Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Najsilniej zatrudnienie zwiększyło się w turystyce i rekreacji (+280 tys.),
    1. Dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA,
        1. Towarzyszy mu dalsze silne wydłużenie czasu dostaw,
          1. Ubiegłotygodniowe dane stanowią ryzyko w górę dla naszej prognozy,
            1. Agencja Standard & Poor’s nie opublikowała w ubiegłym tygodniu nowego raportu w sprawie ratingu Polski,

              W ubiegłym tygodniu poznaliśmy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych zwiększyła się do 719 tys. wobec 658 tys. dwa tygodnie temu, co było wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (680 tys.). Liczba kontynuowanych wniosków nie zmieniła się i utrzymała się na poziomie 3,8 mln. W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały również dane nt. zatrudnienia poza rolnictwem, które zwiększyło się w marcu o 916 tys. wobec wzrostu o 468 tys. w lutym (rewizja w górę z 379 tys.), kształtując się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (wzrost o 630 tys.).

              Najsilniej zatrudnienie zwiększyło się w turystyce i rekreacji (+280 tys.),

              czyli dziale, w którym odnotowano największy spadek zatrudnienia podczas pandemii. Wskazuje to na ożywienie aktywności w tym sektorze wraz ze stopniowym wygasaniem pandemii w USA ze względu na rosnącą liczbę zaszczepionych osób (por. COVID Dashboard). Stopa bezrobocia obniżyła się w marcu do 6,0% wobec 6,2% w lutym, kształtując się zgodnie z oczekiwaniami rynku. Jednocześnie współczynnik aktywności zawodowej zwiększył się w marcu do 61,5% wobec 61,4% w lutym.

              Dane o zatrudnieniu poza rolnictwem w USA,

              w połączeniu z danymi o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wskazują, że mimo postępującej poprawy sytuacji na amerykańskim rynku pracy nadal znajduje się on daleko od poziomu równowagi. Indeks ISM dla przetwórstwa zwiększył się w marcu do 64,7 pkt. wobec 60,8 pkt. w lutym, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (61,3 pkt.). Tym samym osiągnął on najwyższą wartość od grudnia 1983 r. Wzrost indeksu wynikał z wyższych wkładów wszystkich 5 jego składowych (dla nowych zamówień, bieżącej produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw oraz zapasów). W strukturze danych na uwagę zasługuje zwiększenie składowych dla nowych zamówień oraz bieżącej produkcji do najwyższego poziomu od stycznia 2004 r.

              Towarzyszy mu dalsze silne wydłużenie czasu dostaw,

              a także wzrost cen niektórych surowców i innych dóbr pośrednich wykorzystywanych w produkcji. W warunkach silnego wzrostu zamówień i narastających ograniczeń podażowych odnotowano również wzrost składowej dla zaległości produkcyjnych do najwyższego poziomu w historii danych (tj. od stycznia 1993 r.). W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również indeks Conference Board, który zwiększył się w marcu do 109,7 pkt. wobec 90,4 pkt. w lutym, kształtując się wyraźnie powyżej oczekiwań rynku (97,0 pkt.). Silna poprawa nastrojów amerykańskich konsumentów wynikała ze wzrostu składowych indeksu zarówno dla oceny bieżącej sytuacji jak i oczekiwań. Sprzyjało temu stopniowe wygasanie pandemii w USA będące konsekwencją postępującego programu szczepień (por. COVID Dashboard), jak również oczekiwania na przyjęty w marcu pakiet fiskalny J. Bidena (por. MAKROmapa z 15.03.2021).

              Ubiegłotygodniowe dane stanowią ryzyko w górę dla naszej prognozy,

              zgodnie z którą sprowadzone do wymiaru rocznego tempo wzrostu amerykańskiego PKB zmniejszy się w I kw. do 4,2% wobec 4,3% w IV kw. Uważamy, że kolejne kwartały przyniosą wyraźne przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego, czemu sprzyjać będzie uruchomienie nowego pakietu fiskalnego w skali 1,9 bn USD. Prognozujemy, że w całym 2021 r. PKB w USA zwiększy się o 5,1% wobec spadku o 3,5% w 2020 r., a w 2022 r. wzrośnie o 2,9%.

              Agencja Standard & Poor’s nie opublikowała w ubiegłym tygodniu nowego raportu w sprawie ratingu Polski,

              utrzymując tym samym długookresowy ratingna poziomie A- z perspektywą stabilną. Stabilizacja ratingu jest neutralna dla kursu złotego i rentowności obligacji.

              Reklama

              Credit Agricole - informacje ekonomiczne

              Credit Agricole - informacje ekonomiczne

              Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


              Tematy

              komentarze

              Komentarze

              Sortuj według:  Najistotniejsze

              • Najnowsze
              • Najstarsze

              Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

              Reklama
              Reklama

              Najnowsze

              Polecane