Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99+0,03%
CHF / PLN4,43+0,39%
GBP / PLN5,04+0,07%
EUR / USD1,08-0,23%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 804,27+0,11%
S&P 5005 250,90+0,05%
ROPA BRENT86,95+1,46%
ROPA WTI83,10+1,69%
ZŁOTO2 220,32+1,30%
SREBRO24,84+1,10%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

analiza finansowa co zawiera

Kiedy mówimy o giełdowych fundamentach, to najczęściej mamy na myśli wyniki spółek i ich sytuację finansową. Ale w praktyce to tylko jeden z pięciu elementów analizy finansowej. Co z pozostałymi i czy opracowywanie na własną rękę przez nas - inwestorów indywidualnych - rozbudowanych analiz ma w ogóle sens?

 

Fundamenty spółki, czyli tak naprawdę co? Czym jest analiza fundamentalna?

Zaczynamy kolejny odcinek naszej nowej serii edukacyjnej “Jak analizować spółki”, której partnerami są Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie i Biuro Maklerskie Alior Banku. Ten cykl jest poświęcony przede wszystkim analizie finansowej spółek notowanych na giełdzie, ale to nie oznacza że nie pojawią się w nim tematy związane z innymi elementami szeroko rozumianej analizy fundamentalnej. I od razu przyznam się, że tytuł tego nagrania jest dosyć przewrotny - no bo jak niby można byłoby wybierać pomiędzy analizą fundamentalną lub finansową, skoro ta druga jest częścią tej pierwszej. W premierowym odcinku tej serii wspominałem też o tym, że wielu inwestorów stawia znak równości pomiędzy analizą fundamentalną a analizą finansową, co też nie jest do końca słuszne, bo przecież badanie fundamentów spółek, które nas interesują w żadnym wypadku nie ogranicza się do przeglądania sprawozdań finansowych. Choć oczywiście to nie zmienia faktu, że spora część, jeśli nie większość, inwestorów giełdowych kończy przygodę z analizą fundamentalną właśnie na finansach spółki. 

 

Reklama

 

Nawet jeśli nie masz zamiaru skupiać uwagi na czymś więcej niż sprawozdania finansowe, to warto wiedzieć, że jest to tylko niewielka część tego, co można określić jako analizę fundamentalną spółek giełdowych. Cel analizy fundamentalnej jest prosty - wybór do naszego portfela inwestycyjnego najlepszych instrumentów finansowych, w oparciu o mierzalne kryteria. Najlepsze spółki, czyli takie, które działają w środowisku, w którym mogą się rozwijać, które tworzą coś, co jest potrzebne i pożądane, a w dodatku robią to na tyle dobrze, że są w czołówce swojej branży. Oprócz tego, spółka “z dobrymi fundamentami” jest odpowiednio zarządzana, ma dobre relacje z akcjonariuszami, zapewnia atrakcyjne warunki pracy ludziom, których zatrudnia. Jednocześnie jej wyniki finansowe regularnie się poprawiają, a sytuacja finansowa jest stabilna. Oprócz tego kurs akcji na giełdzie takiej spółki powinien odpowiadać jej fair value, a najlepiej jeśli wartość wewnętrzna jest nieznacznie niższa od wyceny giełdowej, bo to może oznaczać, że rynek z jakiegoś powodu jeszcze dostrzega potencjału spółki i jest ona niedowartościowana. Poszukiwanie spółek o dobrych fundamentach składa się z kilku etapów, które uszeregowane są w kolejności od ogółu do szczegółu i biorąc się za kompletną analizę fundamentów powinniśmy się tej kolejności trzymać, żeby się nie pogubić i dojść do poprawnych wniosków. 

Jakie mamy etapy analizy fundamentalnej?

Taki klasyczny podział analizy fundamentalnej mówi o pięciu etapach.

Zobacz także: Analiza fundamentalna. Co to jest i jak wykorzystać analizę fundamentalną w tradingu?

 

Czym jest makroekonomiczna analiza fundamentalna?

Pierwszym z nich jest analiza makroekonomiczna, która jest najbardziej ogólnym spojrzeniem na sytuację fundamentalną spółki. Analiza makroekonomiczna ma nam dać odpowiedź na pytanie czy inwestowanie w spółki notowane w konkretnym kraju, na konkretnej giełdzie jest atrakcyjne i może przynosić zyski. Bierze się tutaj pod uwagę sytuację gospodarczą całego kraju, ryzyko polityczne i ogólne ryzyko inwestowania w danym kraju. Jeśli mówimy o rynkach zagranicznych, to powinniśmy też brać pod uwagę kwestie różnic w kursach walutowych i siły lub słabości waluty kraju, w którym będziemy lokować nasz kapitał. To ryzyko oczywiście może działać zarówno na naszą korzyść, jak i niekorzyść.

Reklama

O tym jak ważne jest ryzyko polityczne i geograficzne przekonali się chociażby ostatnio inwestorzy kupujący ADR-y rosyjskich spółek.

