Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,00%
USD / PLN3,99-0,03%
CHF / PLN4,43-0,03%
GBP / PLN5,04-0,02%
EUR / USD1,08+0,03%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bitflyer

Dzięki innowacyjnemu projektowi metaverse Mars4 użytkownicy będą mieli okazję wirtualnej eksploracji planety Mars. Będą mogli także nabyć tam działkę i zarabiać dzięki posiadanym tokenom. Jak wyglądają szczegóły projektu?

 

Czym jest Mars4?

Mars4 jest projektem metaverse, wykorzystującym DeFi (zdecentralizowane finanse), który pozwala użytkownikom eksplorować planetę Mars w wirtualnej rzeczywistości. Mogą oni również posiadać tam działki i zarządzać nimi, a także uzyskiwać dochody dzięki posiadanym tokenom.

Pojęcie „metaverse” pochodzi z powieści science fiction Neala Stephensona „Zamieć”z 1992 r. Oznacza ono wirtualną przestrzeń, łączącą ze sobą dwa światy – fizyczny i wirtualny. W świecie metaverse granica między tymi dwoma rzeczywistościami jest płynna, więc posiadanie w nim nieruchomości czy inne działania są ekwiwalentem robienia tego samego w fizycznym świecie. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się kryptowalutowe metaverse’y, takie jak The Sandbox, Decentraland, Alien Worlds, Somnium Space, Diana, Netvrk, Illuvium. Mars4 również zalicza się do tego rodzaju przedsięwzięć.

Reklama

Poniższa tabela przedstawia Mars4 na tle innych metaverse’ów kryptowalutowych:

 

The Sandbox

Decentraland

Mars4

Alien Worlds

Somnium Space

Axie Infinity

Illuvium

Kapitalizacja rynkowa

1 729 682 296 $

1 718 082 162 $

14 000 000 $

2 641 218 086 $

211 267 093 $

18 831 305 963 $

4 413 870 299 $

Liczba adresów

17 216

101 940

30 000 (szacunkowo)

1 705

1 150

9 365

4 796

Społeczność na Telegramie

22 000

38 100

30 000 (szacunkowo)

22 000

3 682

50 345

4 956

Status

Unicorn

Unicorn

Potencjalny unicorn

Unicorn

TOP

Unicorn

Unicorn

Gry, budowanie, tworzenie

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

NFT

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

Tak

DAO

Tak

Tak

Tak

Tak

-

Tak

Nie

Generowanie zysków

Nie

Tak

Tak

Tak

Nie

Nie

Nie

„Burning”

Nie

Nie

Tak

Nie

Nie

Nie

Nie

Blockchain

ETH

ETH

ETH

ETH, WAX, ESC

ETH

ETH

ETH

Źródło: materiały informacyjne Mars4 

Reklama

 

W The Sandbox użytkownicy mogą kupować wirtualne kawałki świata i nimi zarządzać oraz wypełniać swój świat różnymi zasobami.

Decentraland to wirtualny świat, w którym użytkownicy mogą być właścicielami cyfrowych nieruchomości, dzieł sztuki i innych przedmiotów kolekcjonerskich. Opiera się na tokenie MANA. Jest to jeden z najbardziej dojrzałych projektów tego typu, który przeszedł ewolucję z 2D do dopracowanego 3D.

W Alien Worlds użytkownicy mają okazję zasiedlania planet. Stają się właścicielami różnych lądów. Duże znaczenie w grze mają przedmioty kolekcjonerskie.

Somnium Space umożliwia użytkownikom kupowanie cyfrowych działek, domów, budynków i innych zasobów.

Reklama

Axie Infinity skupia się natomiast na kolekcjonowaniu, hodowaniu, kupowaniu i sprzedawaniu małych sympatycznych stworków.

W Illuvium akcja rozgrywa się na nieznanej planecie, na której trzeba toczyć walki z różnymi istotami. Dużą rolę odgrywa strategia i praca zespołowa, aby zdobyć najcenniejsze tokeny.

