Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bankowy Fundusz Gwarancyjny

Co to jest BFG?

BFG, czyli Bankowy Fundusz Gwarancyjny, to polska instytucja finansowa powstała na mocy „Ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym” z 1994 roku. W trakcie ostatniej kampanii parlamentarnej Prawo i Sprawiedliwość wspominało o restrukturyzacji instytucji. W chwili obecnej funkcjonowanie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego prawnie ukonstytuowane jest ustawą z 2016 roku. Podstawowym celem istnienia funduszu jest zapewnienie depozytów bankowych wszystkim bankom w Polsce, opierających się na jurysdykcji Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego. Działalność BFG dotyczy zarówno banków wyspecjalizowanych, jak i uniwersalnych; obsługujących podmioty indywidualne, a także osoby prawne. Depozyt bankowy to z kolei ogólne określenie danego wkładu finansowego, który jest przyjmowany przez bank. Może mieć postać gotówkową lub bezgotówkową, mogą to być również akcje czy obligacje. BFG powstało, aby dać zabezpieczenie klientom banków na wypadek zagrożenia ich niewypłacalności. Stanowi to bardzo dobre rozwiązanie ze strony państwa, które może sprawdzić się szczególnie w sytuacji kryzysu. Warto jednak pamiętać, że nie cała kwota naszych pieniędzy ulokowanych w danym banku będzie do „odratowania” w przypadku jego ewentualnego bankructwa. Stopa gwarantowanych depozytów bankowych jest określona przez ustawę. Rozwiązanie to stosuje się powszechnie w większości państw Europy Zachodniej. Za wyjątkiem działalności skoncentrowanej na prewencji i częściowym zabezpieczeniu interesów osób korzystających z usług bankowym, Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie spełnia ponadto żadnej większej roli.

Bankowy Fundusz Gwarancyjny w Polsce

Bankowy Fundusz Gwarancyjny w Polsce zakresem działalności obejmuje również szeroko rozumianą finansową politykę pomocową. Podobnie jak w powyższym przypadku polega ona na zabezpieczeniu interesów obywateli banków. W tym wypadku odbywa się to poprzez zapewnienie finansowej pomocy bankom. Ma ona na cele przede wszystkim zwiększenie stabilności i płynności finansowej banku (a jednocześnie – spółki na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, co jest bardzo ważnym czynnikiem kontekstualnym). Bankowy Fundusz Gwarancyjny jest w stanie również nabyć wierzytelności tego banku, który jest zagrożony niewypłacalnością. BFG posiada kilka uprawnień o charakterze kontrolno-nadzorczym. W przypadku procesów restrukturyzacyjnych, programów naprawczych banków, jest w stanie objąć je własną kontrolą po to, aby monitorować ich skuteczność, a w razie potrzeby – podjąć odpowiednie działania. Wszystkie te czynności nie odbywają się jednak za darmo. Zgodnie z ustawą banki zobowiązane są do corocznych opłat na rzecz Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Gwarancje depozytów bankowych w Polsce

W myśl ustawy Bankowy Fundusz Gwarancyjny opiera się na założeniu, że posiadany do maksymalnej kwoty gwarantowanej kapitał klienta danego banku stanowi deponencką wierzytelność. Celem odzyskania od banku państwowej gwarancji finansowej należy zgłosić się do sądu, który nasz wniosek rozpatrzy (w zdecydowanej większości do tej pory wnioski te były rozpatrywane pozytywnie. Pamiętajmy również, że jeżeli upadający bank zostanie wykupiony przez inny, to o zwrot gwarantowanej kwoty naszych oszczędności możemy się prawnie ubiegać do nowego banku (bank bowiem wraz z przejęciem ma obowiązek przeniesienia na swój rachunek wszelkich wierzytelności).

Kwota gwarantowana przez BFG

Kwota gwarantowana obliczana jest jako suma całokształtu posiadanego przez indywidualnego obywatela zasobu kapitałowego. Mogą to być rachunki bieżące, lokaty terminowe, fundusze banku czy też rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Kwota gwarantowana dla jednego obywatela, złożona z powyższych części jego kapitału lokowanego w banku, jest w wysokości równowartości stu tysięcy euro. Do tego stopnia każdy polski obywatel może czuć się bezpiecznie. Niestety, jeżeli posiadamy więcej kapitału ulokowanego w banku, to nasze oszczędności na wypadek kryzysu i zagrożenia niewypłacalnością banku nie będą bezpieczne.