Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bankier relpol

Finalne wyniki za 4Q’21 zgodne ze wstępnymi, obciążone odpisami i wzrostem kosztów zarządu. Zakład na Ukrainie pracuje w ograniczonym zakresie więc potencjalna erozja wyników w 2022 roku nie tak duża jak myśleliśmy- neutralne

Ostatnia rekomendacja BDM: KUPUJ z ceną docelową 16,5 PLN/akcję (30.08.2021) LINK

Komentarz BDM: jednostkowe wyniki Relpol są zgodne z szacunkami z 17.03.22. Tak jak sugerowaliśmy w komentarzu po szacunkowych danych, zostały one obciążone odpisem aktywów trwałych ukraińskiej spółki DP Altera w wysokości ok. 0,4 mln PLN, a także ponadnormatywnym wzrostem kosztów zarządu (premie). Saldo PDO wyniosło -0,39 mln PLN vs +0,22 mln PLN rok temu. Koszty zarządu wyniosły -4,6 mln PLN vs -3,8 mln PLN w 3Q’21. W rezultacie raportowana EBITDA spadła o -18% r/r do 2,7 mln PLN. Skorygowany wynik ukształtował się na 3,1 mln PLN i był porównywalny z rokiem poprzednim i -16% poniżej naszej prognozy (efekt podwyższonych kosztów zarządu). Podkreślamy, że spółka praktycznie w punkt zrealizowała nasze całoroczne prognozy z ostatniego raportu analitycznego z sierpnia’21. Skorygowana EBITDA wyniosła 16,2 mln PLN (+16% r/r), co jest drugim historycznie najwyższym rezultatem spółki. W LdA CEO wskazuje: „W rok 2022 weszliśmy z większą ilością zamówień oraz z optymizmem zarówno w stosunku do przychodów ze sprzedaży jak również wyników z działalności. Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała jednak konieczność rewizji planów i dostosowania działalności operacyjnej do nowych warunków”. Spółka ogranicza wydatki inwestycyjne do minimum. Nadal będą ponoszone strategiczne nakłady na R&D, rozwój przekaźników miniaturowych oraz inwestycje utrzymujące park maszynowy.

Wpływ wojny na Ukrainie: Spółka informowała w ESPI 23.02.2022 o reorganizacji produkcji (przeniesienie montażu przekaźników z Ukrainy do Żar w perspektywie 4 miesięcy), by 2 dni później po wybuchu wojny wstrzymać montaż. Sytuację na bieżąco komentowaliśmy w biuletynach porannych z 24.02.2022 (link) i 28.02.2022 (link) oraz w komentarzu po szacunkowych, jednostkowych danych z 17.03.2022 (link).

Reklama

Po 2,5 tygodnia postoju, zakład wznowił działalność w ograniczonym zakresie, w jakim jest to bezpieczne dla pracowników tamtej spółki (do czasu godziny policyjnej). Utracone z tego powodu zdolności produkcyjne w spółce ukraińskiej, odtwarzane są w siedzibie Spółki w Relpol S.A.

W 2021 sprzedaż Relpol S.A. do rynku docelowego Rosji i Białorusi wyniosła ok. 7,6 mln PLN (5,9%). Z powodu działań wojennych oraz ograniczeń z tym występujących, po 24 lutego wstrzymane zostały również dostawy do tych klientów Spółki, których docelowi odbiorcy pochodzą z rynku ukraińskiego. W roku 2021 wartość tych transakcji wynosiła ok 2,4 mln PLN (1,9%). Łączna ekspozycja spółki na rynki Rosji, Ukrainy i Białorusi to 7,8% sprzedaży GK Relpol.

Zwracamy uwagę i podtrzymujemy, że zakład na Ukrainie odpowiadał za ok. 10% EBITDA GK Relpol, niemniej przeniesienie montażu do Polski z pewnością przyczyni się do wzrostu kosztów osobowych, który na ten moment jest trudny do oszacowania. Podkreślamy jednocześnie, że zakład wznowił prace po przerwie w ograniczonym zakresie . W ostatnim raporcie analitycznym z sierpnia 2021 roku Relpol Kupuj 16,5 PLN/akcję spodziewaliśmy się porównywalnej EBITDA w 2022 roku r/r (ok. 16 mln PLN). Obecnie liczymy się z jej obniżeniem o ok. -20%.

RELPOL – finalne wyniki za 4Q2021. Materiał w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego - 1

RELPOL – finalne wyniki za 4Q2021. Materiał w ramach Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego - 1

 

Reklama

Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW

 

Czytaj więcej

Artykuły związane z bankier relpol