Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,16%
USD / PLN3,99+0,08%
CHF / PLN4,43+0,46%
GBP / PLN5,04+0,11%
EUR / USD1,08-0,23%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 786,20+0,07%
S&P 5005 255,60+0,14%
ROPA BRENT86,85+1,34%
ROPA WTI82,99+1,55%
ZŁOTO2 219,89+1,28%
SREBRO24,87+1,22%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Bańki spekulacyjne

Wywiad z dyrektorem na Europę Wschodnią, Łukaszem Wardyń, CMC Markets

Czy indeks giełdowy S&P500 osiągnie rekordowe wartości w 2020 roku?

To będzie spore wyzwanie, nawet zakładając brak kolejnego uderzenia pandemii. Niezależnie od sytuacji na wykresie, pamiętajmy, że w S&P500 jest wiele spółek będących przedstawicielami sektorów, które są w zapaści i szybko nie wrócą do poziomów sprzedaży sprzed pandemii. Przykładowo, szeroko pojęta branża lotnicza czy rozrywkowa szybko się nie podniosą. S&P500 jest mocno zdywersyfikowany sektorowo i nawet niski koszt pieniądza może nie wystarczyć.

W jakie aktywa warto inwestować w czasach wysokiej inflacji?

Reklama

Analitycy będą powtarzać, że złoto. Jednak analizując siłę nabywczą tego metalu na przestrzeni setek lat, nie można definitywnie wskazać, że warto kupować w ciemno. Jeżeli złoto, to lepiej podejść do tematu spekulacyjnie i jeżeli kupować to dlatego, że inni wierzą, że ochroni przed inflacją. Samemu z dystansem podchodzić do gorączki.

Pamiętajmy też, że żyjemy w systemie bardzo niskich stóp procentowych. Akcje też mogą zachowywać się relatywnie znacznie lepiej niż w historii, gdzie radziły sobie bardzo słabo w okresach szalejącej inflacji, ponieważ wtedy również stopy procentowe były wysoko.
Inwestorzy podejmujący decyzję na podstawie fundamentów mogą rozważyć, czy główne waluty przeciwko walutom krajów Europy Wschodniej to nie jest zasadna inwestycja, właśnie z uwagi na dystans pomiędzy poziomem stóp procentowych, a inflacją.

Jak jako inwestorzy powinniśmy sobie radzić z większą zmiennością?

Codziennie zapisywać zasięgi ruchów dziennych dla aktywów, które nas interesują. Następnie wyliczać kilka średnich kroczących, w tym 14 dniową. Zyskamy przynajmniej orientacyjny, ale obiektywny obraz rynku i wtedy można odpowiednio dostosowywać lewarowanie.
Oczywiście na spadek ceny ropy WTI o ponad 100% nie da się przygotować.

Dlaczego większość inwestorów gdy przychodzą dynamiczne ruchy traci swój kapitał?

Reklama

Ponieważ rynek przyspiesza w weryfikacji powielanych i utrwalonych błędów inwestycyjnych i spekulacyjnych. Te na spokojnym rynku wielu inwestorom uchodzą na sucho lub powodują niewielkie straty. Nieadekwatne do wartości portfela uśrednianie pozycji, ignorowanie sygnałów typu stop loss (czytaj upieranie się przy stratnych pozycjach) i przelewarowanie się, na szybkim rynku z dużymi zasięgami zmian prowadzi do nieodwracalnych strat.

Odbicie V-kształtne na giełdach staje się faktem, uważasz, że drugiej fali spadków nie będzie?

Jeżeli to miałaby być klasyczna A-B-C, gdzie fala C sięga przynajmniej do poprzedniego dołka, to Nasdaq już taki scenariusz zanegował. Myślę, że kolejna, poważna fala spadków pojawi się później, niż oczekują tego niedźwiedzie, a jej powodem nie będzie bezpośrednio pandemia, a konsekwencje obecnych działań stymulacyjnych rządów i banków centralnych. Na razie jednak inwestorów będzie nadal interesowała pandemia i wychodzenie z niej gospodarek świata.

Czy banki centralne postępują dobrze stosując stymulacje?luzowanie ilościowe?

To zależy które. FED miał zapas, ponieważ wcześniej podnosił stopy procentowe i ograniczał inne zabiegi stymulacyjne. Obniżki były więc zasadne, szczególnie że stoi za tym siła USD. Ale już NBP to nie FED. Będę zaskoczony, gdy ostatnia obniżka stóp procentowych cokolwiek zmieni, a jednak, co już wiemy, pogorszy kondycję sektora bankowego w Polsce.

Reklama

Jak powinny się kształtować stopy procentowe w Polsce? Uważasz, że poziom bliski 0 nie jest aktualnie poziomem optymalnym?

Nasza waluta jest potencjalnie słaba i podatna na ataki spekulacyjne. Uważam, że ryzyko tak niskich stóp procentowych w Polsce, rozumiane jako tak duża różnica pomiędzy poziomem inflacji, a stopami procentowymi, jest za duże. Obniżyliśmy stopy procentowe, ale banki nie są skłonne do oferowania nisko marżowych kredytów. Cierpią wyniki sektora bankowego i banki będą poszukiwały źródeł przychodów. Jednocześnie oszczędzanie w PLN dla Polaków jest jeszcze mniej opłacalne. To wszystko może rodzić różnego rodzaju patologie.

Które sektory giełdowe mogą osiągnąć dobre wyniki w III i IV kwartale 2020 roku?

Te spółki, które pomimo pandemii, prowadziły niezakłóconą, stabilną działalność i utrzymały poziomy przychodów. Zresztą rynek to już pokazał, zdyskontował w kursie Nasdaq’a.

Czy kolejna dynamiczna fala wzrostowa czekać będzie rynki rozwijające się?

Reklama

Polscy inwestorzy na GPW czekają na to od lat i nie mogą się doczekać... Jeżeli tolerancja do ryzyka utrzyma się na świecie na wysokich poziomach to faktycznie jest szansa, że napływ gotówki, której będzie dużo da impuls dla mniejszych giełd rynków rozwijających się. Region Europy Wschodniej pod tym względem jest ciekawy, bo nie ucierpiał tak bardzo niż inne rynki wschodzące z powodu pandemii.

Gdybyś mógł zainwestować w tylko 1 aktywo na okres 5 lat co by to było?

Interesujące mogą być surowce rolne.

Dziękuje za rozmowę

Czytaj więcej