Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,26%
USD / PLN3,99-0,15%
CHF / PLN4,42+0,34%
GBP / PLN5,03-0,05%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 753,64-0,02%
S&P 5005 250,87+0,05%
ROPA BRENT86,66+1,12%
ROPA WTI82,79+1,31%
ZŁOTO2 219,27+1,26%
SREBRO24,81+0,98%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

ccc obuwie

W obecnej sytuacji większość sklepów odzieżowych i obuwniczych funkcjonuje jedynie drogą elektroniczną, prowadząc sklepy internetowe. Jednym z takich spółek jest CCC, zajmująca się sprzedażą obuwia, torebek oraz wielu gadżetów i dodatków związanych z dystrybucją. Przyjrzyjmy się bliżej spółce CCC. Z artykułu dowiesz się:

  • Czym zajmuje się spółka CCC,
  • Jak prezentuje się historia CCC,
  • Skąd wzięła się nazwa firmy CCC,
  • Jak wyglądał giełdowy debiut spółki CCC i jak znalazła się w składzie indeksu WIG20,
  • Połączenie CCC i eobuwie.pl,
  • Kto jest właścicielem spółki CCC.

Działalność sklepu CCC. Czym się zajmuje sklep CCC?

CCC jest to polski producent obuwia i lider branży na polskim rynku. Przedsiębiorstwo oferuje sprzedaż produktów zarówno w sklepach stacjonarnych jak i sklepach internetowych. Początki działalności spółki sięgają pierwszej połowy lat 90, kiedy firma powstała pod nazwą “Miłek”. Wówczas zajmowała się handlem detalicznym i hurtowym obuwia. Kolejnym krokiem był rozwój sklepów franczyzowych, które działały pod nazwą “Żółta stopa”. Obecnie sieć sklepów jest znana w całej Polsce i niemal w większości krajów Europy. W ofercie sklepów znaleźć można buty, torebki oraz wiele produktów związanych z pielęgnacją i przechowywaniem towarów obuwia.

Siedziba spółki CCC. Gdzie znajduje się biuro CCC?

Siedziba spółki CCC znajduje się w województwie dolnośląskim, w miejscowości Polkowice, również tam od 2001 roku funkcjonuje fabryka obuwia pod nazwą CCC Factory. Działalność spółki obejmuje wiele krajów Europy w tym: Białoruś, Rosja, Niemcy, Austria, Węgry, Czechy, Słowacja, Chorwacja, Serbia, Rumunia i Szwajcaria. W 2011 roku w Polkowicach został uruchomiony magazyn, stanowiący wówczas największe zautomatyzowane centrum logistyczne w Europie Środkowej.

Historia CCC. Jak powstało CCC?

CCC swoje początki na rynku umiejscawia w pierwszej połowie lat 90-tych, kiedy powstała Firma Handlowa “Miłek” zajmująca się handlem detalicznym i hurtowym obuwia. W 1996 roku firma Miłek rozwinęła pierwsze sklepy franczyzowe, które działały pod nazwą “Żółta Stopa”. Zaledwie 5 lat później powstała i rozpoczęła produkcję fabryka obuwia nazwana CCC Faktory. W tym samym czasie oddana do użytku została siedziba i baza magazynowa w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Polkowicach. Przełomowy był rok 2004, kiedy spółka CCC Sp. z o.o. przeobraziła się w CCC S.A. i przeprowadzona została oferta publiczna akcji. Pod koniec roku - 2 grudnia 2004 roku spółka miała swój debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Głównym akcjonariuszem i jednocześnie Prezesem Zarządu został Dariusz Miłek. 9 lat później (rok 2015) CCC dołączyło do spółek Warszawskiego Indeksu Giełdowego WIG20. W roku 2016 spółka CCC rozpoczęła działalność online, poprzez zakup 75% udziałów w spółce eobuwie.pl. W roku 2018 CCC nastąpiło nabycie pakietu większościowego DeeZee Sp. z o.o. (sklep internetowy z obuwiem). Tego samego roku spółka została sponsorem BMC Racing, jednocześnie dołączając do grona UCI World Tour.

