"Komisja Europejska poinformowała Polskę, że jest zielone światło dla udzielenia pomocy publicznej firmie Intel. To krok, na który czekaliśmy przez ostatnich kilka miesięcy" - powiedział wicepremier, minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.
Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.
Dodał, że tego typu procesy trwają zazwyczaj ok. dwóch lat.
"To zaledwie 8 miesięcy, ale również kilka ważnych spotkań w Brukseli, rozmowy w USA w siedzibie Intela w Kalifornii. (...) Teraz kolejne kroki przed nami, ale co najważniejsze (...) ta pomoc publiczna, której udzielimy, to jest ponad 7,4 mld zł w latach 2024-2026. Ta inwestycja jest dzisiaj warta - w pakiecie pomocy publicznej i całości - ponad 25 mld zł" - wskazał.
"To jest największa inwestycja w Polsce od dekad i to +złoto+, o którym wielokrotnie mówiliśmy, czyli półprzewodniki w Polsce będą gwarantowały i lepszy rozwój gospodarczy i większe bezpieczeństwo" - powiedział Gawkowski.
Wiceminister cyfryzacji, Dariusz Standerski dodał, że rozpoczyna się kolejna ścieżka procesowa związana z inwestycją Intela, do której rząd, jak i resort cyfryzacji są dobrze przygotowani.
"Możemy formalnie rozpocząć przygotowanie do złożenia notyfikacji Komisji Europejskiej. (...) Jednocześnie możemy rozpocząć formalną procedurę w ramach Rady Ministrów i do tego tez przez ostatnie miesiące się przygotowywaliśmy" - powiedział Standerski.
"Dlatego jeszcze dzisiaj zwołamy posiedzenie międzyresortowego zespołu ds. inwestycji półprzewodnikowych, który pracuje już od kilku miesięcy i materiały na ten zespół są już gotowe" - dodał.
Wskazał, że w ramach zespołu ds. inwestycji półprzewodnikowych zostaną ustalone procedury opiniowania uchwały o pomocy publicznej. Zespół pracował w gronie: minister finansów, ministra rodziny, pracy i polityki społecznej, minister rozwoju i technologii, minister spraw zagranicznych, minister infrastruktury, ministra funduszy i polityki regionalnej oraz prezes UOKiK.
"Proces będzie wyglądał następująco - ogłaszamy projekt uchwały rady ministrów o pomocy publicznej i czekamy na opinię w ramach zespołu, a następnie wkraczamy na rządową ścieżkę legislacyjną. Dzięki podjęciu kroków, które na roboczo ustaliły już część i wątpliwości i kwestii organizacyjnych, to ścieżka rządowa będzie sprawna" - powiedział Standerski.
Potem nastąpi przejście do punktu związanego ze złożeniem notyfikacji za pośrednictwem UOKiK, czyli przyjęcie uchwały w sprawie pomocy publicznej przez radę ministrów.
"Po formalnym potwierdzeniu notyfikacji przez Komisję Europejską będzie możliwość podpisania umowy z firmą Intel" - powiedział Standerski.
Wskazał, że proces powinien zamknąć się do końca roku, dodając, że dzięki pracy dotyczącej prenotyfikacji, Polska jest gotowa przyjąć inne duże inwestycje dotyczące nowoczesnych technologii i szybko przeprowadzać procesy z nimi związane.
Warunkiem udzielenia pomocy publicznej jest uzyskanie także przez Intel statusu otwartej unijnej fabryki. Intel złożył już taki wniosek do Komisji Europejskiej.
Z uwagi na wartość przedmiotu umowy niezbędne będzie zaopiniowanie jej przez Prokuratorię Generalną. Trwają już robocze prace pomiędzy Ministerstwem Cyfryzacji a Prokuratorią. (PAP Biznes)
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję