Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

cardano krypto

[Aktualizacja: 26.07.2022r., 14:06:00]

Spis treści:

  1. Cardano - opis projektu i kryptowaluty
  2. Cardano (ADA) - podstawowe informacje techniczne
  3. Roadmap i plany rozwoju Cardano (ADA)
  4. Jaki portfel (wallet) do Cardano (ADA)?
  5. ICO Cardano (ADA)
  6. Gdzie kupić Cardano (ADA) - na jakich giełdach kryptowalut?
  7. Kurs i notowania Cardano (ADA)
  8. Opinie o projekcie Cardano (ADA)

 

Cardano - opis projektu i kryptowaluty

Cardano (ADA) - zdecentralizowana, otwartoźródłowa (ang. open-source) platforma oparta na publicznym rejestrze blockchain, posiadająca swoją własną kryptowalutę ADA. Celem Cardano jest stworzenie kompleksowej platformy (ang. all-in-one) dla smart-kontraktów, tokenów dystrybuowanych podczas ICO, zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz wymiany wartości za pomocą cyfrowej waluty. Twórcy projektu mają aspiracje do dostarczenia najbardziej zaawansowanych i kompleksowych funkcji, spośród wszystkich dostępnych zdecentralizowanych platform opartych na technologii blockchain, celując szczególnie w głównych konkurentów, jakimi są Ethereum (ETH) oraz EOS. Zespół projektowy jest bardzo rozbudowany, składa się z ponad trzydziestu developerów, z których duża część pochodzi ze środowiska akademickiego i posiada tytuły naukowe. Cardano deklaruje, że jest pierwszym projektem blockchain opartym o akademicką metodologię rozwoju i podejście bazujące na badaniach naukowych. Docelowo Cardano ma być platformą o wysokiej skalowalności, która przy zachowaniu decentralizacji i bezpieczeństwa użytkowników będzie jednocześnie kompatybilna z regulacjami państwowymi.

Sieć Cardano oparta jest na algorytmie konsensusu Proof of Stake o nazwie Ouroboros, który wg twórców jest najbezpieczniejszym protokołem PoS, równie bezpiecznym jak Proof of Work w bitcoinie (BTC), jednak niepotrzebującym dużej mocy obliczeniowej i dzięki temu energooszczędnym.

Sieć Cardano została oficjalnie uruchomiona 29 września 2017 r. Platforma jest napisana w języku programowania Haskell, który cechuje się nieścisłą semantyką i jest dopasowany do stylu programowania funkcyjnego, a także posiada dużą tolerancją na awarie, jest jednak mało popularny wśród developerów, co jest jednym ze źródeł krytyki wobec Cardano.

Nazwa platformy pochodzi od nazwiska włoskiego matematyka, wynalazcy, lekarza i astrologa, żyjącego w XVI w. - Girolamo Cardano. Wsławił się jako odkrywca rozwiązania równań sześciennych, a także redukcji równań czwartego stopnia do sześciennych. Opracował również typ napędu, znany obecnie jako wał Kardana, wykorzystywany m.in. w motocyklach. Obliczył datę swojej śmierci, gdy jednak ta nie nadeszła, popełnił samobójstwo w wyznaczonym dniu.

Reklama

Nazwa kryptowaluty ADA pochodzi od nazwiska Ady Lovelace, dziewiętnastowiecznej brytyjskiej matematyczki i poetki, która umownie uznawana jest za pierwszą programistkę w historii (nie jako pierwszą programistkę-kobietę, lecz w ogóle). Stworzyła ona algorytm tzw. maszyny analitycznej, uznawany za pierwszy program komputerowy.

Lovelace to również jedna milionowa (10-6) część kryptowaluty ADA, będąca jej najmniejszą jednostką.

Głównym developerem projektu Cardano jest Charles Hoskinson, pracujący wcześniej przy projektach takich jak: BitShares (BTS), czy Ethereum (ETH).

 

 

Czytaj również:  Stellar Lumens (XLM) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Reklama

 

 

Cardano (ADA) - podstawowe informacje techniczne

ADA jest kryptowalutą o wysokiej kapitalizacji rynkowej i dużej ograniczonej podaży, wynoszącej 45 mld jednostek, z czego 58% (niecałe 26 mld) znajduje się w obiegu rynkowym. ADA ma charakter inflacyjny, podobnie jak inne kryptowaluty z ograniczoną maksymalną podażą (np. BTC). Cardano jest siecią o algorytmie konsensusu Proof of Stake, co oznacza że nie zachodzi w niej proces kopania (ang. mining), zaś za zatwierdzanie transakcji oraz dodawanie nowych bloków transakcyjnych odpowiadają tzw. Liderzy (ang. Slot Leaders), którzy posiadają odpowiednią ilość stakowanych środków. Algorytm konsensusu nazywa się Ouroboros i został określony, na podstawie badań kryptograficznych wykonanych przez zespół Cardano, jako najbezpieczniejszy oraz niemożliwy do złamania algorytm Proof of Stake. Każdy posiadacz kryptowaluty ADA ma prawo do głosowania na Slot Leaderów (ważność głosów zależna od salda posiadanych środków), którzy pełnią podobną rolę do górników (minerów) w sieciach Proof of Work. Każdy Slot trwa ok. 20 sekund, podczas których jeden z wybranych wcześniej Slot Leaderów ma prawo do utworzenia nowego bloku transakcyjnego. Dłuższy przedział czasowy, nazwany „epoką” (ang. epoch) gromadzi określoną liczbę Slotów i określa z wyprzedzeniem (przynajmniej do jednej epoki naprzód) kto będzie Slot Leaderem.

