Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,00%
USD / PLN3,99-0,02%
CHF / PLN4,43-0,01%
GBP / PLN5,04-0,01%
EUR / USD1,08+0,04%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cena dolara w kantorach kraków

Pomimo utrzymującego się na rynku silnego sentymentu risk-on, środowa sesja przyniosła korekcyjne odrobienie strat amerykańskiego dolara z początku tygodnia. Zniżkujące amerykańskie indeksy giełdowe również potwierdzają chwilowe ograniczenie zainteresowania aktywami mniej bezpiecznymi wśród inwestorów. Przekonanie uczestników rynku o braku zmian prowadzących do normalizacji polityki pieniężnej, zostało zaburzone podczas publikacji minutes z kwietniowego posiedzenia FOMC. Presję na zmiany w retoryce Rezerwy Federalnej wywierają wzrosty rynkowych stóp procentowych w USA oraz ostatnie wypowiedzi ekspertów traktowanych za autorytety współczesnej ekonomii. Lawrence Summers traktuje postawę Fedu wobec inflacji jako ,,niebezpieczne samozadowolenie” i przestrzega przed potencjalnymi skutkami zbyt późnego ograniczenia zacieśnienia warunków monetarnych.

Waluty regionu CEE są jednymi z najsilniejszych wobec dolara w bieżącym miesiącu ze względu na rynkowe oczekiwania wzrostu stóp procentowych w ślad za zaskakującymi odczytami inflacji. W Polsce, ścieżka inflacyjna na najbliższe miesiące została podwyższona, co będzie wywierać dalszą presję na RPP, gdzie niektórzy członkowie Rady sugerowali, że mogłoby dojść do niewielkiego ruchu o 10-15 pb w górę, aby zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne. Wobec preferencji większości RPP, która opowiada się za utrzymaniem stóp do końca kadencji dalsze pole do silniejszego złotego powinno być w krótkim terminie ograniczone. W przestrzeni EMFX, uwagę przykuwa również silna postawa południowoafrykańskiego randa, który zyskuje w maju względem dolara na bazie sprzyjających uwarunkowań lokalnych tj. wysoki eksport wspierający nadwyżkę na rachunku obrotów bieżących, prawdopodobny wzrost PKB za poprzedni kwartał w ujęciu rocznym jak również luzowanie pandemicznych restrykcji wraz z poprawiającym się stanem epidemicznym w RPA.

Na krajowym rynku stopy procentowej podczas środowej sesji doszło do spadku rentowności obligacji (w sektorze 10 lat poniżej 1,90%)

Jeszcze w pierwszych godzinach sesji, przed wieczorną publikacją minutes Fed, widać było lekką tendencję do wzrostu dochodowości obligacji na świecie, mimo braku istotnych nowych informacji. W efekcie dochodowości 10-letnich Bundów wzrosły na krótko w okolice -0,07% (poziom notowany ostatni raz w maju 2019 r.). Ostatecznie jednak sesja kończyła się bez większych zmian w relacji do wtorku.

Ministerstwo Finansów podało,

że podczas piątkowej aukcji zamierza zaoferować obligacje serii OK0423, PS1026, WZ1126, DS1030, WZ1131 o łącznej wartości 4 mld PLN. Dla porównania w miesięcznym harmonogramie podaż szacowana była między 4 a 7 mld PLN. Tak znaczące ograniczenie podaży powinno mieć pozytywny wpływ na wyceny papierów o dłuższych terminach wykupu.

W krótkiej perspektywie lekko negatywny wpływ na lokalny rynek długu może mieć zbliżająca się publikacja miesięcznych danych z rynku pracy

Mogą one hamować spadki rentowności polskich obligacji. Mimo to notowania 2-letnich papierów powinny wracać poniżej 0,20%, a 10-letnich w kierunku 1,80%. Oczekujemy, że przeciętna płaca w sektorze przedsiębiorstw wzrosła w kwietniu o 9,4% r/r wobec konsensusu w pobliżu 10%, a zatrudnienie w przedsiębiorstwach o 1,1% r/r (podobnie jak konsensus rynkowy). Wspomniane mocne dane nie będą wspierać polskiego rynku stopy procentowej, gdyż wzmacniają pozycje zwolenników zaostrzania polityki pieniężnej w RPP. Przy ocenie danych należy jednak pamiętać, że bardzo duże znaczenie będzie miał efekt statystyczny w postaci niskiej bazy odniesienia sprzed roku.

Minutes Fed z kwietniowego posiedzenia opublikowane w środę wieczorem utrzymane były w łagodnym tonie,

chociaż pojawiały się pewne sygnały wskazujące na zbliżający się moment normalizacji polityki pieniężnej. FOMC zwraca uwagę, że mimo poprawy koniunktury gospodarka wciąż pozostaje daleko od poziomów sprzed pandemii i od celów banku centralnego. Wzrost inflacji określony został jako tymczasowy i niewymagający reakcji ze strony Fed. Niemniej, między wierszami pojawiły się sugestie, że dalsza wyraźniejsza poprawa stanu gospodarki będzie wymagać stopniowego wycofania monetarnego wsparcia. Minutes wpisują się w ton dotychczasowych wypowiedzi członków FOMC i będą przeciwdziałać nadmiernemu wzrostowi rentowności obligacji w najbliższych miesiącach.

Czytaj więcej

Artykuły związane z cena dolara w kantorach kraków