Sytuacja Norwegii w 2024 roku będzie trudna, a gospodarka ociera się o recesję. To rzutuje na perspektywy kursu korony norweskiej. Jednak niewykluczone, że NOK umocni się w kolejnych miesiącach. Sprawdź prognozę na 2024 rok!
- Umocnienie NOK mogłoby przełożyć się także na wzrost NOK/PLN
- Norwegia prawdopodobnie uniknie recesji, ale wzrost PKB pozostanie dość słaby
- Inflacja jest ponownie rosnącym norweskim problemem
Norwegia uniknie recesji, ale sytuacja w gospodarce nie jest dobra
Choć recesja powinna ominąć Norwegię, to prognozy stopy wzrostu gospodarczego na kolejne kwartały są słabe. Obecnie, ekonomiści HSBC szacują, że wzrost PKB w Norwegii wyniesie zaledwie 1,1% w 2023 roku.
“Gospodarka jest utrzymywana przez połączenie eksportu netto i wsparcia rządowego, które jest w stanie wkroczyć w razie potrzeby. Zwłaszcza z uwagi na wartość norweskiego funduszu emerytalnego, który obecnie wynosi 1,4 bln USD, czyli prawie 3-krotność norweskiego PKB” - zauważyli analitycy HSBC.
“Norwegia z pewnością postrzega rok 2024 jako bardzo trudny ze względu na słaby popyt zewnętrzny na produkcję i energię w związku ze spowolnieniem wzrostu” - skomentowali ekonomiści banku BNY Mellon.
W I kwartale 2024 roku stopa wzrostu PKB w Norwegii powinna wynieść 0,7% w ujęciu rocznym, szacują ekonomiści HSBC. Później, ma to być 1,1% w II kwartale oraz 1,4% w III kwartale 2024 roku.
“Z tego powodu nie prognozujemy recesji w Norwegii, mimo że gospodarka ta jest jedną z najbardziej narażonych na podwyżki stóp procentowych z uwagi na ogromne zadłużenie gospodarstw domowych przy zmiennym oprocentowaniu” - skomentowali analitycy HSBC,
“Nie możemy jednak wyobrazić sobie powodu, dla którego Norwegia miałaby szybko rosnąć. To najbogatsza gospodarka świata, z jednym z najwyższych standardów życia. Po prostu nie ma już wielu możliwości dalszej poprawy. W związku z tym spodziewamy się jedynie powolnego wzrostu w 2024 i 2025 roku, nawet jeśli stopy procentowe zaczną spadać” - dodali.
Stopa inflacji CPI w Norwegii sięgnęła we wrześniu 3,3% w ujęciu rocznym. Jednak od tamtego czasu notowany był jej wzrost, a w grudniu wyniosła ona 4,8% rdr.
Zobacz także: Gospodarka Wielkiej Brytanii wciąż w tarapatach. Rozczarowujący wzrost gospodarczy
Stopa inflacji CPI w Norwegii w ujęciu rocznym
Źródło: Trading Economics
“Poziomy importowanej inflacji w Norwegii utrzymują się dość uparcie powyżej 5%, mimo że w grudniu Norges Bank wskazał, że konsumpcja gospodarstw domowych i popyt słabną” - zwrócili uwagę analitycy BNY Mellon.
“W kontekście kursu walutowego i inflacji istnieje wyjątkowa okazja w pierwszej połowie roku, aby zwiększyć dystans w oczekiwaniach dotyczących stóp procentowych między Norges Bank a EBC, gdzie naszym zdaniem zaczynają się cięcia” - dodali.
Czytaj również: Praca we Francji. Bezrobocie wystrzeli w 2024 - prognoza wielkiego banku
Prognoza kursu korony norweskiej (NOK) na 2024
Korona norweska osłabiała się konsekwentnie od półtora roku. Jeszcze w 2022 roku za NOK należało zapłacić 0,49 PLN. Tymczasem, kurs NOK/PLN pod koniec 2023 roku sięgnął nawet 0,37 PLN.
Obecnie, kurs korony norweskiej do złotego odbił do 0,385 PLN. Jednak to wciąż 10 groszy (ponad 20%) mniej niż w 2022 roku. Jak zauważyli ekonomiści BNY Mellon, korona norweska właściwie nie skorzystała z żadnych efektów wzrostu cen energii czy wysokich cen ropy naftowej. Jednak trend osłabienia NOK może ulec odwróceniu.
Kurs korony norweskiej do złotego (NOK/PLN)
Źródło: Stooq.pl
“Spodziewamy się, że inflacja w strefie euro będzie nadal zaskakiwać w dół, przez co prawdopodobnie nastąpi umocnienie NOK poprzez różnice inflacyjne” - stwierdzili analitycy rynku walutowego z BNY Mellon.
“Oznacza to, że stosowanie zacieśniania polityki lub interwencji w celu wzmocnienia kursu korony norweskiej z pewnością nie jest oczywiste, ale Norges Bank będzie musiał odpowiednio ‘zarządzać’ walutą NOK” - dodali.
“Kierunek cen ropy może być istotny” - zauważyli eksperci z banku HSBC. - “Wyższa cena ropy może wspierać NOK oraz lokalne zatrudnienie i inwestycje, podczas gdy niższy kurs surowca może mieć odwrotny skutek”
“Późniejszy finisz cyklu, słabość waluty utrwalająca inflację i relatywnie szybki wzrost gospodarczy powinien oznaczać przyszłe cięcia, co pomoże odbić się na koronie norweskiej” - skomentował Bartosz Sawicki, analityk rynków finansowych w Cinkciarz.pl.
“Niedowartościowana korona ma znacznie większy potencjał do odbicia i odreagowania tegorocznej słabości. W rezultacie, NOK/PLN powinien wymazywać część spadków z IV kwartału 2023 roku i rosnąć w kierunku 0,40” - dodał.
Swoimi spostrzeżeniami podzielili się również eksperci z ING Think:
“Po pierwsze, korona norweska jest bardziej wrażliwa na spadek globalnych stóp procentowych, który naszym zdaniem zmaterializuje się, gdy Fed złagodzi politykę o 150 pb w tym roku. Po drugie, korona norweska pozostanie w pozytywnym związku z cenami energii, które naszym zdaniem znajdą w tym roku pewne wsparcie. Po trzecie, różnica w stopach procentowych i wzroście gospodarczym faworyzuje NOK w stosunku do SEK” - skomentowali analitycy walutowi ING Think.