Koszty transakcyjne (ang. transaction fee) są wynagrodzeniem dla Slot Leaderów i - podobnie jak np. w Ethereum - zależą od wielkości (liczonej w bajtach) i z tego powodu mają zmienną wartość. Określa je równanie „A + B x Rozmiar transakcji w bajtach”, gdzie zmienne A i B są określane na bieżąco m.in. na podstawie obciążenia sieci. Takie rozwiązanie ma zapobiegać m.in. atakom DDoS, całkowicie wykluczając ich rentowność. Obecnie najniższa prowizja transakcyjna za prostą operację wynosi poniżej 0,2 ADA.

Cardano posiada dwie niezależne od siebie warstwy: rozliczeniową (Cardano Settlement Layer) oraz obliczeniową (Cardano Computional Layer), co ma zapewnić łatwiejsze usuwanie błędów i wprowadzanie uaktualnień poprzez tzw. soft-forki (zmiany w sieci, które w przeciwieństwie to hard-forków są wstecznie kompatybilne). Na warstwie rozliczeniowej oparta jest sieć blockchain i wszystkie związane z nią funkcjonalności, takie jak transakcje, uzyskiwanie konsensusu, głosowanie na Slot Leaderów, tworzenie bloków transakcyjnych etc.

Reklama

Warstwa obliczeniowa dostarcza dodatkowych informacji nt. transakcji, np. zawierających dane weryfikacyjne AML/KYC. Na warstwie obliczeniowej Cardano tworzone są również smart-kontrakty i zdecentralizowane aplikacje, do programowania których wykorzystywany jest autorski język o nazwie Plutus. Platforma umożliwia programowanie najprostszych smart-kontraktów również przy wykorzystaniu języka programowania Solidity, znanego z Ethereum.

 

 

Sprawdź aktualny kurs Cardano (ADA)

 

 

Roadmap i plany rozwoju Cardano (ADA)

Reklama

Projekt Cardano posiada jeden z najbardziej rozbudowanych i najlepiej sprecyzowanych harmonogramów działania. Podzielony został on na pięć etapów, nazwanych na cześć poetów, naukowców i filozofów. Pierwszy etap Byron (na cześć poety George Byrona) jest już zasadniczo osiągnięty. Polegał na usprawnieniu algorytmu Ouroboros, skupieniu na osiągnięciu odpowiedniego stopnia decentralizacji. Drugi etap Shelley (na cześć poety Percy Shelley) ma dostarczyć m.in. możliwość stakowania, transakcje multisignature, odporne na komputery kwantowe podpisy kryptograficzne, lekki portfel, wsparcie dla Ledgera Nano S. Trzeci etap Gougen (na cześć programisty Josepha A. Gougena) ma rozwinąć tzw. sidechainy (łańcuchy poboczne, podobnie jak w Lisk), smart-kontrakty oraz obsługę innych kryptowalut (poza ADA) na blockchainie Cardano. Dwa ostatnie etapy, Basho (japoński poeta) oraz Voltaire (francuski pisarz i filozof) skupiają się na zwiększeniu skalowalności sieci oraz zwiększeniu jej bezpieczeństwa.

 

 

Spekulować czy inwestować? Budowa długoterminowego portfela

 

Reklama

 

 

Jaki portfel (wallet) do Cardano (ADA)?

Cardano obecnie oferuje jedynie oficjalny portfel desktopowy (jako aplikacja komputerowa) o nazwie Daedalus, który jest walletem full-node, co oznacza że pobiera on pełną kopię sieci blockchain Cardano, przez co jego pierwsze uruchomienie jest zazwyczaj czasochłonne i trwa kilka(naście) godzin. Daedalus docelowo od czwartego kwartału 2018 r. będzie pozwalał na stakowanie ADA (potwierdzanie transakcji i tworzenie nowych bloków), otrzyma również integrację z BTC i ETH (stając się multiwalletem) oraz zapewni dostęp do zdecentralizowanych aplikacji znajdujących się na platformie Cardano. Daedalus jest dostępny wyłącznie na systemy operacyjne Windows oraz MacOS (Apple).

