Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,17%
USD / PLN3,99+0,04%
CHF / PLN4,43+0,44%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08-0,23%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 829,52+0,17%
S&P 5005 260,91+0,24%
ROPA BRENT86,91+1,41%
ROPA WTI82,30+0,71%
ZŁOTO2 220,34+1,30%
SREBRO24,87+1,22%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

bańka na srebrze

W środowisku rekordowo niskich stóp procentowych, niepewności związanej z nadejściem drugiej, a może i trzeciej – wiosennej fali pandemii oraz presji inflacyjnej powstałej w wyniku drukowania pieniędzy na potęgę, pierwszym wyborem inwestorów stało się - w myśl giełdowej tradycji - złoto. Okazuje się jednak, że na fali hossy na metale szlachetne zyskał nie tylko złoty kruszec, ale również traktowane dotychczas po macoszemu srebro, które zaczęło odnotowywać nowe szczyty cenowe, zyskując od dołka z 18 marca 2020r. ponad 100%. Co może przemawiać za dalszymi wzrostami? Co może wpłynąć na odwrócenie trendu? Odpowiedzi poniżej

Zmiana cen srebra w okresie 18.03.2020 – 18.10.2020

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 1

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 1

https://www.koyfin.com/charts/g/INDU_EC

Przyczyny srebrnej hossy i argumenty za jej kontynuacją

Popyt ze strony przemysłu elektronicznego – perspektywa długoterminowa

Reklama

Po pierwsze, srebro mimo walorów estetycznych jest przede wszystkim metalem wykorzystywanym przemysłowo. Srebro wykorzystywane jest w urządzeniach elektronicznych, takich jak laptopy czy telefony komórkowe, które cieszyły się wyjątkowo dużym zainteresowaniem w wyniku masowego home office’u spowodowanego lockdownem. Dynamiczny rozwój przemysłu elektronicznego i związany z tym wzrost popytu na srebro ma miejsce od kilkunastu, jeśli nie kilkudziesięciu lat, co dobrze obrazuje poniższy wykres.

Popyt przemysłowy na srebro

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 2

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 2

https://goldsilver.com/blog/silver-in-charts-supplydemand-crunch-after-years-of-the-opposite/

Inwestorzy licząc na szybkie ożywienie w przemyśle i co za tym idzie wzrost popytu na srebro zaczęli krótkoterminowo liczyć na szybki wzrost jego wartości. To stanowisko zdają się potwierdzać analitycy Goldman Sachs, którzy w swoim raporcie dot. rynku metali szlachetnych podnoszą argument, iż istnieje silny związek pomiędzy wskaźnikiem gold/silver a popytem przemysłowym na srebro. Wskaźnik ten wskazuje, ile uncji srebra odpowiada wartościowo jednej uncji złota. Zdaniem analityków GS: „przy założeniu wzrostu popytu przemysłowego na srebro w ciągu 12 miesięcy o 5%, silver/gold ratio może spaść do poziomu 77, co powinno przekładać się na wzrost cen kruszcu do ok 30 USD za uncję.”

Reklama

Gold/Silver ratio – ostatni rok

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 3

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 3

https://goldprice.org/gold-silver-ratio.html

Analizując ceny srebra pod względem potencjału wykorzystania przemysłowego niektórzy inwestorzy intuicyjnie próbują porównywać je ze złotem. Z punktu widzenia postrzegania tego aktywa jako metalu chroniącego przed inflacją lub jako tańszej alternatywy dla złota jako bezpiecznej przystani na czas kryzysów, wydaje się być to podejście słuszne. Biorąc jednak pod uwagę jego znacznie istotniejszy potencjał przemysłowy, warto zwrócić uwagę na jego bardzo wysoką korelację z notowaniami innego szeroko wykorzystywanego przemysłowo metalu, czyli miedzi.

Wzrost wartości srebra na tle miedzi w okresie ostatnich 15 lat

Reklama

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 4

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 4

https://www.koyfin.com/charts/gm/INDU_EC?t=SPX&t=NDX&frame=-1%20years&mergeYScales=true

Warto jednak zweryfikować te założenia w obliczu nadejścia drugiej fali pandemii oraz wprowadzania nowych lockdownowych restrykcji, które krótkoterminowo mają negatywny wpływ na rozwój przemysłu i w konsekwencji popytu na srebro, co może sprzyjać przejściowej korekcie cen kruszcu.

Popyt ze strony branży fotowoltaicznej – perspektywa długoterminowa

Dynamiczny rozwój branży fotowoltaicznej to nie tylko oszczędności domowych budżetów czy niedawne zyski spekulantów kupujących akcje producentów paneli, ale również szansa dla srebra, które jest integralnym elementem paneli fotowoltaicznych. Zdaniem analityków Goldman Sachs, właśnie z sektora energetyki słonecznej może pochodzić w najbliższym czasie ok 15% popytu na ten kruszec.

