Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. W 2021 r. znacząco pogorszyło się saldo obrotów bieżących. Spodziewany przez nas deficyt w 2021 r. najpewniej ulegnie w 2022 r. pogłębieniu

    Rok 2021 to okres kontynuacji wzrostu eksportu i importu towarów oraz usług, w tempie znacznie wyższym niż spodziewaliśmy 12 miesięcy temu. Globalna odbudowa popytu po szoku pandemicznym w 2020 r. była silna, lecz napotkała barierę po stronie podaży w przemyśle, a także problemy transportowe związane z działaniami przeciwko COVID-19 (np. w Chinach).

    Oddziaływało to hamująco na ekspansję krajowego eksportu, w szczególności niedobory komponentów elektronicznych spowodowały w II poł. 2021 spadki r/r sprzedaży za granicę aut i ich części. Import wspierany popytem krajowym (w tym gromadzeniem zapasów przez przemysł) rósł szybciej niż eksport. Według naszych szacunków eksport towarów i usług według metodologii rachunków narodowych (w cenach stałych) wzrósł w 2021 r. o 12,3% po wzroście 0,1% w 2021 r., a import o 16,7% po spadku o 1,2% w 2020 r. W rezultacie saldo obrotów handlowych z zagranicą miało znacząco ujemny (-1,6 pkt proc.) wkład do dynamiki PKB w 2021 r.

    Wymiana handlowa z zagranicą – pogorszenie salda obrotów bieżących w 2021 roku. Czy dynamika eksportu i importu wyhamuje w 2022? - 1Wymiana handlowa z zagranicą – pogorszenie salda obrotów bieżących w 2021 roku. Czy dynamika eksportu i importu wyhamuje w 2022? - 1

    Perspektywy wymiany handlowej z zagranicą w 2022 r. pozostają korzystne, aczkolwiek niedobory i opóźnienia dostaw w przemyśle zwłaszcza w I poł. roku najpewniej nadal będą oddziaływać ograniczająco na dynamikę eksportu. Naszym zdaniem jednak czynnik ten w przypadku polskiej gospodarki ma mniejszy wpływ niż w niektórych krajach, ze względu na większą dywersyfikację produktów (w tym mniejsze znaczenie branży motoryzacyjnej) oraz nieco niższy stopień wykorzystania zdolności wytwórczych. Wzrost gospodarczy na świecie powinien wspierać eksport - ankietowane przez GUS przedsiębiorstwa spodziewają się wysokiej wartości zamówień z zagranicy i wskazują na obniżającą się barierę dla rozwoju wynikającą z niedostatecznego popytu zagranicznego.

    Obniżenie się cen surowców na rynkach światowych pod koniec 2021 r. budzi nadzieję na stopniowo rozładowywanie się napięć w przemyśle, choć niektóre sektory np. elektroniczny czy motoryzacyjny będą przez dłuższy czas borykać się z problemami z zaopatrzeniem. Według naszej prognozy obniży się także dynamika importu, ze względu na wysoką bazę odniesienia, spodziewane umiarkowane schłodzenie wzrostu gospodarczego oraz wysokie ceny importu zmniejszające popyt (choć nie wszystkich dóbr i usług, np. popyt na surowce energetyczne charakteryzuje się niską elastycznością cenową popytu). Z drugiej strony zakładamy, że w 2022 r. KE zaakceptuje Krajowy Plan Odbudowy, który pod koniec 2022 r. może wesprzeć importochłonne inwestycje. W efekcie eksport netto, będzie miał ujemny wkład do wzrostu PKB, choć nie aż tak jak w 2021 r.

