Reklama

Brak danych

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

aukcje obligacji

W piątek złoty oddał zyski wypracowane we wcześniej cześci tygodnia, tracąc na ostatniej sesji blisko 6 gr wobec euro i prawie 9 gr do dolara. Taki ruch był wynikiem rosnących oczekiwań na mocniejsze podwyżki stóp przez Fed oraz rosnącym zagrożeniem zbrojnego ataku Rosji na Ukrainę w najbliższym czasie.

Złoty umacniał się wcześniej pod wpływem jastrzębiego przekazu prezesa NBP A. Glapińskiego podczas konferencji wieńczącej podwyżkę stóp procentowych przez RPP o 50 pb do 2,75%, co doprowadziło w czwartek rano kurs EUR/PLN w pobliże poziomu 4,48, najniższego od czerwca 2021 r. Oprócz werbalnego wsparcia mocnego złotego i zapowiedzi użycia kanału kursowego do walki z inflacją nowością jest zakomunikowana przez prezesa możliwość wymiany środków unijnych bezpośrednio na rynku walutowym, co mogłyby pozytywnie oddziaływać na kurs złotego.  

prognozy walutowe

prognozy walutowe

Styczniowy odczyt inflacji CPI z USA, który zaskoczył  ekonomistów 7,5% wzrostem r/r, doprowadził w czwartek do umocnienia dolara (EUR/USD poniżej 1,14) spotęgowanego wypowiedzią członka Fed-u J. Bullarda, który widzi wzrost amerykańskich stóp o 100 pb już w pierwszej połowie roku. Przełożyło się to na silny wzrost oczekiwań rynkowych na podwyżkę stóp na marcowym posiedzeniu Fed-u o 50 pb oraz przecenę walut rynków wschodzących, w tym złotego.

popyt na aukcje obligacji

popyt na aukcje obligacji

Przecena ta została spotęgowana w piątek wieczorem przez eskalację napięcia geopolitycznego, po tym jak Amerykanie ogłosili, że inwazja Rosji może nastąpić w każdym momencie i wezwali swoich obywateli do natychmiastowego opuszczenia Ukrainy. Uważamy, że złoty może pozostawać pod dalszą presją przez prawdopodobną eskalację konfliktu w najbliższych dniach. Pewne wsparcie dla notowań polskiej waluty może nadejść z wtorkowych, mocnych odczytów polskiej inflacji CPI za styczeń oraz PKB za IV kwartał.

kurs euro i dolara

kurs euro i dolara

Koniec tygodnia przyniósł dalszy wzrost rentowności kontraktów IRS, które w sektorze 2-letnim zbliżyły się do 4,50%, a w 10-letnim powróciły powyżej 4%. W przekroju całego tygodnia krzywa IRS przesunęła się lekko w górę. Zmiany na krzywej obligacyjnej były zdecydowanie mniejsze w piątek, a uwagę inwestorów przyciągała aukcja zamiany obligacji. Ministerstwo Finansów sprzedało papiery za 3,4 mld PLN, a największych popytem cieszyły się papiery WZ1126, na które zgłoszono popyt w kwocie 1,9 mld PLN (ostatecznie przyjęto oferty w kwocie 1,5 mld PLN). Inwestorzy preferują w ostatnim czasie obligacji o zmiennym kuponie (WZ) co jest wynikiem wzrostu rynkowych stóp procentowych oraz oczekiwań na dalsze podwyżki RPP.

notowania kursów walut

notowania kursów walut

Na krajowym rynku w najbliższych dniach uwagę będą przyciągać dane o inflacji CPI (wtorek), która prawdopodobnie przekroczyła 9% r/r w styczniu, a niektóre szacunki rynkowe wskazują na odczyt nawet przekraczający 10%. Ponadto poznamy również dane makroekonomiczne, wśród których PKB za Q4 oraz wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw powinny okazać się interesujące. Zakładamy, że lokalne publikacje będą ciążyły na krótkim końcu krzywej obligacji skarbowych i będą sprzyjały wzrostowi rentowności obligacji 2Y w stronę 4%.

notowania walut

notowania walut

W USA po bardzo silnych wzrostach rentowności obligacji w czwartek, piątkowa sesja przyniosła zauważalne odreagowanie i spadki przekraczające 10 pb (na krótkim końcu). Spadek rentowności wywołany byłem napływem kapitału w stronę bezpiecznych przystani wraz ze wzrostem niepewności dotyczącej aktualnej sytuacji geopolitycznej. Wydarzeniem dającym więcej informacji na temat przyszłej polityki Fed będą minutes ze styczniowego posiedzenia. Zapiski powinny pokazać na ile obawy inflacyjne są widoczne w opinii członków Fed. Ostatnie wypowiedzi rozgrzały rynkowe oczekiwania, które wskazują na ruch o 100 pb w pierwszej połowie tego roku oraz o ponad 150 pb w całym 2022 r.

Czytaj więcej