Popyt na srebro wykorzystywane do produkcji paneli fotowoltaicznych

Reklama

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 5

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 5

https://goldsilver.com/blog/silver-in-charts-supplydemand-crunch-after-years-of-the-opposite/

Czynnikiem mogącym mieć pozytywny wpływ na rozwój branży, zarówno na terenie USA, jak i w Europie, jest ewentualna wygrana w wyborach prezydenckich Joe Bidena, deklarującego poparcie dla projektów OZE.

Spadek podaży – perspektywa krótkoterminowa

Pandemia Covid –19 spowodowała nie tylko skokowy wzrost popytu na biurowy sprzęt elektroniczny, ale również odcisnęła swoje piętno na przemyśle wydobywczym. Lokcdown spowodował tymczasowe zamknięcie wielu kopalni srebra, w tym w Meksyku, co w konsekwencji może przełożyć się na tymczasowy spadek podaży kruszcu – według szacunków Silver Institute, produkcja kopalniana w 2020r. może spaść nawet o 7% r/r.

Podaż srebra dostarczana przez 10 największych światowych producentów

Reklama

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 6

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 6

https://goldsilver.com/blog/silver-in-charts-supplydemand-crunch-after-years-of-the-opposite/

Warto również wspomnieć, iż w wyniku problemów produkcyjnych Mennica USA ograniczyła dostawy srebrnych i złotych monet do autoryzowanych sprzedawców, co z kolei może krótkoterminowo wspierać notowania obu metali szlachetnych.

Słaby dolar – perspektywa długoterminowa

Zdaniem analityków Goldman Sachs rosnące napięcia geopolityczne oraz trudna sytuacja gospodarcza przyczynią się do utrzymania stóp procentowych na rekordowo niskim poziomie, co z kolei może przyczynić się do słabości USD. Nie bez znaczenia jest również masowy dodruk pieniądza, ekspansywna polityka fiskalna oraz transfery socjalne zapowiadane przez faworyta wyścigu o fotel prezydencki – Joe Bidena. W związku z tym iż ceny złota i srebra są co do zasady ujemnie skorelowane z kursem dolara amerykańskiego, słaby USD może wspierać ceny obu kruszców.

Indeks dolara amerykańskiego (DXY) – ostatnie 5 lat

Reklama

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 7

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 7

https://pl.tradingview.com/chart/F7SwXiG1/

Spekulacyjny popyt ze strony inwestorów indywidualnych w obawie przed wzrostem inflacji lub realizujących zyski z branży hi-tech

Złoto jest popularnym metalem szlachetnym nabywanym masowo w czasach kryzysów lub w okresie zwiększonej presji inflacyjnej. W sytuacji, w której cena jednej uncji zaczęła sięgać 2 000 USD, czyli lekko licząc 7700 PLN, ciężko sobie wyobrazić dalej utrzymujący się wzmożony popyt ze strony detalistów. W konsekwencji zaczęli oni szukać tańszej alternatywy o podobnych właściwościach. Idealnym kandydatem okazało się srebro, którego cena ok 25 $ za uncję, czyli ok. 95 zł wydaje się bardziej przystępna dla przeciętnego inwestora.

Może ono stanowić kilkunastoprocentowe uzupełnienie portfela inwestycyjnego jako długoterminowa inwestycja chroniąca przed inflacją. Gracze nastawieni na inwestowanie bardziej agresywne, inwestujący w kontrakty terminowe mogą mieć w pamięci zachowanie cen srebra z czasu kryzysu 2008r. i jego dynamiczny rajd na północ w następnych latach. W 2009 roku kurs XAG/USD wzrósł o 49,3%, a rok później o 83,3%. W latach 2008 -2012 kurs srebra zaliczył 260% wzrost. I chociaż historyczne wyniki nigdy nie gwarantują osiągnięcia podobnych w przyszłości, to takie stopy zwrotu mogą działać na wyobraźnię niektórych inwestorów, sprzyjając stronie popytowej.

Wykres % zmiany cen srebra (w USD) od dołka z listopada 2008r. do 2012r.

Reklama

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 8

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 8

https://pl.tradingview.com/chart/F7SwXiG1/

Inwestorzy indywidualni mogą również poszukiwać alternatywy dla zrealizowanych zysków z rozgrzanych do czerwoności spółek technologicznych. Jedną z alternatyw mogą być właśnie metale szlachetne. Raport Commitments of Traders (COT) prezentujący udziały uczestników na różnych rynkach kontraktów terminowych w Stanach Zjednoczonych zdaje się potwierdzać „bycze” nastawienie do srebra inwestorów indywidualnych. Co ciekawe, inwestorzy instytucjonalni prezentują podejście zupełnie odmienne.

