E.Ostrowska nie jest już kandydatem sejmu do RPP. Były członek Rady J.Kropiwnicki doradcą prezesa NBP. G.Ancyparowicz i J.Żyżyński z RPP za ostrożnym podejściem w polityce pieniężnej.
Strona internetowa Sejmu poinformowała, że E.Ostrowska zrezygnowała z kandydowania do RPP. W ubiegłym tygodniu jej kandydatura została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Finansów Publicznych. Jedynym kandydatem sejmowym do RPP pozostaje W.Janczyk, którego kandydatura będzie poddana pod głosowanie w dniu dzisiejszym.
J.Kropiwnicki, którego kadencja w RPP wygasła 25 stycznia br., będzie doradzał prezesowi NBP w zakresie światowego rynku ropy i gazu. Umowa o pracę została zawarta na czas określony tj. do końca obecnej kadencji prezesa A.Glapińskiego (21 czerwca 2022), który będzie się ubiegał o reelekcję.
Pochopne zacieśnianie polityki pieniężnej może skruszyć równowagę między wzrostem i stabilnością finansów – napisali we wspólnym artykule dla Rzeczpospolitej G.Ancyparowicz i J.Żyżyński z RPP.
BIK prognozuje spadek sprzedaży kredytów mieszkaniowych w 2022. Widzi niewielki wzrost kredytów gotówkowych.
Biuro Informacji Kredytowej spodziewa się, że w 2022 wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych spadnie o 9,8%r/r do 80mld PLN, sprzedaż kredytów gotówkowych wzrośnie o 3,6%r/r do 69mld PLN, a kredytów ratalnych zwiększy się o 5,6%r/r do 19mld PLN. Wśród czynników ograniczających popyt na kredyt BIK wymienia dalsze podwyżki stóp procentowych, wysoką inflację i zmniejszenie zdolności kredytowej.
MFW prognozuje wzrost PKB w Polsce w 2022 na 4,6%.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy prognozuje wzrost PKB w Polsce w 2022 na 4,6%, a w roku 2023 na 3,7%. W grudniu ubiegłego roku fundusz prognozował wzrost gospodarczy w naszym kraju na odpowiednio 4,5% i 3,9%. Nasze aktualne prognozy zakładają wzrost PKB w 2022 na 4,5%, a w 2023 na 4,2%.
Stabilizacja stopy bezrobocia w grudniu 2021. Podaż pieniądza (M3) wzrosła w ubiegłym roku o 8,9%.
Na koniec grudnia 2021 stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4%, pozostając na tym samym poziomie co w listopadzie. Liczba bezrobotnych obniżyła się w ostatnim miesiącu o ponad 3,6tys. osób m/m. Był to pierwszy miesięczny spadek liczby bezrobotnych w grudniu od co najmniej dwóch dekad.
Podaż pieniądza wzrosła w grudniu o 8,9%r/r, po wzroście o 10,1%r/r w listopadzie. W ujęciu transakcyjnym depozyty gospodarstw domowych zwiększyły się o 6,8%r/r, a depozyty przedsiębiorstw o 9,9%r/r. Wartość portfela kredytów dla gospodarstw domowych wzrosła w grudniu o 4,9%r/r, a portfela kredytów dla firm o 4,8%r/r. Grudzień tradycyjnie był okresem niskiej akcji kredytowej.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję