Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bezrobocie w szwecji

  • Gospodarka szwedzka pogrążona jest w recesji
  • Ostatnie odczyty PKB były rozczarowujące
  • Stopa bezrobocia w Szwecji zaskoczyła analityków i okazała się wyższa aż o 0,8 p.p. niż przed miesiącem
  • Tania korona szwedzka sprawia, że wyjazdy zarobkowe Polaków do Szwecji stają się mniej opłacalne

 

Bezrobocie mocno w górę w Szwecji

Stopa bezrobocia w Szwecji niespodziewanie sięgnęła poziomu 8,5% rdr. To najwyższy poziom od ponad pół roku i sygnał powrotu problemów na szwedzkim rynku pracy.

To także drugie wskazanie o największej wartości od czerwca 2022 roku. Tylko jednokrotnie, w czerwcu 2023 roku bezrobocie w Szwecji było wyższe na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy.

 

Stopa bezrobocia w Szwecji

Reklama

Sweden Unemployment RateSweden Unemployment Rate

Źródło: Trading Economics

 

“Zmartwieniem dla szwedzkiego banku centralnego jest to, że pojawiają się pewne oznaki pęknięć na wcześniej napiętym rynku pracy. Chociaż dane z rynku pracy Szwecji są trudne do jednoznacznego odczytania, stopa bezrobocia zaczęła rosnąć i pojawiają się oznaki, że zwolnienia mogą się nasilać. Było to głównym powodem wstrzymania cyklu podwyżek stóp procentowych w grudniu, ponieważ bank centralny oczekuje na więcej danych na temat kondycji gospodarki” - czytamy w analizie banku HSBC.

Wysokość stopy bezrobocia opracowywana jest przez Statistikmyndigheten SCB (Statistics Sweden), czyli urząd statystyczny Szwecji. Wskaźnik odzwierciedla informacje o ilości bezrobotnych poszukujących pracy. 

Obliczany jest jako stosunek liczby bezrobotnych do całej siły roboczej Szwecji i wyrażany w wartości procentowej. Odczyt publikowany jest raz w miesiącu.

Reklama

 

Zobacz również: Szwecja pogrążona w recesji - "To będzie bardzo trudny rok"

 

Gospodarka Szwecji wciąż w recesji

Zeszły rok w Szwecji był fatalny i niewątpliwie określić go można krótko: “recesja”. Kolejne odczyty stopy wzrostu gospodarczego dawały obraz fatalnej sytuacji, ze spadkiem PKB o 0,4% rdr w II kwartale, pokaźną zniżką o aż 1,4% w III kwartale i wstępnie szacowanym 0% w ostatnich trzech miesiącach 2023 roku.

 

Realna stopa wzrostu PKB w Szwecji rok do roku, dane publikowane co kwartał

 grafika numer 1 grafika numer 1

Reklama

Źródło: Macrobond, HSBC.

 

“Szwedzka gospodarka to podręcznikowy przykład tego, co powinno się stać, gdy stopy procentowe zostaną gwałtownie podniesione” - zauważyli ekonomiści Credit Agricole. 

Spadek wydatków konsumpcyjnych był wyraźny (-2,3% rdr), a inwestycje mieszkaniowe spadły o prawie 30%.

W gospodarkę uderzyła fala wstrząsów, najpierw na rynku nieruchomości (na którym doszło do załamania cen, a następnie w budownictwie), presja konsumencka spowodowana wyższymi stopami procentowymi prowadząca do spowolnienia konsumenckiego (i recesji w całej gospodarce), a teraz ma to wpływ na inflację” - zaznaczyli analitycy z Credit Agricole.

“Połączenie gwałtownie spadającej inflacji, słabego wzrostu i coraz większej liczby pęknięć w danych sprawia, że Szwecja jest głównym kandydatem do wcześniejszych obniżek stóp procentowych niż reszta krajów rozwiniętych. Oczekujemy, że pierwsza obniżka stóp nastąpi w czerwcu (...)” - dodali.

Reklama

Jednak perspektywy dla szwedzkiej gospodarki mogą się nieco rozjaśniać, ale raczej w 2025 roku:

“Pozostajemy dość optymistyczni co do 2025 roku w Szwecji. Po prostu dlatego, że dwa lata recesyjnego tempa wzrostu ułatwiają odbicie, zwłaszcza po obniżeniu stóp procentowych. Wysoce zdigitalizowana gospodarka jest oczywistym beneficjentem wykorzystania nowszych technologii, takich jak sztuczna inteligencja i automatyzacja, dlatego spodziewamy się wzrostu o 2,1% w 2025 roku, gdy Szwecja odbije od dna” - podkreślili eksperci z Credit Agricole.

 

Zobacz również: Kurs funta do złotego - prognoza 2024. Zaskakujące przewidywania dla GBP/PLN

 

Kurs korony szwedzkiej - prognoza na 2024

Tymczasem, korona szwedzka do złotego nadal notowana jest w pobliżu wieloletnich minimów. Kurs SEK/PLN oscyluje wokół 0,385 PLN, choć w zeszłym roku opadł nawet niżej, bo do 0,375 PLN. 

Niski poziom kursu korony szwedzkiej do złotego sprawia, że praca emigracyjna w Szwecji staje się mniej opłacalna w przypadku, gdy zarobione pieniądze chcemy wydać w Polsce.

Reklama

Jeszcze w 2021 i 2022 roku za koronę szwedzką należało zapłacić 0,45-0,46 PLN. Według Adama Fuchsa z Walutomat, możliwe jest, ze SEK wróci ponad 0,40 PLN:

Powrót SEK/PLN ponad 0,40 zł jest jak najbardziej możliwy, znajdował się on powyżej tego poziomu jeszcze wiosną 2023 roku i nie można wykluczyć, że wróci w to miejsce w analogicznym okresie 2024 roku” - skomentował Adam Fuchs, analityk Walutomat dla FXMAG.

 

Kurs korony szwedzkiej do złotego (SEK/PLN)

SAXO:SEKPLN Chart Image by FXMAG-CHARTSAXO:SEKPLN Chart Image by FXMAG-CHART

Źródło: tradingview.com

Reklama

 

“Wiele wskazuje na to, że najgorsze jest już za koroną szwedzką (jeszcze kilka miesięcy temu historyczna słabość wobec EUR i USD) i spora część analityków oczekuje aprecjacji SEK w nadchodzących kwartałach” - dodał. 

“Bez niespodzianek kluczowe będzie podejście Riksbanku. Jeżeli szwedzcy decydenci nie będą się spieszyć z obniżkami stóp procentowych (przynajmniej w porównaniu do EBC i Fed), to przed SEK rysują się pozytywne perspektywy. Oczywiście utrzymywanie wysokiego kosztu pieniądza ma swoją cenę (oprócz korzystnej kwestii procesu dezinflacyjnego), co już odczuwa tamtejsza gospodarka. I to jest właśnie druga strona medalu, bo słaba gospodarka z reguły nie zachęca globalnego kapitału do inwestowania w walutę takiego emitenta” - podsumował ekspert Walutomat.

 

Zobacz również: Szwecja pogrążona w recesji - "To będzie bardzo trudny rok"

Czytaj więcej