Podsumowanie sentymentu do inwestycji w srebro wśród różnych grup inwestorów

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 9

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 9

Reklama

https://www.countingpips.com/research/silver-cot-futures-36/

Aktualny udział poszczególnych grup inwestorów w zajętych pozycjach na srebro

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 10

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 10

https://www.countingpips.com/research/silver-cot-futures-36/

Nic nie może przecież wiecznie trwać – argumenty za odwróceniem trendu

Co zatem może przemawiać za wygaszeniem euforii na rynku srebra?

Lockdown 2.0 – perspektywa krótko/średnioterminowa

Reklama

Druga fala pandemii oraz dynamiczny wzrost zachorowań w okresie jesienno – zimowym, sprzyjającym infekcjom złożyły się na decyzje rządzących dotyczące wprowadzenia kolejnych restrykcji, nie tylko w Kraju nad Wisłą. Pomimo tego, iż powtórka z wiosennej rozrywki w postaci zamknięcia - ludzi w domach a gospodarki na cztery spusty - i liczenia, że jak się odczeka kilka tygodni, to wszystko jakoś samo się naprawi, raczej nam nie grozi, to jednak Lokdown 2.0 czy „SoftLockdown” odbije się na światowym przemyśle. To z kolei może krótkoterminowo doprowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na srebro i w konsekwencji do spadku cen kruszcu.

Gold/silver ratio – koniec okazji zakupowej

W ostatnich tygodniach widoczny jest systematyczny spadek wskaźnika gold/silver ratio, co oznacza, iż czas mocno niedowartościowanego srebra, przynajmniej na razie, minął. To z kolei może wpłynąć w krótkim terminie na wyhamowanie tendencji wzrostowej. Gold/silver ratio po dynamicznym rajdzie na północ wrócił do poziomu z 2017-2018 roku co może świadczyć o chwilowym wygaszeniu emocji związanych z tym aktywem.

Gold/Silver ratio –ostatnie 15 lat

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 11

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 11

https://goldprice.org/gold-silver-ratio.html

Reklama

Srebro oprócz wykorzystania przemysłowego może być również traktowane jako tańsza alternatywa złota jako metalu chroniącego przed inflacją. To z kolei przełożyło się na znaczne zainteresowanie ze strony klientów detalicznych, co spowodowało dynamiczny rajd jego cen na północ. W związku z powyższym pojawiły się głosy, iż „srebro będzie goniło złoto” pod względem procentowego wzrostu wartości, co rzeczywiście miało miejsce – wystarczy spojrzeć na wykres porównujący wzrost cen złota i srebra w perspektywie długoterminowej od dołka z listopada 2008r.

Wzrost wartości cen złota i srebra od dołka z listopada 2008r.

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 12

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 12

https://www.koyfin.com/charts/gm/INDU_EC#

Wykres wyraźnie pokazuje, iż srebro odnotowywało mniejszą dynamikę wzrostu na tle złota od ok. 2018r. Jednak dzięki Covidowemu rajdowi dogoniło swój złoty odpowiednik, niwelując ewentualną zarobkową lukę w odniesieniu do benchmarku.

Tendencja korekcyjna – perspektywa krótkoterminowa

Reklama

Ten argument wiąże się bezpośrednio z poprzednim. Aktywami najbardziej narażonymi na krótkoterminowa korektę powstałą w wyniku realizacji zysków mogą być te, które najdynamiczniej zyskały na wartości. Rzućmy okiem na wykres prezentujący wzrost wartości złota i srebra od marcowego Covidowego dołka.

Wzrost wartości cen złota i srebra od dołka z 18 marca 2020r.

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 13

Co może zatrzymać hossę na srebrze? - 13

https://www.koyfin.com/charts/gm/INDU_EC#

Srebro w ujęciu procentowym zyskało na wartości niemal czterokrotnie więcej niż złoto w tym samym okresie. To z kolei w krótkim terminie może sprzyjać stronie podażowej realizującej zyski.

Wnioski

Reklama

Inwestycja zarówno w złoto jak i w srebro, choć może uchronić kapitał przed inflacją, nie gwarantuje ochrony przed ewentualnym spadkiem wartości kruszcu, co warto mieć na uwadze, zwłaszcza w sytuacji, gdy dokonujemy inwestycji z lewarem. W ostateczności zostaniemy z garścią srebrnych lub złotych monet, w przypadku których mała jest szansa spadku ich wartości do zera, czego nie można powiedzieć o akcjach giełdowych spółek. Finalnie zawsze można wykonać z nich biżuterię i obdarować nią odpowiednią kobietę licząc na wysoki zwrot z zainwestowanego kapitału, ale to jest już temat na zupełnie inny artykuł.

Powyższa treść jest wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora, została przygotowana tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi „rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Autor, nie ponosi odpowiedzialności za działania lub zaniechania czytelnika lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego artykułu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego artykułu lub zawartych w nim informacji. Inwestowanie w papiery wartościowe wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanego kapitału. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. 

Czytaj więcej

Artykuły związane z bańka na srebrze