Skąd wzięła się nazwa CCC? Co oznacza skrót CCC?

Reklama

Firma powstała w 1999 roku i już wtedy została nazwa CCC, co nie uległo do dziś żadnym zmianom. Wyjątkiem były tak zwane franczyzy, które nosiły nieco inną nazwę - “Żółta Stopa”. Według danych opublikowanych na oficjalnej stronie spółki, rozwinięciem skrótu CCC jest “Cena Czyni Cuda”. Obecnie w Polsce pełną nazwą spółki jest - CCC S.A., (CCC Spółka Akcyjna). Odpowiednio poza granicami kraju przypisana jest do CCC nazwa państwa, np w czeskiej Pradze - CCC Czech s.r.o.

Oferta sklepu CCC. Dostępne produkty

Firma oferuje produkty na każdą kieszeń, dzięki czemu trafia do różnych grup klientów. W ofercie sklepu można znaleźć zarówno obuwie sportowe, eleganckie jak i codzienne. Zdecydowana większość asortymentu kierowana jest do kobiet, jednak nie brakuje także męskich elementów garderoby. W ofercie sklepów sieci CCC możemy znaleźć takie produkty jak: buty damskie, buty męskie, torebki, torby sportowe, paski, portfele, skarpetki, rajstopy, czapki, szaliki, rękawiczki oraz wiele różnych akcesoriów do pielęgnacji i przechowywania obuwia. Pełną ofertę produktów znajdziecie na oficjalnej stronie sklepu.

CCC wchodzi na giełdę. Debiut giełdowy IPO CCC

Debiut giełdowy spółki CCC został zaplanowany na 2 grudnia 2004 roku i wtedy właśnie miał miejsce. Zapisy na akcje dla inwestorów detalicznych odbyły się w dniach 23-24 listopada, 24-25 - dla klientów instytucjonalnych, a 26 nastąpiło zamknięcie oferty publicznej. Kurs akcji i praw do akcji według danych GPW miał wynosić 9,5 PLN. Głównymi udziałowcami zostali Dariusz Miłek, założyciel spółki oraz Leszek Gączorek. CCC dołączyło do spółek Warszawskiego Indeksu Giełdowego WIG20 w 2015 roku.

CCC akcje. Notowania giełdowe CCC

Spółka CCC jest przynależna do następujących indeksów giełdowych:

  • INNOVATOR,
  • WIG-ODZIEŻ,
  • WIG30TR,
  • WIG30,
  • WIG20TR,
  • WIG20,
  • WIG-Poland,
  • InvestorMS,
  • WIG.

Zostało wyemitowane 54 868 000 akcji, których wartość rynkowa wynosi 5 420,96 mln. Obecnym prezesem jest Marcin Czyczerski. Podczas debiutu, 2 grudnia 2004 roku kurs w dniu debiutu według danych dostępnych na GPW wynosił 9,95 PLN, maksymalny historyczny kurs - 104,95 PLN, a minimalny - 37,56 PLN.

CCC częścią Warszawskiego Indeksu Giełdowego WIG20

Reklama

W roku 2015 Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie podjęła decyzje, odnośnie wejścia CCC do grona 20 spółek indeksu WIG20, a co za tym idzie musiała zająć miejsce innej spółki - padło na Bogdankę. Nie było to oczywiście przypadkowy wybór, usunięcie Bogdanki ze składu indeksu WIG20 było spowodowane głównie spadkiem free-floatu.

Co to jest Free-float?

Free-float jest to stosunek akcji, które są w posiadaniu małych inwestorów w stosunku do wszystkich akcji spółki. Poziom free-float powyżej 50% jest uznawany za wysoki. GPW oblicza free-float od roku 2011, w obliczeniach Giełdy Papierów Wartościowych jest ilorazem sumy wartości akcji w wolnym obrocie, czyli dla wszystkich spółek z głównego rynku do sumy wartości akcji zarejestrowanych w KRS. Największy wpływ na wynik mają największe spółki.

Połączenie CCC i eobuwie.pl

Według informacji podanych przez spółkę CCC, w roku 2016 grupa kupiła 74,99% akcji Eobuwie.pl o wartości blisko 130 milionów złotych. Eobuwie.pl jest to sklep zajmujący się sprzedażą obuwia poprzez pośrednictwo platformy e-commerce, funkcjonuje jako sklep internetowy. Wraz z zakupem 75% akcji spółka CCC nabyła prawo do zakupy pozostałych 25% akcji. Zaledwie 3 lata później, w roku 2018 dobrze prosperująca spółka CCC nabyła pakiet większościowy akcji DeeZee Sp. z o.o. - internetowy sklep z obuwiem. W 2019 roku CCC objęło pakiet mniejszościowy udziałów w HR Group Holding SARL (30,55%), tego samego roku nastąpiło objęcie 100% akcji spółki GINO ROSSI S.A. z siedzibą w Słupsku. Produkty firmy Gino Rossi pojawiły się w sklepach CCC.

Rozszerzenie działalności CCC do innych krajów

W międzyczasie spółka rozszerzała swoją działalność na terenach innych państw europejskich takich jaki:

  • Czechy,
  • Słowacja,
  • Węgry,
  • Austria,
  • Chorwacja,
  • Niemcy,
  • Włochy,
  • Serbia,
  • Rosja,
  • Rumunia oraz
  • Szwajcaria.

W roku 2018 spółka CCC zawarłą umowę z Apparel FZCO ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich w zakresie sprzedaży produktów w 6 krajach regionu Bliskiego Wschodu. Sklepy zostały otwarte jako franczyzy pod niezmienioną nazwą w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Kuwejcie, Omanie, Katarze oraz Bahrajnie. Porozumienie między Apparel FZCO (operator franczyz marek takich jak: Calvin Klein, Aldo, Tommy Hilfiger, czy New Balance), a CCC zostało podpisane na okres 10 lat z możliwością przedłużenia umowy.

Akcjonariat spółki. Kto jest właścicielem CCC?

Reklama

Akcjonariat spółki CCC prezentuje się następująco.

CCC (CCC buty, obuwie, buty damskie, torebki, botki). Historia spółki produkującej buty, debiut giełdowy CCC (IPO CCC) oraz opis działalności - 1

CCC (CCC buty, obuwie, buty damskie, torebki, botki). Historia spółki produkującej buty, debiut giełdowy CCC (IPO CCC) oraz opis działalności - 1

Akcjonariat CCC. Źródło:CCC.pl

Z jakimi sklepami konkuruje CCC w Polsce?

W związku z rozszerzeniem oferty dostępnych produktów w sieciach sklepów CCC, zwiększyła się także konkurencja. Największym konkurentem na rynku obuwniczym dla spółki CCC jest niemiecka firma Deichmann. Salony sprzedaży mieszczą się zarówno w centrach handlowych jak i w przydrożnych sklepach. Konkurent prowadzi także sklep internetowy, co zdecydowanie zwiększa zagrożenie z jego strony. Zdecydowana większość sklepów odzieżowych wprowadziła do swojej oferty towary z zakresu obuwia i torebek, dla klientów jest to ogromną zaletą, ze względu na zwiększony wybór ofert rynkowych. Jednak spółka CCC może z tego tytułu odczuwać negatywne efekty działań konkurencji.

Partnerstwo Spółki CCC z UNICEF

Spółka CCC jako pierwsza w Polsce została partnerem UNICEF. Dzięki rozpoczęciu relacji partnerskiej CCC przekazuje środki pieniężne na rzecz pomocy dzieciom na całym świecie. Korzystając ze swojej popularności i sile marki spółka może sobie pozwolić na wspieranie działalności charytatywnej.

Czym jest UNICEF?

Reklama

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci UNICEF jest to największa organizacja humanitarna wspierająca matki i dzieci, żyjące w krajach zniszczonych przez II wojnę światową. Pomoc polega przede wszystkim na zapewnieniu żywności i opieki zdrowotnej.

Czytaj więcej

Artykuły związane z ccc obuwie