Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,13%
USD / PLN3,99-0,08%
CHF / PLN4,42-0,09%
GBP / PLN5,03-0,16%
EUR / USD1,08-0,06%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

capital.com

Mimo znacznego ryzyka, które ze soba niesie, trading jest jedną z domen ludzkiej działalności, na którą mają wpływ obciążenia poznawcze. To w co wierzą traderzy, może być błędną oceną i w rzeczywistości efektem uruchomienia się w mózgu mechanizmów oszczędzania. Przypuszczalnie racjonalne decyzje, mogą wynikać ze skrótów myślowych, przez które ignoruje się pewne porcje informacji, a to może przełożyć się na przyszłe wyniki tradingu.

 

Capital.com wierzy, że sztuczna inteligencja może pomóc ludziom w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

 

Ostatnie badania w dziedzinie ekonomii behawioralnej, wskazały na wiele powszechnych obciążeń, które mają wpływ na decyzje inwestycyjne i inne praktyki. Jednym z najbardziej znanych jest efekt dyspozycji. Traderzy wybierają sprzedaż i czerpanie profitów z akcji, których ceny przez jakiś czas szły w górę, tym samym trzymając te, które znajdowały się długo w trendzie spadkowym. Czekają aż te znów odbiją się. Statystycznie, to nie ma sensu w rozumieniu finansów: bardziej prawdopodobne jest, że akcje, których ceny rosły, będą kontynuować ten trend na przestrzeni kolejnych sześciu miesięcy, niż akcje, których ceny spadały.

W pracy zatytułowanej: Czy straty utrzymują się? Dowody od inwestorów giełdowych (Do Losses Linger? Evidence from Proprietary Stock Traders), Ryan Garvey, Anthony Murphy, Fei Wu, zbadali jak profesjonalni traderzy z Nasdaq ulegają wpływom swoich ostatnich zagrań na giełdzie. Odkryli, że kiedy traderzy odnoszą straty rano, to ich chęć ich zrekompensowania jeszcze przed zamknięciem sesji prowadzi do bardziej agresywnych zagrań po południu. Nawiązując do pracy: “Analiza indywidualnych zagrań, pokazuje, że traderzy, którzy są bardziej podatni na wcześniej poniesione straty, w dalszej perspektywie zachowują się gorzej niż ci mniej podatni”.

Reklama

Kolejne obciążenie występujące na dużą skalę, to również zbytnia pewność siebie. Prowadzi ona do polegania bardziej na własnych przekonaniach i odczuciach niż na odpowiednim i specjalistycznym prognozowaniu. Trzymanie statusu quo, który wybierają inwestorzy - często irracjonalnie, powoduje, że przywiązują się do wcześniej ustanowionego portfolia i nie wprowadzają zmian.

Nawiązująć do Viktora Prokopenya, inwestora venture (typu venture) i założyciela VP Capital: “Ludzie nie są specjalnie stworzeni do tego, by handlować na rynkach finansowych. Proces ewolucji wykształcił w nas walkę o przetrwanie i pożywienie. Porównując globalny rynek kapitałowy, który jest całkiem nowym odkryciem do naszych wzorów zachowań, to nie są one całkiem adekwatne dla środowiska rynków finansowych”.

 

Sztuczna inteligencja dla funduszy hedgingowych i inwestorów detalicznych

Musiało minąć trochę czasu zanim profesjonalni traderzy zaczęli korzystać z komputerów, by te po pierwsze, wspomogły ich lub całkowicie zastąpiły ich na rozwijających się światowych rynkach finansowych. Trading algorytmiczny stanowi około 90% rynku, według badań przeprowadzonych przez Mortona Glantza i Roberta Kissella. Kiedy często używane w tradingu narzędzia są zaprojektowane aby dokonywać transakcji kupna i sprzedaży w wymiarze kilku sekund, modele oparte o sztuczną inteligencję (SI) są w stanie wyszukać naprzód najlepsze godziny, dni, tygodnie, a nawet miesiące dla tradingu.

Wiele funduszy przechodzi obecnie przez cykl nauki przez mechanizację. Kilku pionierów w tej dziedzinie to np. Bridgewater Associates, Renaissance Technologies oraz the Medallion Fund at Renaissance. Ostatni z wymienionych pionierów zanotował zanualizowany zwrot w wysokości 35% przez ponad 20 lat - jeden z najlepszych wyników w historii inwestycji w świetle danych forum inwestycyjnego Nanalyze.

Reklama

Kolejny fundusz hedgingowy, całkowicie oparty na sztucznej inteligencji (SI) został stworzony przez Babak Hodjat - informatyka, który stworzyć podstawy dla Siri znanej z Apple.

“Dla mnie bardziej przerażające jest poleganie na ludzkiej intuicji i ocenach, niż opieranie się na czystych bazach danych i statystykach, które do nas przemawiają” - skomentował Hodjat dla Bloomberga.

