Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31-0,20%
USD / PLN3,99+0,01%
CHF / PLN4,43+0,43%
GBP / PLN5,04+0,06%
EUR / USD1,08-0,22%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

amerykański przemysł motoryzacyjny

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w lipcu 2021 roku wzrósł o 1,7 punktu w stosunku do wartości sprzed miesiąca. Gospodarka nadal jest w fazie popandemicznego ożywienia. W okresie kolejnych lockdownów główną siłą napędową ograniczającą załamanie jej aktywności był eksport a w szczególności produkcja firm zagranicznych inwestorów, które mają zdefiniowane rynki odbiorców. Obecnie obserwujemy słabnącą rolę tego czynnika.

Po odmrożeniu gospodarki miejsce eksportu zajął skumulowany popyt krajowy

Nie bez znaczenia dla procesu odradzania się gospodarki była w przypadku sektora przetwórczego produkcja na zapas. Magazynowanie gotowych do sprzedaży towarów było odpowiedzią przedsiębiorców na opóźnienia w dostawach materiałów i surowców oraz rosnące ich ceny. Powyższe czynniki mają charakter krótkookresowy i nie gwarantują rozwoju w długim okresie. Tym bardziej, że pojawiają się zagrożenia, które w najbliższym czasie mogą istotnie osłabić znaczenie popytu krajowego. Jednym z nich jest wysoka inflacja. Spośród ośmiu składowych wskaźnika w lipcu br. trzy wzrosły w stosunku do miesiąca poprzedniego, cztery nie uległy istotnej zmianie, a jedna pogorszyła się.

Popandemiczne ożywienie - 1

Popandemiczne ożywienie - 1

Najwięcej niepokoju budzą informację od menadżerów firm produkcyjnych na temat tempa napływu nowych zamówień

W lipcu br. tempo ich napływu uległo ograniczeniu w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca. Dotyczyło to głównie zamówień eksportowych. Co prawda, zwykle w okresie wakacji obserwujemy wolniejszy napływ zamówień, jednak dane z których usunięto wpływ czynnika sezonowego również wskazują na, niewielki jak do tej pory, spadek zamówień. Jeśli zjawisko to ulegnie utrwaleniu a wzrost cen dodatkowo ograniczy popyt, to jesienią możemy spodziewać się ograniczenia wielkości produkcji. Spośród 22 branż, sześć odczuwa obecnie spadek napływających zamówień. Wśród nich największy dotyczy przemysłu motoryzacyjnego. Zmniejszony napływ zamówień odczuwają również producenci dóbr inwestycyjnych.

W niewielkim stopniu poprawia się sytuacja finansowa firm sektora przetwórczego

Reklama

W grupie badanych przedsiębiorstw ciągle odnotowujemy przewagę tych firm, w których stan finansów z miesiąca na miesiąc pogarsza się i jest na znacząco niższym poziomie niż przed pandemią. Przyczyniają się do tego szybko rosnące koszty produkcji. Wskaźnik cen PPI przekroczył w czerwcu 7,2% (wartość średnioroczna). Co prawda w ostatnim czasie niektóre surowce na światowych rynkach przestały drożeć, jednak w przypadku polskich firm nie jest to jedyny czynnik determinujący ceny dóbr przemysłowych. Równie szybko rosną koszty pracy, ceny energii oraz podatki i daniny, którymi obciążani są przedsiębiorcy. Co drugi przedsiębiorca wymienia koszty pracy i system podatkowy jako najsilniejsze czynniki utrudniające prowadzenie działalności gospodarczej.

Nie uległy poprawie nastroje przedsiębiorców na temat ogólnego stanu gospodarki

Obecnie odsetek optymistów (przedsiębiorców oceniających, że nastąpiła poprawa) zrównał się z odsetkiem pesymistów (oceniających, że sytuacja idzie w złym kierunku). Optymiści przeważają wśród firm dużych – zatrudniających powyżej 500 pracowników, podczas gdy w firmach małych dominuje pesymizm.

Na warszawskiej giełdzie wzrosty z ostatnich miesięcy nie były kontynuowane. Realne wartości podstawowego wskaźnika WIG nie zmieniły się istotnie a kolejne sesje wzrostowe przeplatały się z sesjami, kiedy wskaźnik odnotowywał spadki.

Maria Drozdowicz

2021-07-25 www.biec.org

Czytaj więcej

Artykuły związane z amerykański przemysł motoryzacyjny