W naszej ocenie złoty może nieznacznie osłabić się w najbliższych dniach. Kurs EUR/PLN kierować się powinien w stronę poziomu 4,64 reagując w ten sposób na spodziewany przez nas spadek notowań eurodolara. Negatywnie na wartość polskiej waluty oddziaływać będzie ponadto brak tegorocznej akceptacji Komisji Europejskiej dla Krajowego Planu Odbudowy (wcześniejsze spekulacje prasowe sugerowały możliwość zbliżenia stanowisk). Pozytywem dla złotego pozostanie zaś prawdopodobne dalsze zacieśnianie polityki pieniężnej w styczniu, choć jest już ono zdyskontowane przez uczestników rynku.
EUR/USD
Rozpoczynający się tydzień zdominowany będzie przez wyniki posiedzeń amerykańskiej Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego, które powinny wskazać na powiększającą się różnice w podejściu do polityki pieniężnej Fed i EBC.Konsekwencją powinna być niewielka presja na umocnienie amerykańskiej waluty i próba zejścia notowań do poziomu 1,12. Uzupełnieniem wydarzeń będą doniesienia w sprawie najnowszego wariantu wirusa SARS-CoV-2. W przypadku gdyby były one uspokajające powinno to stanowić pewną przeciwwagę dla oczekiwanej przez nas niewielkiej presji na wzrost wartości amerykańskiej waluty.
10Y PL (%)
Zmienność obligacji skarbowych pozostaje wysoka. Dług 10-letni, który do niedawna stabilizował się pozostając niewrażliwym na sygnały z otoczenia obecnie ulega dynamicznym zmianom wartości. Uważamy, iż w ślad za najbardziej prawdopodobnym scenariuszem zmian polityki pieniężnej (polskiej ale i światowej) dochodowość obligacji będzie stopniowo rosła w tym tygodniu zanim wejdzie w spokojny przedświąteczny nastrój przyszłego tygodnia.
10Y DE (%)
Nasze oczekiwania dotyczące kształtowania się rentowności Bunda w tym tygodniu zakładają jego stabilizację z uwagi na prawdopodobne utrzymanie łagodnej narracji prezes Europejskiego Banku Centralnego podczas grudniowego posiedzenia, choć w kierunku nieco wyższych poziomów dochodowości oddziaływać mogą potencjalne informacje o najnowszej mutacji wirusa SARS-CoV-2 (jeśli okażą się optymistyczne). W tym tygodniu liczymy ponadto na rozszerzenie się spreadu Bunda do amerykańskiej 10- latki jako efekt odmiennego od EBC podejścia Fed do polityki pieniężnej.
10Y US (%)
W naszej ocenie wycena amerykańskich obligacji pozostanie zmienna i uzależniona od wyniku posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Uważamy, iż przyniesie ono dalszy zwrot w kierunku zacieśniania polityki pieniężnej (możliwość zwiększenia miesięcznych wartości ograniczania programu skupu aktywów, rosnące przekonanie członków Fed co do konieczności podwyżek stóp procentowych w 2022 roku). Z tego powodu liczymy na niewielki wzrost dochodowości Treasuries w tym tygodniu.