- Do Sejmu wpłynął poselski projekt nowej ustawy covidowej, który zakłada m.in. że pracownik, który nie podda się testowi, a w zakładzie pracy dojdzie do zakażenia, może zostać zobowiązany do zapłaty odszkodowania.
- Konfederacja Lewiatan bardzo krytycznie ocenia zawarte w projekcie rozwiązania, gdyż mogą one doprowadzić do paraliżu firm i konfliktów między pracownikami. Dlatego oczekuje jego odrzucenia.
- Przyjęcie proponowanych zmian nie przyczyni się do przeciwdziałania rozpowszechnianiu COVID-19. Projekt ten nie realizuje bowiem podstawowego celu jakim jest próba ograniczenia zakażeń (w tym w zakładach pracy). Odmowa wykonania przez pracownika testu nie pociąga za sobą jakichkolwiek konsekwencji. Pracownik taki nadal będzie mógł przebywać w zakładzie pracy i w przypadku gdy będzie zakażony transmisja wirusa będzie trwać. Kwestie ewentualnego dochodzenia "świadczenia odszkodowawczego" od takiego pracownika przez innych pracowników, czy pracodawcę są bez znaczenia dla przeciwdziałania rozpowszechnianiu pandemii. Szukanie ewentualnej motywacji pracowników do regularnego testowania poprzez wprowadzenie „kija” w postaci skomplikowanego i wątpliwego prawnie systemu dochodzenia odszkodowań bardzo źle świadczy o autorach projektu – mówi Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.
Zdaniem Lewiatana projekt ten dodatkowo przerzuca ryzyka i odpowiedzialność finansową na pracodawców angażując ich w postępowania w przedmiocie odszkodowania czy ponoszenia odpowiedzialności za brak weryfikacji statusu (testy) osób zatrudnionych, szczególnie w sytuacji kiedy nie podejmuje się żadnych działań w tym zakresie w przestrzenni publicznej, a testy i szczepienia nie są obowiązkowe. Zaproponowany mechanizm stwierdzania, że do zarażenia doszło właśnie w zakładzie pracy i od konkretnego pracownika, jest nierealny do egzekwowania i udowodnienia. Zaproponowana procedura doprowadzi do paraliżu firm i konfliktów między pracownikami.
Pracodawcy od dawna postulowali o kompleksowe rozwiązania, które umożliwią szersze testowanie pracowników, możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego osób zatrudnionych w kontekście COVID-19 oraz przyznające określone uprawnienia pracodawcom w sytuacji odmowy współpracy ze strony pracowników. Projekt nie odzwierciedla żadnego z tych postulatów.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję