Współtwórca Ethereum, Vitalik Buterin, poinformował na swoim Twitterze, że implementacja Plasma Cash, mająca rozwiązać problem niskiej skalowalności drugiej pod względem kapitalizacji kryptowaluty, jest już niemal gotowa. Informacja została poprzedzona zaskakującym stwierdzeniem Buterina, który przyznał, że każdemu krajowi zastanawiającemu się nad przeniesieniem na blockchain swojej waluty narodowej, zaleciłby wykorzystanie popularnych tokenów ERC20 opartych na Ethereum, wraz z dobrze działającymi łańcuchami Plasma.
Jednym z głównych problemów i wyzwań dla kryptowalut jest ich niska skalowalność, rozumiana jako niewystarczająca przepustowość sieci transakcyjnej dla potencjalnie stale rosnącej liczby operacji, związanej z ich coraz większą popularnością i szerszą adopcją. Dla przykładu, obecna maksymalna liczba transakcji bitcoina (BTC) na sekundę (TPS) wynosi jedynie 7, zaś w przypadku Ethereum niewiele więcej, bo ok. 20. W porównaniu z ponad 24 tys. transakcjami na sekundę w terminalu płatniczym Visa, czy chociażby 1500 TPS w przypadku scentralizowanej sieci blockchain Ripple (XRP) są to mało imponujące wartości, całkowicie dyskwalifikujące możliwość ich powszechnego zastosowania.
Stąd też, trudno dziwić się, że rozwiązanie problemu niskiej skalowalności, przy jednoczesnym zachowaniu decentralizacji i wysokiego bezpieczeństwa jest priorytetem m.in. developerów Ethereum.
Lekarstwem na niską maksymalna liczbę transakcji na sekundę ma być ogłoszona w sierpniu zeszłego roku implementacja Plasma, mająca umożliwić zarządzanie znacznie większymi zbiorami danych bez zmiany specyfikacji samego ła