Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,18%
USD / PLN3,98-0,25%
CHF / PLN4,42-0,25%
GBP / PLN5,03-0,21%
EUR / USD1,08+0,07%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

AdBlast

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów kontynuuje swoje działania mające na celu ostrzeganie konsumentów przed potencjalnymi piramidami finansowymi. Tym razem skupił się na wyjątkowo popularnych internetowych programach inwestycyjnych, rzekomo umożliwiających zarabianie na pakietach reklamowych i na samym oglądaniu reklam. Pod koniec sierpnia Urząd wszczął postępowanie w sprawie spółki Nautilius Investment, będącej operatorem opisywanej na łamach FXMAG platformy Omega Best. Wcześniej zaś wydał ostrzeżenie przed FutureNet i FutureAdPro. Teraz zaś ostrzega przed trzema kolejnymi programami inwestycyjnymi, które pod pretekstem zarabiania na oglądaniu reklam mogą prowadzić nielegalną działalność opartą na schemacie piramidy finansowej. Mowa o projektach takich jak: Hybryd Cykler, Alternet & AdBlast oraz Team-Coin. Prezes UOKiK ostrzega konsumentów przed możliwością utraty kapitału ulokowanego w powyższych programach. Co powinno wzbudzić uzasadnione podejrzenia wobec każdego z nich?

 

Bogactwo za oglądanie reklam? 

Internetowe programy inwestycyjne chwalące się tym, że pozwalają „zarabiać na oglądaniu reklam” wciąż są jednymi z bardziej popularnych rodzajów tzw. HYIP-ów, czyli projektów o wysokiej potencjalnej stopie zwrotu i dużym ryzyku utraty zainwestowanego kapitału w wyniku upadku całej struktury, działającej w modelu piramidy finansowej. Programy tego typu najczęściej oferują pakiety uczestnictwa lub tzw. paczki reklamowe, które w zależności od ulokowanej kwoty pozwalają na osiągnięcie rzekomych zysków, zarówno za sam zakup pakietu, jak i za wykonywanie konkretnych czynności - w tym przypadku najczęściej oglądania reklam lub wykonywania prostych zadań. Programy tego typu są skonstruowane w taki sposób, aby najwyższe stopy zwrotu oferować uczestnikom, którzy wprowadzą do niego kolejne osoby za pośrednictwem indywidualnego linku afiliacyjnego. Tworząc własne struktury nowych użytkowników, którzy zakupią pakiety uczestnictwa (i którzy później również rozpoczną budowanie własnych „zespołów”) są w stanie osiągać potężne, nierzadko trzycyfrowe miesięczne stopy zwrotu. Z tego też powodu, szukając informacji na temat projektów tego typu można natrafić na liczne materiały informacyjne i nagrania edukacyjne tworzone przez ich promotorów, zachęcających do inwestycji, oczywiście z wykorzystaniem ich polecenia. Budowanie struktur opiera się najczęściej na tzw. modelu binarnym, polegający na tworzeniu dwóch „odnóg” osób poleconych (prawej i lewej). Każda z odnóg zawiera użytkowników, którzy skorzystali z linku polecającego, zaś bonus binarny wypłacany jest z obrotu wypracowanego przez „słabszą” odnogę.

Sam projekt tego typu nie posiada jednak realnej usługi, ani produktu, czerpiąc zyski i wypłacając je użytkownikom wyłącznie z kolejnych wpłat od nowych uczestników. Ze względu na wysokie stopy zwrotu, model wynagrodzenia nakierowany na jak najszybsze zgromadzenie jak największej liczby uczestników oraz brak przychodów poza kolejnymi wpłatami, platformy tego typu są w zasadzie skazane na ogłoszenie niewypłacalności i upadek, wiążący się ze stratą funduszy przez użytkowników, szczególnie tych, którzy dołączyli do niej w późniejszym czasie. Z tego właśnie względu inwestycje oparte na modelu piramidy finansowej są uznawane za nielegalne.

Reklama

 

Przed czym ostrzega UOKiK?

Urząd w swoim komunikacie ostrzega przed platformą Omega Best, prowadzoną przez spółkę Nautilius Investment ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (której właścicielami są dwaj Polacy). Omega oferuje pakiety uczestnictwa, tzw. Active Boxy (od 50 do 200 tys. euro), które można zakupić wyłącznie za bitcoina (BTC).

URL Artykułu

 

Hybryd Cykler to aktualnie nieaktywny program przed którym również ostrzega UOKiK. Został stworzony w 2016 r., zaś jego operatorem jest brytyjska spółka Promo Tim (notabene, również założona przez Polaka). Oferuje on tzw. cykle inwestycyjne, które można zakupić w ramach abonamentu rozpoczynającego się od 10 złotych dziennie. Projekt posiada rozbudowany program rekomendacyjny.

Reklama

Alternet AdBlast, podobnie jak FutureNet i Omega Best, posiada własną platformę społecznościową, na której można zakupić pakiety reklamowe, a także pozwala na zarabianie poprzez aktywność, polegającą m.in. na oglądaniu reklam. Pakiety można zakupić m.in. za pośrednictwem najpopularniejszych kryptowalut (BTC, ETH, Dash, LTC).

Spółka M&K Promoteam zarejestrowana w Stanach Zjednoczonych jest zaś operatorem platformy Team Coin. Spółka prowadzona jest przez tę samą osobę, co Promo Tim Ltd. zarządzający Hybryd Cykler. Funkcjonowanie Team Coin również oparty jest na cyklach inwestycyjnych, które można zakupić za bitcoina (minimalnie za 0,005 BTC).

URL Artykułu

 

Co grozi za prowadzenie i promowanie piramidy finansowej?

Prowadzenie działalności w oparciu o model piramidy finansowej jest w Polsce (jak również w ogromnej większości światowych jurysdykcji) nielegalne i podlega konsekwencjom prawnym. Określa to Ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym z 2007 r., konkretnie jej art. 7 w punkcie 14:

Reklama

(Nieuczciwą praktyką rynkową jest) zakładanie, prowadzenie lub propagowanie systemów promocyjnych typu piramida, w ramach których konsument wykonuje świadczenie w zamian za możliwość otrzymania korzyści materialnych, które są uzależnione przede wszystkim od wprowadzenia innych konsumentów do systemu, a nie od sprzedaży lub konsumpcji produktów.

Za prowadzenie piramidy finansowej lub czerpanie korzyści finansowych z werbowania kolejnych jej uczestników grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Oprócz tego, podmioty zarejestrowane na terenie Polski, które promują piramidy finansowe mogą otrzymać karę finansową od UOKiK w maksymalnej wysokości wynoszącej do 10% rocznych obrotów.

Czytaj więcej

Artykuły związane z AdBlast