PPK – co to tak naprawdę jest? Komu to potrzebne? Czy znowu ktoś chce nas oszukać i zabrać nam nasze oszczędności? A może nie trzeba się niczego bać? Dziś pod lupę bierzemy Pracownicze Plany Kapitałowe.
Z artykułu dowiesz się:
Na samym początku naszego cyklu opisywałem filary, na których opiera się nasz polski system emerytalny. I właśnie o jednym z nich dziś mówić będziemy – chodzi oczywiście o Pracownicze Plany Kapitałowe. Dziś postaram się wyjaśnić sposób ich działania.
PPK to dobrowolny, prywatny system długoterminowego oszczędzania emerytalnego. Ów dobrowolność warto podkreślić, ale do jej szczegółów jeszcze za moment przejdziemy, bo dla niektórych jest to ciekawa kwestia. Na twoją emeryturę w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych składają się trzy podmioty – ty, twój pracodawca, oraz państwo. System pojawił się całkiem niedawno, bo powołany był ustawą z czwartego października 2018, która w życie weszła pierwszego stycznia 2019. Nadzór nad systemem sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.
Trzeba tu zaznaczyć, że PPK ma ustawowy nakaz powszechności! Co to oznacza? Że każdy pracownik w wieku 18-55 lat musi być automatycznie zapisany do PPK przez swojego pracodawcę. Jako pracownika rozumie się tu osoby, które z tytułu zatrudnienia u danego pracodawcy podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu – a więc zarówno osoby pracujące na etacie jak i na przykład na umowę zlecenie.
Już tłumac