Obecnie ADA nie posiada portfela mobilnego, webwalletu, ani portfela sprzętowego.

W przyszłości planowana jest integracja ADA z portfelami sprzętowymi Ledger (Nano S oraz Blue). W planach jest również lekki portfel (ang. light wallet) o nazwie Yoroi w formie rozszerzenia do przeglądarki internetowej Google Chrome.

Reklama

 

daedalus ada

daedalus ada

Portfel Daedalus w wersji na system operacyjny MacOS

 

ICO Cardano (ADA)

Zbiórka funduszy Cardano poprzez emisję tokenów różniła się od typowego ICO. Po pierwsze, ADA było od początku kryptowalutą, nie zaś tokenem opartym na sieci blockchain innego projektu. Po drugie, zbiórka trwała ponad rok i była przeznaczona głównie dla inwestorów instytucjonalnych i nie była szeroko reklamowana w społeczności kryptowalut. Sprzedaż ADA trwała od 1 października 2015 r. do 1 stycznia 2017 r. i odbyła się w czterech transzach, w których sprzedano łącznie 25,9 mld tokenów z 45 mld dostępnych (ponad 55% maksymalnej podaży). Ponad 5 mld jednostek ADA (ponad 11% maksymalnej podaży) przeznaczono na finansowanie trzech organizacji tworzących projekt - Cardano Foundation, Emurgo oraz Input/Output (IOHK). Praktycznie wszystkie fundusze zebrane podczas ICO pochodzą z Azji, w tym głównie z Japonii (ponad 90%) oraz Korei Południowej (ponad 5%). Podczas ponadrocznej zbiórki zgromadzono ponad 108 tys. BTC. Obecnie w obiegu rynkowym znajduje się dokładnie 58% dostępnych jednostek ADA (25 927 070 538 ADA)

Warto dodać, że sieć Cardano ruszyła dopiero pod koniec września 2017 r., na długo po zakończeniu ICO (1 stycznia 2017 r.). Szacunkowa cena ADA podczas zbiórki wynosiła ok 0.0024 dolara, co obecnie daje inwestorom biorącym udział w ICO ponad 3800 procentową stopę zwrotu.

Reklama

Pierwsze ICO w postaci tokenów utworzonych na samej platformie Cardano uruchomiono 19 marca 2018 r., był to projekt Traxia.

 

Gdzie kupić Cardano (ADA) - na jakich giełdach kryptowalut?

Cardano jest obecnie dostępne na 19 giełdach kryptowalut, w tym na największych, takich jak: Binance, Bittrex (pierwsza giełda, na której ADA była notowana), Huobi. Największy obrót odbywa się na giełdzie Binance (ok. 60% całego dziennego wolumenu handlowego) w parach z Tetherem (ADA/USDT) oraz bitcoinem (ADA/BTC). Cardano nie jest dostępne na żadnej z polskich giełd kryptowalut, nie można jej również zakupić bezpośrednio za PLN.

ADA nie jest popularną kryptowalutą pod względem wolumenu tradingowego - mimo tego, że znajduje się w pierwszej dziesiątce rankingu kapitalizacji rynkowej, pod względem kapitalizacji plasuje się najczęściej w okolicach 20 miejsca.

 

Reklama

 

Zobacz także:  Holo (HOT) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

 

 

Kurs i notowania Cardano (ADA)

Cardano jest notowane na giełdach kryptowalut (Bittrex) od 1 października 2017 r., co sprawia że historia wyceny jest stosunkowo krótka. Dotychczasowa najwyższa cena (ATH) wyniosła 1,33 dolara przy kapitalizacji wynoszącej ponad 30 mld USD, co miało miejsce 4 stycznia 2018 r. Obecnie kryptowaluta ADA znajduje się na 9. miejscu w rankingu kapitalizacji (wynoszącej niecałe 2,5 mld dolarów), notując cenę ok. 9 centów (USD).

 

Opinie o projekcie Cardano (ADA)

Reklama

Cardano to jeden z najbardziej ambitnych i rozbudowanych projektów blockchainowych. Jego kod źródłowy został napisany całkowicie od podstaw, zaś uruchomienie sieci blockchain Cardano poprzedziły niemal dwa lata prac i badań. Zespół developerów projektu jest bardzo mocny i rozbudowany, zaś jego cele precyzyjnie określone. Cardano bardzo dobrze rokuje na przyszłość, jednak nie brakuje negatywnych opinii na jego temat - najczęściej zarzuca mu się wysoki stopień centralizacji poprzez skupienie dużej części kryptowaluty ADA na pojedynczych portfelach. Developerzy zarzucają również Cardano korzystanie z mało popularnych języków programowania, w tym głównie stworzony przez zespół Plutus, służący do programowania smart-kontraktów.

Może stać to na przeszkodzie do szybszego rozwoju niż m.in. Ethereum, co w swoich niezwykle ambitnych planach ma zespół Cardano.

 

 

Czytaj więcej