W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,5264 (umocnienie złotego o 0,5%). Od poniedziałku do piątku kurs EURPLN kształtował się w łagodnym trendzie spadkowym. Podobna tendencja obserwowana była w przypadku kursu EURHUF.
Umocnieniu złotego i forinta sprzyjał spadek światowej awersji do ryzyka odzwierciedlany obniżeniem indeksu VIX. Większemu popytowi na ryzykowne aktywa sprzyjają oczekiwania inwestorów na ożywienie w światowej gospodarce wraz ze stopniowym wygasaniem pandemii. W ubiegłym tygodniu mieliśmy do czynienia z podwyższoną zmiennością kursu EURUSD. W środę do umocnienia dolara względem euro przyczyniła się publikacja wyraźnie wyższych od konsensusu rynkowego danych o inflacji w USA, co nasiliło oczekiwania inwestorów na zacieśnianie polityki pieniężnej przez FED.
W piątek doszło natomiast do osłabienia dolara względem euro,
czemu sprzyjała publikacja serii słabszych od oczekiwań danych z USA (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, indeks Michigan). Opublikowane dzisiaj dane z Chin (produkcja przemysłowa, sprzedaż detaliczna, inwestycje w aglomeracjach miejskich) są naszym zdaniem neutralne dla kuru polskiej waluty. W tym tygodniu kluczowe dla złotego będą publikacje wstępnych indeksów PMI dla najważniejszych europejskich gospodarek.
W przypadku realizacji naszych wyższych od konsensusu rynkowego prognoz mogą być one lekko negatywne dla złotego
Przeciwny wpływ może mieć natomiast publikacja krajowych danych o produkcji budowlano-montażowej. Pozostałe dane z Polski (zatrudnienie i przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw), a także dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (liczba rozpoczętych budów, nowe pozwolenia na budowę i sprzedaż domów na rynku wtórnym) nie będą miały istotnego wpływu na kurs złotego. Neutralna dla kursu polskiej waluty będzie najprawdopodobniej również publikacja Minutes z kwietniowego posiedzenia FOMC.