    W 2021 r. znacząco pogorszyło się saldo obrotów bieżących. Spodziewany przez nas deficyt w 2021 r. najpewniej ulegnie w 2022 r. pogłębieniu

    W 2021 r. znaczącemu pogorszeniu uległo saldo obrotów bieżących bilansu płatniczego, co wynikało przede wszystkim z przesunięcia się odnotowywanej w pierwszych miesiącach 2021 r. nadwyżki na rachunku obrotów towarowych z zagranicą w kierunku deficytu. Jak zaznaczaliśmy wcześniej „wąskie gardła” w przemyśle ograniczały w 2021 r. aktywność eksportową, a rosnące ceny surowców, odbudowa zapasów przez firmy przemysłowe oraz wzrosty konsumpcji napędzały import. Pozostałe składowe rachunku bieżącego charakteryzowały się w 2021 r. dużo mniejszą zmiennością. Ostatecznie w październiku 2021 r. (ostatnie odstępne dane) skumulowane 12-miesięczne saldo rachunku bieżącego po raz pierwszy od 2 lat okazało się ujemne i wyniosło -0,2% PKB. Czynniki kierujące tę sumę w kierunku deficytu najprawdopodobniej utrzymywały się do końca 2021 r., stąd saldo na koniec roku obniży się według naszych obliczeń do -1,0% PKB.

    Reklama

    Naszym zdaniem odnotowywana od 2019 r. nadwyżka w bilansie obrotów bieżących nie jest naturalną wartością biorąc pod uwagę potrzebę krajowej gospodarki do zwiększenia kapitału produkcyjnego oraz inwestycji infrastrukturalnych. Nadwyżka ta spowodowana była głównie spadkiem względem oszczędności stopy inwestycji w gospodarce, do czego przyczyniała się pandemiczna niepewność, a jeszcze w 2019 r. czynniki związane z koniunkturą zagraniczną i końcem perspektywy budżetu Unii Europejskiej.

    Wymiana handlowa z zagranicą – pogorszenie salda obrotów bieżących w 2021 roku. Czy dynamika eksportu i importu wyhamuje w 2022? - 2Wymiana handlowa z zagranicą – pogorszenie salda obrotów bieżących w 2021 roku. Czy dynamika eksportu i importu wyhamuje w 2022? - 2

    Uwarunkowania wzrostu inwestycji w gospodarce w 2022 r., tj. wysoki stopień wykorzystania zdolności wytwórczych, problemy z zaspokojeniem popytu na pracę w przemyśle oraz bardzo dobra kondycja finansowa firm przedstawiają się korzystnie. Ponadto zakładamy, że fundusze unijne będące częścią Krajowego Planu odbudowy zostaną odblokowane przez KE. Wobec tego deficyt na rachunku obrotów bieżących powinien dalej pogłębiać się w 2022 r. Nie zakładamy jednak, aby silnie oddziaływał on na kurs złotego, gdyż wynikająca z teorii zależność w rzeczywistości jest dość luźna.

     

    ***Materiał pochodzi z raportu Banku Millenium: Makro i Rynek 2022: W sidłach inflacji, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk

    Pobierz raport

    Reklama

    Millennium analizy i komentarze

    Millennium analizy i komentarze

    Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


    Tematy

    wymiana handlowa z zagranicą

    import usług

    export import

    import aut z usa

    import export

    import towarów

    eksport import co to import

    china eksport

    co to jest eksport

    co to eksport

    eksport co to

    eksport polski import a eksport

    eksport usług

    eksport pośredni

    saldo obrotów bieżących

    saldo obrotów bieżących w polsce

    Saldo obrotów bieżących do PKB

    saldo rachunku obrotów bieżących

    saldo obrotów bieżących do pkb interpretacja

    saldo obrotów bieżących definicja

    saldo na rachunku obrotów bieżących

    ujemne saldo rachunku obrotów bieżących

    saldo obrotów bieżących bilansu płatniczego

    saldo obrotów bieżących interpretacja

    saldo obrotów bieżących polska

    saldo obrotów bieżących w relacji do pkb

    wymiana handlowa polski

    wymiana handlowa polska niemcy

    wymiana handlowa polski z niemcami

    wymiana handlowa polski z innymi krajami

    polska wymiana handlowa

    międzynarodowa wymiana handlowa

    wymiana handlowa z niemcami

    eurostat wymiana handlowa usa ue

    handel zagraniczny a wymiana handlowa

    wymiana handlowa polski z czechami

    wymiana handlowa anglii

    wymiana handlowa ukrainy z ue

    wymiana handlowa polski z iranem

    polsko rosyjska wymiana handlowa

    wymiana handlowa stany zjednoczone

    wymiana handlowa polska indie

    import 2022

    prognozy importu 2022

    prognozy eksport 2022

    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama