Bank Pekao musi zmierzyć się z poważnymi oskarżeniami ze strony klientów. Do Rzecznika Finansowego napływają wnioski dotyczące licznych nieprawidłowości obejmujących m.in. rozpatrywanie wniosków.
- Rzecznik Finansowy skierował pismo do UOKiK-u w związku ze skargami klientów Banku Pekao.
- Nieprawidłowości mają dotyczyć programu wakacji kredytowych.
- Dotychczas ponad połowa kredytobiorców zdecydowała się na skorzystanie z możliwości zawieszenia spłaty.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Kontrowersje wokół realizacji “wakacji kredytowych”
Rzecznik Finansowy opublikował komunikat, w którym zapowiada podjęcie działań wobec Banku Pekao oraz Pekao Banku Hipotecznego.
Zastrzeżenia mają dotyczyć przede wszystkim nieprawidłowej realizacji ustawy o wakacjach kredytowych, braku rozpatrywania w ustawowym terminie reklamacji klientów oraz braku realizacji obowiązku zwrotu środków ukradzionych wskutek nieautoryzowanych transakcji i tzw. kredytów/pożyczek na klik.
Zobacz również: Bezpieczny Kredyt 2%, Wakacje Kredytowe - co z programami rządu po wyborach?
Znane są przypadki, gdy UOKiK nałożył kary na banki. Tak było choćby w przypadku BPN Paribas, Millennium oraz Santandera, gdy prezes Tomasz Chróstny wydał trzy decyzje obciążające karą finansową za stosowanie niedozwolonych klauzul ws. kursu franka szwajcarskiego. W marcu nałożono 5,7 mln zł kary na Deutsche Bank Polska za zmienianie zapisów dotyczących opłat za niektóre zaświadczenia.
W temacie wakacji kredytowych ukarano natomiast BNP Paribas Bank Polska oraz Bank Pocztowy. Banki te ograniczały możliwość złożenia internetowego wniosku do 2-4 miesięcy, zamiast 8. Uznano to za naruszenie zbiorowych interesów klientów i obciążono je karą wynoszącą niemal 3 mln zł.
Zobacz również: Potężny wzrost sprzedaży mieszkań w Polsce. Rynek nieruchomości rozgrzany do czerwoności
Wakacje kredytowe - gdzie wskazano nieprawidłowości?
W ocenie rzecznika zastrzeżenia mogą godzić w zbiorowy interes konsumentów. W sytuacji, gdy klient korzystał z wakacji kredytowych, wówczas bank miał naliczać kolejną ratę będącą w całości ratą odsetkową.
“Mechanizm naliczania raty będącej ratą w pełni odsetkową po skorzystaniu przez kredytobiorcę z tzw. „wakacji kredytowych” przez banki nie jest klarowny. W odpowiedziach kierowanych do Rzecznika Finansowego w ramach rozpatrywania wniosków klientów podmioty te udzieliły wymijających odpowiedzi na pytania o szczegółowe wyjaśnienie tego aspektu” - komentuje Rzecznik.
Z wyjaśnień można odczytać, iż po skorzystaniu z wakacji kredytowych pierwsza rata może być pobierana wyłącznie jako odsetkowa, natomiast pozostałe jako kapitałowo-odsetkowe. Wnioski klientów pokazują, że często musieli oni płacić raty odsetkowe nawet przez 2-3 miesięcy.
#WakacjeKredytowe - temat wrze... trzeba pamiętać, że sytuacja się zmieniła.
— Daniel Kostecki, CAI (@Dan_Kostecki) October 19, 2023
Wprowadzono je, gdy realnie dynamika wynagrodzeń była ujemna - teraz jest dodatnia.
Wprowadzono je przy szczycie stóp, teraz są niższe
Wprowadzono je, gdy inflacja była wysoka. Teraz jest niższa pic.twitter.com/geVzvOfBYe
Kolejne zarzuty stawiane bankom dotyczą nieterminowego rozpatrywania wniosków i nieprawidłowości dotyczących zwrotów środków z nieautoryzowanych transakcji płatniczych.
Zobacz również: Kredyt 0% czy 1 mln mieszkań na wynajem - jak nowa władza chce zmienić rynek nieruchomości?
Wakacje kredytowe - ile osób skorzystało?
Według danych rządowych, do 23 lipca z wakacji skorzystało 1,94 mln kredytobiorców, a więc ponad połowa (56%) uprawnionych.
“Raport NBP o stabilności systemu finansowego wskazuje, że od października 2022 r. do lutego 2023 r. udział kredytobiorców korzystających z wakacji wynosił 65%–70%” - komentuje Andrzej Prajsnar, ekspert portalu rynekpierwotny.pl.
Min. @waldemar_buda w #SalonPolitycznyTrójki: Stopy procentowe nie spadły aż tak mocno, żeby można było dziś zrezygnować z #WakacjeKredytowe. To konieczne rozwiązanie. W ustawie zaproponujemy kryteria, ale większość osób, które skorzystało już z rozwiązania będzie mogła z niego… pic.twitter.com/2VKwdib9Ou
— Ministerstwo Rozwoju i Technologii (@MRiTGOVPL) October 19, 2023
W tym momencie nie jest jednak jasne, czy wakacje kredytowe będą obowiązywać w przyszłym roku. Z uwagi na zmiany w rządzie, pojawiają się obawy, że inicjatywa zostanie zlikwidowana.
Zobacz również: Wakacje kredytowe 2024 - kto zyska? Czy warto wierzyć rządzącym?
Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję