

OPEC+ jednak przyspieszy wzrost produkcji ropy naftowej? - 3

Reklama

Notowania gazu ziemnego w USA – dane dzienne

Nota prawna

Czytaj więcej