Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W pierwszej połowie roku firmy zarobiły o 18,6% więcej niż rok wcześniej, przy jednoczesnym wzroście kosztów o 15,4% - podał GUS.

Świetne wyniki finansowe firm. Przyspieszyły inwestycje - 1Świetne wyniki finansowe firm. Przyspieszyły inwestycje - 1

Na ponad 2 biliony złotych przychodów największy udział przypadł dużym przedsiębiorstwom. Ta grupa charakteryzowała się również największym wzrostem w skali roku – przekraczającym 20%.

Pierwsze półrocze firmy kończą z wynikiem finansowym netto blisko dwukrotnie wyższym niż w analogicznym okresie 2020 r. i o ponad 50% lepszym niż w I półroczu 2019 r. Zysk netto wykazało ponad trzy czwarte przedsiębiorstw. W przetwórstwie przemysłowym na plusie było ponad 80% jednostek.

Bardzo dobre wyniki zapowiadał już GUS w opublikowanym pod koniec sierpnia wstępnym szacunku. Sygnał, że gospodarka poważnie się odradza dało się również odnaleźć we wstępnym odczycie PKB za II kwartał (wzrost o 11,1% r/r).

Teraz dostajemy potwierdzenie, że motory napędowe polskiej gospodarki czyli przemysł i eksport są niezmiennie w bardzo dobrej kondycji. To na co zwrócić należy uwagę to odbicie inwestycji. W pierwszej połowie br. nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw były wyższe o ponad 8% niż przed rokiem. Jednocześnie nadal, niestety nie udało nam się odzyskać tempa wzrostu inwestycji sprzed okresu pandemii.

Reklama

Analizując poszczególne sektory nie jest zaskoczeniem, że największe wzrosty nadal odnotowujemy w przemyśle, który w czasach pandemii okazał się najbardziej odporny na obostrzenia i zamrożenie gospodarki. Z kolei realizacja odłożonego popytu przy stopniowym luzowaniu obostrzeń niewątpliwie przyczyniła się do wzrostu przychodów w sektorze usługowym. Branża, która nadal odczuwa skutki walki z pandemią jest gastronomia i zakwaterowanie. Jest to jedyna gałąź gospodarki, która odnotowała spadek przychodów ogółem, w skali roku, o 8,7%.

Komentarz Mariusza Zielonki, eksperta ekonomicznego Konfederacji Lewiatan

 


Konfederacja Lewiatan

Konfederacja Lewiatan

Jesteśmy wpływową polską organizacją biznesową. Dzięki naszym działaniom firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej. Mamy stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należymy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu. Jesteśmy członkiem międzynarodowej organizacji Business at OECD. Skupiamy ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.


Tematy

Informacje wiadomości przemysł

przemysł 4.0

przemysł ii

przemysł chemiczny

przemysł ciężki

przemysł spożywczy

przemysł zaawansowanej technologii

przemysł przetwórczy

polski przemysł przemysł w Polsce

przemysł stoczniowy

przemysł drzewny

przemysł wydobywczy

przemysł metalurgiczny

przemysł 4.0 co to

przemysł i usługi w afryce

przemysł zbrojeniowy

wirtualny nowy przemysł

gospodarka rynkowa

gospodarka odpadami

gospodarka Polski

gospodarka centralnie planowana

gospodarka magazynowa

e gospodarka

gospodarka wolnorynkowa

gospodarka rosji

gospodarka planowa

gospodarka USA

gospodarka o obiegu zamkniętym

gospodarka przestrzenna zarobki

gospodarka po angielsku

gospodarka europy
komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama

Najnowsze

Polecane