Zobacz także: Co składa się na aktywa i pasywa przedsiębiorstwa? Bilans uproszczony - wzór i przykłady

 

Sektorowa analiza fundamentalna

Jak już uznamy, że w danym kraju w tym konkretnym momencie warto jest inwestować, a przyszłość może przynieść jeszcze lepszą koniunkturę, to możemy zawęzić naszą analizę do konkretnego segmentu gospodarki, w którym operuje interesująca nas spółka. Mowa tutaj o analizie sektorowej, która ma za zadanie odpowiedzieć nam na pytanie czy to czym zajmuje się spółka jest w ogóle atrakcyjne inwestycyjnie. Bierzemy pod uwagę historyczne stopy zwrotu spółek z branży (niekoniecznie tylko z jednego kraju), analizujemy ryzyka na jakie ten konkretny sektor jest narażony (np. w branży bukmacherskiej dużym ryzykiem są kwestie regulacyjne, a w metalurgicznej ciągłość dostaw surowca i jego ceny na globalnych rynkach czy chociażby rosnące koszty energii i uprawnień do emisji) i próbujemy ocenić w którym cyklu życia znajduje się konkretna branża. Wiadomo, że bardziej perspektywiczne są spółki produkujące podzespoły do samochodów elektrycznych niż np. sprzęt górniczy do wydobywania węgla. Nie da się też ukryć, że pewne branże są mniej lub bardziej modne i wzbudzają różne zainteresowanie inwestorów. 

Do oceny atrakcyjności danej branży wykorzystuje się też model pięciu sił konkurencyjnych Portera, o którym mogę powiedzieć więcej w odcinku na temat analizy sektorowej - jeśli chcielibyście materiał na ten temat, dajcie znać w komentarzu. 

Ogólnie, żeby przeprowadzić analizę branży bez wyciągania arbitralnych i nieuzasadnionych wniosków, trzeba dość dobrze znać specyfikę konkretnego sektora, rozumieć jak on działa i na bieżąco śledzić trendy, dostrzegać zmiany.

Zobacz także: Informacje jakimi dzieli się spółka giełdowa. Czym są raporty okresowe (m.in. sprawozdanie finansowe) oraz raporty bieżące?

Reklama

 

 

Sytuacyjna analiza fundamentalna

Kolejnym etapem jest analiza sytuacyjna spółki. I tutaj po raz pierwszy dochodzimy do momentu, w którym zajmujemy się przede wszystkim tą konkretną spółką, która nas interesuje. Jest to trochę taka analiza spółki na tle całego sektora.

Bierzemy pod uwagę różne aspekty niefinansowe: 

  • jaka jest strategia rozwoju spółki?
  • czy założenia strategii z poprzednich lat zostały spełnione?
  • jak wygląda krajowa i zagraniczna konkurencja dla naszej spółki (pod względem wielkości, rentowności, udziału w rynku)?
  • czy spółka dywersyfikuje swoją działalność: geograficznie (czyli gdzie sprzedaje swoje produkty), operacyjnie (czy prowadzi działalność w różnych segmentach)
  • jaka jest specyfika jej produktów i usług
  • czy ma unikatowy know-how lub proces produkcyjny
  • jaka jest jej reputacja
  • czy ma kompetentny zarząd

I wiele wiele innych. Analiza sytuacyjna jest naprawdę fascynująca i może nas mocno wciągnąć - jeśli solidnie się za nią zabierzemy, możemy wyciągnąć naprawdę mnóstwo ciekawych informacji i wniosków nie tylko na temat tej konkretnej spółki, ale też jej konkurentów. Analizując sytuację spółki możemy wykorzystać metodę SWOT, aby ułatwić sobie interpretację danych (czyli klasyczny podział na silne i słabe strony, szanse oraz zagrożenia z podziałem na czynniki zewnętrzne i wewnętrzne).

Zobacz także: Aktywa trwałe w bilansie spółki - inwestycje, należności, środki trwałe i aktywa niematerialne

Reklama

 

Finansowa analiza fundamentalna

I dopiero na czwartym, przedostatnim miejscu znajduje się analiza finansowa spółki. I ta kolejność nie jest przypadkowa, bo gdybyśmy zaczęli od analizy finansów tej konkretnej spółki, z pominięciem całego otoczenia, moglibyśmy trafić na przedsiębiorstwo, które jest zdrowe finansowo, osiąga dobre wyniki, ma dodatnią dynamikę wzrostu, no ale z jakiegoś powodu nie radzi sobie zbyt dobrze na giełdzie, a inwestorzy nie chcą kupować jej akcji. Analizując samo sprawozdanie finansowe i pomijając wszystkie wcześniejsze etapy badania fundamentów tak naprawdę będzie nam bardzo trudno wywnioskować dlaczego tak jest. O samej analizie finansowej wspominałem w pierwszym odcinku naszego kursu, więc nie będę się powtarzał - jeśli jeszcze nie go nie widziałeś, zapraszam do obejrzenia.

Zobacz także: Czym jest analiza finansowa? Z jakich narzędzi skorzystać? Czy każdy może analizować spółki?

 

Wycena akcji

Ostatnim, piątym etapem analizy fundamentalnej jest wycena akcji spółki, czyli taka wisienka na torcie, która pozwala nam po zebraniu wszystkich dotychczasowych informacji stwierdzić czy ta spółka jest wyceniana przez rynek atrakcyjnie, zgodnie z tzw. fair value czy może inwestorzy chcą płacić za jej akcje więcej niż powinny one kosztować.

Zobacz także: Zobacz, na ile zostały wycenione walory spółki MCI Capital wg analityków Noble

 

Czytaj więcej