Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

W 3Q 2023 Produkt Krajowy Brutto powraca do wzrostu

|
selectedselectedselected
W 3Q 2023 Produkt Krajowy Brutto powraca do wzrostu | FXMAG INWESTOR
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Według wstępnych danych PKB w 3Q 2023 wzrósł o 0,4% r/r po spadku o 0,6% r/r kwartał wcześniej. Odczyt okazał się bliski naszym oczekiwaniom i konsensusowi prognoz, które wynosiły 0,3% r/r. PKB wzrosło w 3Q 2024 także (po korekcji sezonowej) o 1,4% kw/kw, po wzroście o 0,3% kw/kw w 2Q 2023. Głównym wnioskiem płynącym z danych jest minięcie dołka w tym cyklu koniunkturalnym. W kolejnych kwartałach wzrost gospodarczy w Polsce powinien stopniowo przyspieszać.

 

Dane mają charakter wstępny i pełną strukturę danych poznamy 30 listopada br. Na podstawie dostępnych danych szacujemy, że czynnikiem utrzymującym dynamikę rok do roku PKB na dodatnim poziomie w 3Q 2023 były m.in. inwestycje. W naszej ocenie solidne wzrosty powinny być widoczne w inwestycjach przedsiębiorstw, które wykorzystują spadek inflacji i poprawę w łańcuchach dostaw do nadrobienia zaległości, zwłaszcza w wydatkach maszyny i urządzenia. Dane o produkcji budowlano-montażowej wskazują ponadto na intensyfikację w 3Q 2023 inwestycji infrastrukturalnych przez sektor publiczny, w związku z końcem rozliczania starej perspektywy budżetowej Unii Europejskiej. Czynnikiem wspierającym wzrost PKB r/r był także, według naszych szacunków, eksport netto, pomimo słabego popytu z zagranicy. Import uległ bowiem w 3Q 2023 mocniejszemu spadkowi r/r niż eksport.

W 3Q 2023 Produkt Krajowy Brutto powraca do wzrostu - 1W 3Q 2023 Produkt Krajowy Brutto powraca do wzrostu - 1

Reklama

 

Powyższe informacje dotyczą ujęcia rok do roku. Warto jednak zaznaczyć, że PKB wzrósł w 3Q 2023 także w ujęciu kwartał do kwartału. Tutaj naszym zdaniem dość mocny wzrost będzie pokazany w zakresie konsumpcji gospodarstw domowych. Sprzyjał temu spadek inflacji, poprawiające się nastroje konsumentów w warunkach nadal niskiego bezrobocia. Potwierdziłoby to słabnący wpływ inflacji na gospodarstwa domowe, co dobrze rokuje na aktywność gospodarczą w przyszłości.

 

Dane za 3Q 2023 okazały się bardzo bliskie naszym oczekiwaniom, stąd nie rewidujemy naszej prognozy wzrostu PKB w 4Q 2023 wynoszącej 2,6% r/r. Dobre dane za II poł. tego roku, po spadkach r/r PKB w I poł., powinny pozwolić na wzrost w całym 2023 r. o 0,6%. W 2024 r. oczekujemy dalszego przyspieszania wzrostu wspieranego przede wszystkim przez popyt krajowy zwłaszcza przez konsumpcję, czemu sprzyjać będzie rosnące wynagrodzenia w ujęciu realnym (w tym silna podwyżka płacy minimalnej i płac w sektorze publicznym), zwiększenie transferów społecznych (waloryzacja świadczenia „500 plus" do 800 PLN) oraz zwiększenie skłonności do konsumpcji gospodarstw domowych. Z powodu słabszych perspektyw najważniejszych partnerów handlowych nie oczekujemy wsparcia ze strony eksportu netto w 2024 r. Według naszego scenariusza PKB w całym 2024 r. wzrośnie o 2,9%.

 

Reklama

Dane o PKB w 3Q 2023 są zgodne z listopadową projekcją makroekonomiczną, nie powinny zatem oddziaływać na scenariusz stóp procentowych komunikowany przez Radę Polityki Pieniężnej. Oczekujemy stabilizacji stóp co najmniej do kolejnej projekcji, którą NBP przedstawi w marcu. W dłuższym horyzoncie zakładamy cięcie stóp procentowych, aczkolwiek ze względu na prognozowane ożywienie gospodarcze, przestrzeń do obniżek zapewne nie będzie znacząca.

 

Zobacz takżePKB Polski - znamy najnowsze dane! Polska gospodarka przestała balansować na granicy recesji

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Reklama
Reklama