Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,19%
USD / PLN3,98-0,27%
CHF / PLN4,42-0,25%
GBP / PLN5,03-0,14%
EUR / USD1,08+0,08%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bitcoin cash wallet

[Aktualizacja: 26.07.2022r., 15:24:12]

Spis treści: 

  1. Pierwszy hard fork bitcoina
  2. Bitcoin Cash - podstawowe informacje techniczne
  3. Konflikt BTC i BCH - dlaczego powstał Bitcoin Cash?
  4. Kim jest Roger Ver?
  5. Bitcoin Cash - kopanie (mining)
  6. Jaki portfel (wallet) do Bitcoin Cash?
  7. Notowania i kurs Bitcoin Cash (BCH)

 

 

Pierwszy hard fork bitcoina

Bitcoin Cash (BCH), nazywany również Bcash (głównie przez jego przeciwników, aby uniknąć wykorzystania frazy „Bitcoin” w nazwie) jest otwartoźródłową (ang. open-source) kryptowalutą opartą na zdecentralizowanym rejestrze transakcji blockchain. Ideą powstania Bitcoin Cash było rzekome realizowanie „prawdziwej wizji Satoshiego Nakamoto” (anonimowego twórcy bitcoina) i nie tylko stworzenie alternatywy dla BTC, lecz wręcz pełne go zastąpienie. Do dziś jednak plan się nie powiódł, mimo tego wielu developerów i promotorów BCH twierdzi, że Bitcoin Cash jest prawdziwym bitcoinem. Jednym z głównych promotorów Bitcoin Cash jest Roger Ver.

 

Reklama

Bitcoin Cash oparty jest na kodzie źródłowym bitcoina, będąc jedocześnie jego pierwszym mniejszościowym (secesyjnym) hard-forkiem. Oznacza to, że pewna część społeczności, skupiona dotychczas wokół bitcoina, zdecydowała się na odłączenie i wprowadzenie własnej wizji rozwoju projektu już na nowym łańcuchu bloków. Do hard-forku Bitcoin Cash doszło we wtorek 1 sierpnia 2017 r. Polegał on na podziale łańcucha bloków bitcoina na dwie niezależne od siebie sieci (dotychczasowy blockchain bitcoina oraz nowy Bitcoin Cash), z założeniem że każdy posiadacz BTC po dokonaniu podziału otrzymuje równorzędną (1:1) liczbę BCH przypisanych do swojego klucza prywatnego.

 

Bitcoin Cash powstał w ramach rozłamu wśród developerów, którzy postanowili odłączyć się od społeczności bitcoina, aby sprzeciwić się największym bolączkom BTC (niska skalowalność transakcji, wysokie koszty transferów) i wg ich opinii w większymstopniu realizować wizję anonimowego twórcy kodu BTC (którym był Satoshi Nakamoto), zapisaną w whitepaperze. Zwiększenie skalowalności BCH zostało uzyskane w dość prosty sposób, poprzez ośmiokrotne zwiększenie maksymalnej pojemności bloku - z 1 MB w bitcoinie, do 8 MB w Bitcoin Cash. Takie rozwiązanie nazywane jest również skalowaniem on-chain, czyli opierającym się na rozwiązaniu technicznym realizowanym w obrębie sieci bloków.

 

 

Reklama

 

Bitcoin Cash dzięki temu mógł przetworzyć ok. ośmiokrotnie więcej transakcji niż bitcoin (BTC maksymalnie może obsłużyć ok. 7 transakcji na sekundę). 15 maja 2018 r. Bitcoin Cash zwiększył rozmiar swojego bloku (ang. block size) czterokrotnie, do 32 MB, stając się tym samym kryptowalutą z największym (maksymalnym) rozmiarem pojedynczego bloku transakcyjnego. Warto również zaznaczyć, że wokół Bitcoin Cash skupieni są również developerzy tzw. Bitcoin Unlimited, postulujący nieograniczone zwiększanie rozmiaru bloków transakcyjnych, w zależności od potrzeb. Zwiastować to może kolejne zmiany wielkości bloku w przyszłości.

 

Czytaj także: Pierwsze urodziny Bitcoin Cash. Konflikt BTC vs BCH wciąż trwa

 

1 sierpnia 2017 r. doszło do podziału sieci Bitcoina (BTC) w ramach której powstał Bitcoin Cash (BCH), który od tego momentu stał się nową i niezależną od BTC kryptowalutą. Co było przyczyną podziału i o jaką wizję bitcoina walczą  ze sobą oba obozy? Co sprawia, że pomimo roku od odłączenia się deve..
 
 
Czytaj
 
 
Pierwsze urodziny Bitcoin Cash. Konflikt BTC vs BCH wciąż trwa
Reklama

 

 

Bitcoin Cash - podstawowe informacje techniczne

BCH jest oparty na kodzie źródłowym BTC i był jego pierwszym mniejszościowym hard-forkiem (kolejnym był Bitcoin Gold, w październiku 2017 r.). Początkowo Bitcoin Cash posiadał ośmiokrotnie większy maksymalny rozmiar bloku (8 MB), jednak od połowy maja 2018 r., został on zwiększony trzydziestodwukrotnie (32 MB) w stosunku do bitcoina, co teoretycznie zapewnia 32x większą skalowalność od transakcji w BTC (8 mln transakcji dziennie, zamiast 250 tys.). Obecnie jednak BCH nie wykorzystuje swojej wysokiej pojemności bloku ze względu na niską liczbę transakcji, najczęściej ponaddwukrotnie mniejszą niż w bitcoinie. Jak dotąd, rozmiar bloku BCH nie osiągnął nawet pierwotnej wartości 8 MB (średnio wynosi poniżej 500 KB, czyli pół MB, nie licząc tzw. stress testów, czyli zmasowanego, sztucznego obciążenia sieci).

 

Średni czas bloku jest identyczny jak w przypadku BTC i wynosi 10 minut, podobnie jak algorytm konsensusu Proof of Work, którym jest SHA 256 - oznacza to, że BTC i BCH mogą być kopane za pomocą tych samych urządzeń (układów ASIC). W BCH nie zaimplementowano protokołu SegWit (ang. Segregated Witness), zmniejszającego rozmiar transakcji, a także nie podjęto prac nad zwiększeniem skalowalności za pomocą rozwiązań tzw. drugiej warstwy (ang. second layer protocol) za pomocą np. Lightning Network, polegającego na przeniesieniu transakcji z mikropłatnościami poza łańcuch bloków (ang. off-chain).

Reklama

 

Zwiększenie skalowalności BCH opiera się wyłącznie na zwiększeniu rozmiaru bloków transakcyjnych, co w przyszłości może skutkować znacznie szybszym (nawet trzydziestodwukrotnie) zwiększaniem objętości sieci blockchain w stosunku do BTC.

 

Koszt transakcji (ang. transaction fee) w BCH w założeniu ma być niższy niż w BTC i taki też obecnie jest - wynosi średnio kilka razy mniej niż w bitcoinie, najczęściej poniżej 10 centów (USD), nie przekraczając jak dotąd progu 1 dolara.

 

Reklama

Bitcoin Cash, podobnie jak bitcoin, ma ograniczoną podaż do 21 mln jednostek, co oznacza że ma charakter inflacyjny.

 

 

Konflikt BTC i BCH - dlaczego powstał Bitcoin Cash?

W środowisku bitcoina istniały rozmaite wizje rozwoju pierwszej kryptowaluty, których nie dało się ze sobą pogodzić, co wywoływało różne konflikty. Rezultatem największego z nich można nazwać powstanie Bitcoin Cash, którego developerzy odłączyli się, aby rozwijać nową kryptowalutę wg własnej wizji, choć sami zwolennicy twierdzą, że BCH jest „lepszym bitcoinem”.

 

Entuzjaści BTC są również najczęściej wrogo nastawieni do BCH, podkreślając m.in. że Bitcoin Cash nie jest „drugim bitcoinem”, lecz kolejnym altcoinem. Wyrazem tego jest nazywanie go Bcash, tak aby uniknąć frazy „Bitcoin” w nazwie. Z technicznego punktu widzenia, mniejszościowy hard-fork skutkuje powstaniem kolejnej, niezależnej kryptowaluty, co oznacza że BCH jest altcoinem.

Reklama

 

Głównym problemem bitcoina jest niska skalowalność, pozwalająca na przetwarzanie ok. 7-15 transakcji na sekundę (TPS). W przypadku większego obciążenia sieci, przepustowość jest zbyt niska, aby obsłużyć wszystkie transakcje, co skutkuje większym czasem oczekiwania na potwierdzenie, a także wzrostem opłat transakcyjnych. Warto przypomnieć, że w momencie największego obciążenia sieci BTC (grudzień 2017 - styczeń 2018) średnie opłaty transakcyjne dochodziły nawet do 50 dolarów. Obecnie problem ten jest w pewnym stopniu rozwiązany dzięki coraz powszechniejszej implementacji SegWit.

 

Wg zwolenników BCH, bitcoin przestał wypełniać wizję zawartą w whitepaperze Satoshiego Nakamoto - jako powszechnego środka płatniczego. Zamiast tego, BTC stał się aktywem spekulacyjnym, w którym opłaty transakcyjne są zbyt wysokie, a czas potwierdzeń zbyt długi, aby traktować go jako codzienny środek płatniczy.

 

Reklama

Maksymalna pojemność bloku transakcyjnego w BTC od początku wynosiła 1 MB, aby zapobiec m.in. atakom DDoS (spamowaniu sieci) oraz zbyt szybkiemu rozrostowi blockchaina. Początkowo (a tak naprawdę aż do początku 2017 r.) liczba transakcji nie była na tyle duża, aby zagrażać skalowalności, co jednak zakończyło się wraz ze wzrostem zainteresowania bitcoinem. Różne grupy developerów miały różne wizje zwiększenia skalowalności, jednak każda z nich zgadzała się w jednym - przepustowość BTC musi zostać zwiększona, aby projekt dalej się rozwijał.

 

Developerzy skupieni obecnie wokół BCH postulowali proste rozwiązanie skalująca w obrębie łańcucha bloków (ang. on-chain), którym było podniesienie maksymalnego rozmiaru bloku, tak aby zawierać w nim więcej transakcji. Przeciwnicy tego rozwiązania twierdzili, że większe bloki nie rozwiązują problemu skalowalności, a jedynie linearnie zwiększają liczbę przetwarzanych transakcji, dodatkowo w szybszym tempie zwiększając rozmiar blockchaina i negatywnie wpływając na stopień decentralizacji.

 

Zwolennicy Bitcoin Cash byli też przeciwni wprowadzeniu protokołu SegWit do bitcoina, który docelowo zmniejszał rozmiar pojedynczej transakcji. Ze względu na to, że nie doszło do porozumienia, 1 sierpnia 2017 r. developerzy popierający wizję zwiększania rozmiaru bloków oddzielili się od łańcucha bitcoina, tworząc Bitcoin Cash, w którym rozmiar bloku został zwiększony do 8 MB.

Reklama

 

Developerzy Bitcoin Cash planowali, że po przeprowadzeniu hard-forku większość dotychczasowych górników bitcoina przełączy się na kopanie Bitcoin Cash, sprawiając tym samym, że hashrate (globalna moc obliczeniowa generowana przez minerów) BTC będzie mniejszy i to BCH stanie się „prawdziwym bitcoinem”, marginalizując rolę BTC.

 

BCH udało się uzyskać wyższą chwilową moc obliczeniową od BTC jedynie dwukrotnie - 23 sierpnia i 12 listopada 2017 r. Można zatem uznać, że plan nakłonienia górników BTC do kopania BCH nie powiódł się.

 

Kim jest Roger Ver?

Reklama

Roger Ver jest amerykańskim przedsiębiorcą (obecnie posiadającym obywatelstwo Federacji Saint Kitts and Nevis), który inwestował w bitcoina od początku 2011 r., lokując kapitał w kryptowalutowych start-upach. Jako promotor bitcoina zyskał przydomek „Bitcoin Jesus”. Twierdził, że „BTC jest największym wynalazkiem ludzkości od czasów powstania Internetu”. Ver był związany z wieloma projektami kryptowalutowymi, m.in. z giełdą Kraken oraz platformą Ripple (XRP). W 2012 r. otworzył pierwszy sklep internetowy przyjmujący płatności wyłącznie w BTC (bitcoinstore.com), obecnie zaś w BCH.

 

Roger Ver był zwolennikiem rozwiązania skalującego BTC o nazwie SegWit2X, łączącego zarówno  implementację protokołu Segregated Witness, jak i dwukrotnego zwiększenia rozmiaru bloku, do 2 MB. 9 listopada hard-fork wprowadzający SegWit2X został odwołany, co sprawiło, że Roger Ver przestał wspierać BTC i rozpoczął promowanie Bitcoin Cash, będąc obecnie jego największym apologetą.

 

Roger Ver wielokrotnie wspominał, że Bitcoin Cash to „prawdziwy Bitcoin”, nazywając BTC Bitcoin Core. Twierdzi on również, że BCH w przyszłości stanie się dominującą kryptowalutą o największej kapitalizacji rynkowej. Jego postawa przysporzyła mu wielu krytyków, zwłaszcza wśród entuzjastów bitcoina.

Reklama

 

 

 

 

Bitcoin Cash - kopanie (mining)

Reklama

BCH oparty jest na tym samym algorytmie konsensusu Proof of Work, co BTC - SHA256. Kopanie Bitcoin Cash jest obecnie dokonywane za pomocą układów ASIC (takich jak np. Bitmain Antminer S9), jednak trudność wydobycia (ang. mining difficulty) jest znacznie (kilkukrotnie) niższa niż w przypadku BTC, a także jej przyrost ma mniejszą dynamikę, co widać na wykresie poniżej. Nagroda za blok dla górników (ang. block reward) jest obecnie identyczna jak w przypadku bitcoina i wynosi 12.5 jednostek (BCH). Trudność kopania regulowana jest co 2016 bloków, jednak - w przeciwieństwie do bitcoina - BCH posiada tzw. EDA (ang. Emergency Difficulty Adjustment), który jest w stanie zapewnić poprawne i stabilne działanie sieci w przypadku nagłej zmiany liczby aktywnych górników.

 

Bitcoin Cash jest silnie scentralizowany pod względem rozkładu mocy obliczeniowej, gdyż ponad 51% hashrate’u pochodzi jedynie od trzech pooli miningowych, które zdecydowały się w pełni wspierać BCH.

 

 

Sprawdź aktualny kurs Bitcoin Cash (BCH)

Reklama

 

 

Gdzie kupić Bitcoin Cash?

BCH jest jedną z najpopularniejszych walut cyfrowych, dostępną na ok. 100 giełdach kryptowalut, w tym na najpopularniejszych platformach, takich jak: OKEx (największy wolumen dzienny), Binance, Huobi, Bitfinex, czy Coinbase). Bitcoin Cash można zakupić również za polską walutę (BCH/PLN) na giełdach Coinroom, Exmo, BitBay, czy BISQ (zdecentralizowana giełda).

 

Jaki portfel (wallet) do Bitcoin Cash?

Bitcoin Cash ma wsparcie dla wielu aplikacji walletowych. BCH jest wspierany przez portfele takie jak m.in.: Electrum, Electron Cash, Jaxx, Exodus, bitcoin.com Wallet, Coinomi. Paper wallet można wygenerować za pomocą witryny cashaddress.org.

Reklama

 

Bitcoin Cash jest również obsługiwany przez portfele sprzętowe (ang. hardware wallets) firm Ledger oraz Trezor.

 

Notowania i kurs Bitcoin Cash (BCH)

Bitcoin Cash swój dotychczasowy maksymalny kurs (ATH) osiągnął 20 grudnia 2017 r., a wynosił on 4350 dolarów przy kapitalizacji rynkowej przekraczającej 70 mld USD. BCH tuż po odwołaniu hard-forka wprowadzającego SegWit2X w bitcoinie, zaczął gwałtownie rosnąć, zyskując od 9 do 12  listopada ponaddwukrotnie (z 650 do 1390 USD), zajmując wówczas drugie miejsce w rankingu kapitalizacji i chwilowo uzyskując większą moc obliczeniową od BTC.

 

Reklama

Obecnie Bitcoin Cash znajduje się na 4. miejscu rankingu kapitalizacji rynkowej, mając niemal dziesięciokrotnie niższą łączną wartość od bitcoina.

 

 

 

Czytaj więcej