Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,00%
USD / PLN3,99+0,01%
CHF / PLN4,43+0,01%
GBP / PLN5,04-0,01%
EUR / USD1,08+0,00%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

btc dominance

Po obawach o rosnące ceny i wyższą inflację, rynki finansowe ustabilizowały się pod koniec poprzedniego tygodnia. W skrajnie zmiennym otoczeniu rynki wciąż borykają się z dylematem, czy inflacja ma charakter przejściowy, czy też jest zwiastunem znacznie bardziej trwałego trendu wzrostu cen. Ostatni tydzień wykazywał się zmiennością, a odbicie pod koniec tygodnia pomogło zniwelować znaczną część strat z jego początku, choć nie wystarczyło, aby zapobiec największej tygodniowej utracie wartości amerykańskich akcji od lutego. Rynki europejskie radziły sobie lepiej. DAX zdołał zakończyć wyjątkowo trudny tydzień na plusie, a FTSE100 odnotował pierwszą tygodniową stratę od połowy kwietnia.

Do zmiany nastrojów przyczynił się gwałtowny spadek cen surowców,

przy czym indeks CRB odnotował największy jednodniowy spadek od 18 marca. W kwietniu sprzedaż detaliczna w USA osiągnęła wynik znacznie poniżej oczekiwań, co może sygnalizować, że obawy o wzrost presji inflacyjnej wydają się nieco przedwczesne. Gwałtowny wzrost głównego wskaźnika CPI wydaje się być dość wyjątkowy, patrząc przez pryzmat ostatniej dekady. Rosnące ceny należy umieścić w kontekście ostrego szoku deflacyjnego, który miał miejsce nieco ponad rok temu. Gwałtowne odbicie jest prawdopodobne, gdy przedsiębiorstwa i łańcuchy dostaw dostosowują się do nowej rzeczywistości, która prawdopodobnie będzie przechodzić dalsze zmiany w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Oznacza to, że jest wysoka szansa na pojawienie się dalszych wstrząsów, a dane o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z Chin w kwietniu są tego kolejnym świadectwem.

Rynki w Europie mają się otworzyć na nieco wyższym poziomie,

po pozytywnym zamknięciu rynków w USA w zeszłym tygodniu. Rynki w Azji różnie reagowały, ponieważ wskaźniki zachorowań na Covid-19 zaczęły ponownie wzrastać. Jeśli chodzi o gospodarkę Chin, już w pierwszym kwartale odnotowaliśmy niewielkie odbicie, któremu sprzyjał wzrost wydatków konsumenckich. W marcu sprzedaż detaliczna wzrosła o 34,2% w ujęciu rocznym, znacznie przewyższając oczekiwania rynkowe. Należy jednak pamiętać, że rok temu te liczby spadły o -15,7% w następstwie przejścia gospodarki w lockdown.

W rezultacie marcowe odczyty miałyby ogromne odchylenie,

nawet jeśli nadal byłyby całkiem przyzwoite. Z tego samego powodu dobre wyniki można było również zauważyć w produkcji przemysłowej, która wzrosła o 14,1%. To odchylenie jest również widoczne w dzisiejszych danych, a wzrost o 17,7% sugeruje, że chińscy konsumenci nadal zachowują znaczną ostrożność, mimo że w Chinach nie było drugiej fali koronawirusa, w przeciwieństwie do reszty Azji. W zeszłym roku sprzedaż detaliczna w Chinach spadła w kwietniu o -7,5%, przy oczekiwanym wzroście na poziomie o 25%. Produkcja przemysłowa była znacznie słabsza w 2020 r. i wzrosła o 3,9% w ujęciu rocznym, po spadku wynoszącym -1,1% w marcu, podczas gdy dzisiejsza produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 9,8%.

W tym tygodniu w centrum uwagi będzie Wielka Brytania,

Reklama

która wkracza w kolejny etap łagodzenia ograniczeń gospodarczych, na tle obaw o rosnącą liczbę przypadków indyjskiego wariantu koronawirusa. W zeszłym tygodniu widzieliśmy dalsze oznaki ożywienia koniunktury i zaufania konsumentów, ale mogą zostać zahamowane przez  pogarszającą się sytuację w Azji. Zobaczymy również najnowsze dane o bezrobociu, inflacji i sprzedaży detalicznej za kwiecień, przy czym inflacja prawdopodobnie będzie szczególnie interesująca, biorąc pod uwagę gwałtowne wzrosty odnotowane w Chinach i USA. Dzisiaj wysłuchamy też przedstawicieli wielu banków centralnych, w tym Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

UK 100 – wśród posiadaczy otwartych pozycji na kontraktach CFD na indeks FTSE100 wyraźna większość oczekuje wzrostów. Pozycje długie posiada 66% klientów , jednak pod względem wartości minimalnie dominują pozycje krótkie.

CMC GBP Index - na indeksie funta, reprezentującym siłę szterlinga względem ośmiu głównych walut (USD, EUR, JPY, CAD, CHF, CNH, NOK i SEK) widoczny jest pozytywny sentyment. Pozycje długie stanowią 68% wartości i posiada je 61% klientów CMC aktywnych na tym instrumencie.

Bitcoin – na kontraktach CFD na Bitocina widać częściową kapitulację byków. Jeszcze przed weekendem pozycje długie stanowiły 85% wartości, aktualnie jest to 10 punktów procentowych mniej. Paradoksalnie przybyło jednak klientów próbujących łapać spadający nóż – przed weekendem pozycje takie posiadało 83%, a dziś rano 84% klientów.

Wielka Brytania przygotowuje się do dalszego łagodzenia ograniczeń - 1

Wielka Brytania przygotowuje się do dalszego łagodzenia ograniczeń - 1

Reklama

Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Czytaj więcej