Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Masowe zwolnienia giganta. Tysiące straci pracę, a właściciele zarobią więcej

|
selectedselectedselected

Globalny gigant i lider branży poinformował o dużych zwolnieniach. Powodem jest plan zmniejszenia kosztów i zwiększenia zysków dla spółki i akcjonariuszy. Ile osób straci pracę?

Masowe zwolnienia giganta. Tysiące straci pracę, a właściciele zarobią więcej
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Czy to pierwsze zwolnienia firmy w tym roku?
  • Czy jest to element szerszego planu?
  • Jaki obszar obejmą redukcje personelu?

 

Lider branży zwolni do 2 tys. pracowników

FedEx planuje zlikwidować nawet do 2 tys. miejsc pracy w swoich placówkach w Europie, przekazała spółka w środę. Znana firma kurierska redukuje zatrudnienie w działach “back-office”.

Według komunikatu, zwolnionych zostanie od 1,7 tys. do 2 tys. pracowników. FedEx poinformował, że planowane zmiany w Europie obejmują likwidację stanowisk i konsolidację zespołów w odpowiednich dziale handlowym oraz segmencie “back-office”.

Back-office to zespół pracowników zajmujących się między innymi zadaniami administracyjnymi i biurowymi. Jest to między innymi obsługa dokumentów czy faktur. Z kolei “front-office” to np. bezpośrednia obsługę klienta i realizacja dostaw.

Reklama

Niektóre działania wykonywane w Europie zostaną również skonsolidowane, poinformowała spółka FedEx. Mają one zostać zlokalizowane w wybranych centrach działań wspólnych, które znajdują się w krajach najlepiej dostosowanych do potrzeb i istniejących nieruchomości firmy, czytamy w komunikacie.

Nie podejmujemy tych decyzji lekkomyślnie, ale są one niezbędne, aby wprowadzić FedEx na właściwą ścieżkę na przyszłość. - stwierdził Richard Smith, prezes Airline and International w FedEx.

Spółka szacuje, że redukcja zatrudnienia pomoże zaoszczędzić od 125 mln USD do 175 mln USD w ujęciu rocznym. Ten efekt miałby zostać osiągnięty począwszy od roku podatkowego 2027.

 

Czytaj również: Miliardy euro za irytujące zakrętki na butelkach. Kto zapłacił za unijny wybryk?

Reklama

 

Słaba koniunktura powodem zwolnień

Firma uzasadnia zwolnienia słabym popytem na przewozy towarowe. Szczególnie dotykać ma to działalności, w której FedEx się specjalizuje, czyli błyskawicznym transporcie lotniczym.

W 2023 roku, wyłączając Amazon, rynek paczek w USA skurczył się o 2,4 miliona paczek dziennie.

Poprawa marży w jednostce Express opartej na transporcie lotniczym jest powolna, a firma podjęła decyzję o cięciu kosztów, czytamy w komunikacie FedEx.

Polityka redukcji zatrudnienia jest elementem szerszej strategii, która ma zredukować koszty ogólne całej spółki od aż 4 mld USD do 2026 roku. To efekt presji ze strony akcjonariuszy w ciągu ostatnich kilku lat, gdy biznes ucierpiał po pandemii.

Reklama

Wcześniej w tym roku FedEx zwolnił blisko 600 osób w placówkach na Florydzie oraz w Georgii w USA, wynika z informacji podawanych przez spółkę do tej pory w 2024 roku.

Zarząd FedEx zaznaczył również, że prowadzenie trzech oddzielnych sieci dla przesyłek ekspresowych, odroczonych i frachtowych jest nieekonomiczne. W rezultacie, nastąpi konsolidacja.

Jak poinformowała spółka, integracja ludzi, aktywów i technologii w tych działach jest w toku. oczekuje się, że przyniesie 2 mld USD dodatkowych rocznych oszczędności. Zatem, zapewne usłyszymy jeszcze o kolejnych dużych zwolnieniach.

 

Zobacz również: Polacy słono przepłacają za elektryki Tesli. Model 3 jest droższy o 60% niż w innych krajach

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu.


Reklama
Reklama