Rzeczywistość Mars4 jest oparta na danych NASA i odzwierciedla warunki geograficzne panujące na Czerwonej Planecie. Użytkownicy mogą eksplorować Marsa w interaktywnym wirtualnym świecie 3D w sposób przypominający korzystanie z Google Earth. Przestrzeń ta jest podzielona na działki, które są reprezentowane przez tokeny NFT.

Mars4 - grafika

Mars4 - grafika

Źródło: materiały informacyjne Mars4

Reklama

 

Twórcy Mars4 połączyli najlepsze aspekty Decentralandu i Axie Infinity, a w szczególności dopracowaną grywalizację. Członkowie zespołu Mars4 pracowali w dużych korporacjach, takich jak Salesforce, PWC i LinkedIn. Moją bogate doświadczenie związane z metaverse i zdecentralizowanymi finansami. Ich doradztwo obejmowało takie projekty, jak Stake Capital i Illuvium. CEO Mars4 jest Richard Berno, który ma duże doświadczenie w rozwijaniu biznesu związanego z branżą blockchain. Jest także członkiem rady nadzorczej w jednym ze skandynawskich funduszy venture capital.

Partnerami projektu są: DappRadar, Cointelegraph, Cryptonews, Yahoo Finance, Game Starter i Business Insider.

 

Czym są tokeny NFT?

Tokeny NFT (non-fungible tokens) są tokenami o charakterze unikatowym. W odróżnieniu od takich kryptowalut jak Bitcoin lub Ethereum i tradycyjnych walut, takich jak dolar, gdzie każda jednostka pieniężna (np. 1 dolar) odpowiada każdej innej równoważnej jednostce pieniężnej (a więc innemu 1 dolarowi), tokeny NFT nie są wzajemnie wymienialne. Wprowadzają do cyfrowego świata cechę unikatowości. Mogą one reprezentować różne aktywa materialne i niematerialne, takie jak przedmioty kolekcjonerskie, wirtualne nieruchomości lub wirtualne dzieła sztuki. Działają jako weryfikowalne dowody autentyczności i własności w świecie blockchain. Mają różne zastosowania, takie jak prawa autorskie, prawa własności do różnych wirtualnych dóbr i wirtualne przedmioty w grach.

Reklama

Tokeny NFT cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. W ostatnim czasie ich sprzedaż znacząco wzrosła. W I połowie 2021 r. rynek NFT osiągnął nowe szczyty i wygenerował przychody w wysokości 2,5 mld USD. Poniższy wykres przedstawia wartość wolumenu sprzedaży tokenów NFT w poszczególnych kwartałach:

 Wolumen sprzedaży NFT

Wolumen sprzedaży NFT

Źródło: materiały informacyjne projektu

 

Szczegóły projektu Mars4

Mars4 jest projektem Mars4 Foundation – organizacji, która inwestuje w eksplorację przestrzeni kosmicznej i firmy związane z lotami kosmicznymi.

Reklama

Mars4 jest platformą wirtualnej rzeczywistości, opartą na blockchainach Ethereum i BSC. Oprócz unikatowych doświadczeń w postaci wirtualnej wycieczki na Marsa, umożliwia także użytkownikom korzystanie z grywalizacji i generowanie zysków.

Projekt ten wykorzystuje dwa rodzaje tokenów: MARS$ i Mars Land NFT (Mars NFT). Tokeny Mars Land NFT można nabyć jedynie przy pomocy Mars4 Token (Mars4 $). MARS$ jest tokenem ERC20/BSC wykorzystywanym do handlu, grywalizacji i do uzyskiwania unikatowych tokenów Mars Land NFT, które są tokenami ERC-721. Każdy z tokenów NFT reprezentuje jedną działkę na Czerwonej Planecie. Działki te można nabyć jedynie za pomocą tokenów MARS$. Podaż tokenów MARS$ jest ograniczona do 4 000 000 000 sztuk.

NFT reprezentujące marsjańskie działki również mają ograniczoną podaż. Jest ich tylko 99 888. Każda działka ma 1448 km kwadratowych. Oprócz tych działek, wirtualny świat Marsa oferuje także 888 wyjątkowo rzadkich NFT reprezentujących najbardziej znane miejsca geograficzne, które zostaną wystawione na aukcje na takich platformach, jak OpenSea i Rarible, a być może kiedyś także na stronach znanych domów aukcyjnych. Na III kwartał jest planowana aukcja super-unikalnego tokenu reprezentującego Olympus Mons. Jest to najwyższa góra na Marsie, której wysokość przekracza 2,5-krotnie Mount Everest. W przypadku wykupienia wszystkich działek, będzie możliwość obrotu nimi na rynku wtórnym.

Użytkownicy mogą otrzymywać zyski z posiadanych tokenów NFT. Projekt przewiduje nagradzanie właścicieli NFT za ich przechowywanie. Posiadanie NFT automatycznie doda tokeny MARS$ do portfela za każdym razem, gdy będzie miała miejsce transakcja w świecie wirtualnego Marsa.

Transakcje są obciążone kosztami wynoszącymi 4%, z czego 2% wartości każdej transakcji jest redystrybuowana do właścicieli NFT, 1% jest dodawany do puli płynności, a 1% ulega „spaleniu” (burning), ograniczając liczbę tokenów i zwiększając ich wartość.

Reklama

 

Dalsze plany

Jak do tej pory została już uruchomiona przedsprzedaż tokenów Mars NFT. Natomiast Mars4 Token w tym momencie już jest obecny na giełdach zdecentralizowanych, takich jak Sushiswap i Uniswap. Jednak ze względu na stosunkowo wysokie koszty transakcyjne na giełdach zdecentralizowanych, Mars4 planuje wkrótce wejść na giełdę scentralizowaną, by dotrzeć do większego grona odbiorców.

Zostały już osiągnięte następujące kamienie milowe przedsięwzięcia: interaktywna mapa terenu Marsa, wprowadzenie deflacyjnej tokenomiki i trwający rozwój smart kontraktów. Projekt został już dostrzeżony przez m.in. Yahoo, Business Insider i CEO bitFlyer Blockchain – Yuzo Kano, który wspomniał o swej inwestycji w wirtualne grunty na Marsie.

Na III kwartał 2021 r. zostało zaplanowane uruchomienie i audyt smart kontraktów, organizacja pierwszej oferty publicznej Initial DEX Offering (IDO) i TGE (Token Generation Event), aukcja wyjątkowo rzadkich tokenów NFT reprezentujących Olympus Mons i kilka innych unikalnych miejsc oraz współpraca z Dappradar.com nad budowaniem marsjańskiej społeczności.

Na rok 2022 jest przewidziany rozwój rzeczywistości VR, przypominającej Google Streetview oraz umożliwienie użytkownikom personalizacji poprzez różne dodatki. Twórcy projektu będą pracować również nad tym, aby uczynić Mars4 zdecentralizowaną autonomiczną organizacją (DAO), aby właściciele NFT mogli kontrolować takie decyzje zarządcze, jak aktualizacje polityki, aukcje i kontrakty.

Reklama

 

Inspiracje dla projektu

Czerwona Planeta jest odkrywana w coraz większym stopniu poprzez wysyłanie sond kosmicznych, rosną też nadzieję, że wkrótce ludzie również będą mogli tam się udać. Niewiele jednak osób będzie mogło sobie pozwolić, aby taką wycieczkę odbyć w rzeczywistym świecie. Twórcy projektu uznali więc, że warto uczynić możliwym eksplorację tej planety również w sposób wirtualny. Zwrócili też uwagę, że istniejące już NFT przynoszą stosunkowo niskie zyski, więc element uzyskiwania dochodów przez użytkowników może być innowacyjny. W opisie projektu dodano również, że obecnie brakuje wsparcia dla startupów we wczesnej fazie rozwoju, a fundacja może pomóc wypełnić tę lukę.

 

Aby uzyskać więcej informacji dotyczących projektu, można skontaktować się z polską grupą na Telegramie: https://t.me/mars4poland 

Giełda Sushiswap mieści się pod linkiem: https://app.sushi.com/swap?inputCurrency=0x16CDA4028e9E872a38AcB903176719299beAed87

Reklama

 

Czytaj więcej