Co więcej, wiele start-upów napędzanych jest przez trend sztucznej inteligencji. Wśród nich takie jak: Alpaca, Binatix, Sentient, Walnut Algorithms i Capital.com.

Ostatni z nich, który w zeszłym roku otrzymał zastrzyk gotówki w postaci 25 mln dolarów od dwóch inwestorów (Prokopenya jest jednym z nich) - jest pierwszą firmą, która umożliwiła korzystanie ze SI inwestorom indywidualnym. To właśnie ci działają bardziej pod wpływem obciążeń kognitywistycznych niż profesjonaliści, o czym informuje dyrektor operacyjna - Anastasia Akula.

Aplikacja Capital.com jest podobna do amerykańskiej Robinhood i europejskiej Trading212. Jednakże, ta posiada specjalną funkcjonalność sztucznej inteligencji, która dostarcza inwestorom danych opartych o analizę behawioralną. Dubbed SmartFeed, to funkcja, która pomaga użytkownikom zidentyfikować powszechnie występujące w tradingu zjawiska i wzory zachowań. Dostarcza także użytkownikom odpowiednich treści edukacyjnych, kiedykolwiek zostaną wykryte wspomniane zjawiska.

Reklama

Przemawiając dla World Finance, Akula opisała podstawowe funkcje aplikacji dotyczące sztucznej inteligencji:

“SmartFeed monituruje aktywność tradingową użytkowników, dostarczając wszystkich potrzebnych danych, analiz i materiałów edukacyjnych. Analizując te dane, aplikacja zidentyfikuje obciążenia kognitywne, które mogą mieć wpływ na zachowanie traderów, przy tym alarmując o ich wystąpieniu. Aplikacja może także dokonywać finansowych obliczeń, opartych na wiarygodnych danych, dostarczając przy tym materiały edukacyjne, w celu naprawienia zaistniałych obciążeń kognitywnych. Dzięki temu, inwestorzy mogą uniknąć pułapek umysłu, w które ludzie często wpadają podczas tradingu. Pomaga w podejmowaniu bardziej racjonalnych decyzji inwestycyjnych”.

 

Argumentacja Akuli została potwierdzona przez włoskich badaczy, którzy dowiedli, że przypominanie traderom o istnieniu obciążeń behawioralnych poprawiło ich wyniki w tradingu.

Co więcej, warto podkreślić, że traderzy indywidualni są bardziej narażeni na konsekwencje obciążeń behawioralnych niż traderzy profesjonalni. Akula stwierdziła:

Reklama

“Faktycznie, indywidualni traderzy mają stosunkowo taki sam odsetek zyskownych i stratnych zagrań jak profesjonaliści. Jednakże, strata wysokich kwot pieniędzy, jest charakterystyczna dla traderów indywidualnych. To wynik efektu dyspozycji, który nie występuje w przypadku traderów profesjonalnych. Nasza technologia pomaga uniknąć tych dysproporcji”.

  

Czy można ufać sztucznej inteligencji?

AI (sztuczna inteligencja) może być niezwykle efektywna w przypadku tradingu, dzięki dużemu nasileniu występowania dostępnych danych.

“Finanse posiadają takie dane, w przeciwieństwie do innych sektorów, gdzie wykorzystanie AI jest przesadzone” - powiedział Prokopenya.

Jednakże, ewolucja oddziałuje na sieci społecznościowe, media, politykę i inne sfery , które nauczyły się, że SI może być stronnicza. Badania prowadzone przez Tolga Bolukbasi, Kai-Wei Chang, Jamesa Zou, Venkatesh Saligrama i Adama Kalai w 2016 roku ukazały:

Reklama

“Ślepe aplikacje uczące się przez mechanizację mogą wprowadzić ryzyko wystąpienia błędnych danych”.

Nie wspominając już o działających w amoku tradingowych programach komputerowych, generujących duże straty na giełdzie, które dotyczyły kilkakrotnie największych giełd na świecie.

Kiedy zapytano Akulę, czy wierzy, że sztuczna inteligencja któregoś dnia zastąpi ludzki umysł, na takim poziomie, kiedy to traderzy będą mogli zarabiać podczas snu, odpowiedziała:

“ Mam nadzieję, że nie wydarzy się to zbyt szybko i zachowamy nasze posady w sektorze. Ale szczerze powiedziawszy technologia rozwija się w zaskakującym tempie. Obecnie działają algorytmy, które handlują autonomicznie znacznie lepiej niż ludzie. W Capital.com pracujemy bezustannie nad tym, aby dostarczyć klientom najnowszych rozwiązań technologicznych opartych o sztuczną inteligencję”.

Lekcja? Pozwól sztucznej inteligencji, aby ta pomogła Ci podejmować bardziej świadome i racjonalne decyzje, bez zgody na całkowite zastąpienie ludzkiego mózgu komputerami. Sztuczna, czy też nie, może stać się kombinacją prawdziwej inteligencji.

Czytaj więcej