-
Morgan Stanley kolejną z koalicji klimatycznej
-
Co przyczyniło się do masowego odejścia największych banków inwestycyjnych?
-
Jaka przyszłość czeka NZBA?
Morgan Stanley opuszcza Net-Zero Banking Alliance
Morgan Stanley, jeden z największych banków inwestycyjnych, postanowił wycofać się z Net-Zero Banking Alliance (NZBA), globalnego sojuszu mającego na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych. Czwartkowa decyzja amerykańskiego banku stawia pod poważnym znakiem zapytania przyszłość jednej z największych i najbardziej ambitnych inicjatyw klimatycznych w sektorze finansowym.
Nie tylko Morgan Stanley — masowe odejścia innych banków
Morgan Stanley nie jest jedynym bankiem, który w ostatnich dniach opuścił szeregi NZBA. Citigroup i Bank of America na początku tygodnia również podjęły decyzję o wycofaniu się tej inicjatywy. Jeszcze wcześniej na podobny krok zdecydowały się Goldman Sachs i Wells Fargo.
Amerykańskie media sugerują, że decyzja ta jest spowodowana naciskiem wywartym ze strony polityków partii republikańskiej, którzy otwarcie skrytykowali działania klimatyczne czołowych banków inwestycyjnych. Partia obecnego prezydenta USA Donalda Trumpa wszczęła nawet dochodzenia w tej sprawie, a także złożyła pozwy sądowe. Politycy republikańscy działania największych banków inwestycyjnych z Wall Street określili mianem „przebudzonego kapitalizmu”. Tamtejsze śledztwa wykazały, iż strategie klimatyczne banków są wykorzystywane do ograniczania dostępu do finansowania dla firm, które zajmują się produkcją paliw kopalnych.
Warto tutaj przytoczyć przypadek z listopada 2023 roku, kiedy to stan Teksas zainicjował pozew przeciwko takim przedsiębiorstwom jak BlackRock, Vanguard Group i State Street, oskarżając je tym samym o naruszanie przepisów antymonopolowych oraz ograniczanie podaży węgla na rynku. Banki, takie jak Morgan Stanley, Goldman Sachs, czy Wells Fargo, stały się celem podobnych ataków, i uznały, że członkostwo w NZBA może narazić je na dalsze problemy prawne.
Zobacz więcej: Spółka z GPW otrzymała zamówienie od Morgan Stanley
Czym jest Net-Zero Banking Alliance?
Sojusz Net-Zero Banking Alliance (NZBA) jest częścią Glasgow Financial Alliance
Net Zero (GFANZ), grupy sojuszy klimatycznych wspieranej przez ONZ. Został on powołany w 2021 roku i
miał na celu koordynację działań banków w kierunku osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku. Działania te miały spowodować
mobilizację kapitału prywatnego i wsparcie transformacji energetycznej na globalną skalę.
Odchodzą, ale kontynuują pracę
Jednocześnie Morgan Stanley deklaruje, że nadal będą realizować własne cele klimatyczne.
„Będziemy nadal raportować nasze postępy w realizacji celów przejściowych w zakresie emisji na 2030 rok” – napisał Morgan Stanley w e-mailu.
Podobnie twierdzą pozostałe banki inwestycyjne. Bank of America wydał oświadczenie, w którym przekazał, że nadal będzie współpracował ze swoimi klientami w skutecznej realizacji celów klimatycznych. Podobny komunikat został ogłoszony przez Citygroup.
Będziemy nadal współpracować z naszymi klientami w ich przejściach na gospodarkę niskoemisyjną, jednocześnie dbając o bezpieczeństwo energetyczne — czytamy w komunikacie Citygroup.
Eksperci zwracają uwagę na ryzyko rozmycia odpowiedzialności. Sojusz oferował wspólną platformę, mającej na celu wzajemny monitoring i współpracę. Miało to na celu wzmacnianie wiarygodności działań podejmowanych przez członków NZBA.
Co oznacza odejście Morgan Stanley i innych instytucji z NZBA?
Masowe odejścia amerykańskich banków z Net-Zero Banking Alliance może mieć daleko idące konsekwencje w walce z kryzysem klimatycznym. Banki te kontrolują ogromne zasoby finansowe, które mogłyby odegrać kluczową rolę w transformacji energetycznej i ekologicznej. Tak nagłe i masowe odejście z sojuszu może negatywnie wpłynąć na przyszłość projektu. Bez silnego wsparcia finansowego, globalne cele klimatyczne, takie jak np. ograniczenie wzrostu temperatury do 1,5 stopni Celsjusza, mogą stać się nieosiągalne. Czy naciski polityczne ze strony partii Republikańskiej odegrają kluczową rolę w kształtowaniu działań światowych banków inwestycyjnych?
Czytaj także: JPMorgan, Wells Fargo i Citigroup rozpoczęły tydzień wyników za oceanem
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
2 miesiące temu
Nareszcie coś mądrego zrobili