Poznaliśmy dzisiaj kilka ciekawych wskaźników z kanadyjskiej gospodarki za lipiec:
Zmiana zatrudnienia w Kanadzie: 418,5 tys. (prognoza: 400,0 tys.; poprzednio: 952,9 tys.)
Stopa bezrobocia w Kanadzie: 10,9% (prognoza: 11,0%; poprzednio: 12,3%)
Wskaźnik PMI Ivey: 68,5 (prognoza: 57,5; poprzednio: 58,2)
Co to jest indeks PMI Ivey?
PMI Ivey jest to wskaźnik przedstawiający sytuację gospodarczą w Kanadzie. Opracowywany jestem wspólnie przez Richard Ivey School of Business oraz Purchasing Management of Canada (PMAC). Do firm zarówno z sektora prywatnego jak i publicznego w całym kraju rozsyłane są zapytania dotyczące poziomu: zatrudnienia, zakupów, zapasów, dostaw i cen. Na podstawie odpowiedzi, opracowywany jest wskaźnik, który zostaje opublikowany na początku każdego miesiąca. Wynik 50 jest neutralny. Wartości powyżej tego poziomu sugerują rozwój gospodarczy, natomiast poniżej spowolnienie.
Zmiana zatrudnienia w Kanadzie w przeszłości
Po wybuchu pandemii koronawirusa, mieliśmy do czynienia z bardzo drastycznym spadkiem zatrudnienia. Odczyt kwietniowy poinformował o utracie nieco powyżej 1 miliona miejsc pracy, natomiast miesiąc później o kolejnych niespełna 2 milionach. Kolejne miesiące to żmudna odbudowa strat. Najpierw o około 290 tysięcy, a następnie 950 tysięcy. Spadki zatrudnienia podczas poprzednich kryzysów są wręcz niezauważalne na poniższym wykresie.
Wykres 1: Zmiana zatrudnienia w Kanadzie (od 2000 roku)
Stopa bezrobocia w Kanadzie w przeszłości
Dla lepszego zobrazowania skali tragedii, sprawdźmy również jak wygląda stopa bezrobocia ma wykresie przedstawiającym historię Kanady od 1970 roku. W tym momencie pojawia się spora niespodzianka. Okazuje się, że co prawda tegoroczny wynik, był najgorszy ze wszystkich publikacji, ale od poprzedniego niechlubnego rekordu dzieliło go „jedynie” 0,6%. Cofając się do roku 1983 znajdziemy stopę bezrobocia wynoszącą 13,1%, natomiast obecnie osiągnęła ona maksymalnie 13,7%. Na dzisiaj analitycy prognozowali już spadek do 11,0%.
Wykres 2: Stopa bezrobocia w Kanadzie (od 1970 roku)
Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi dzisiaj z różnych gospodarek świata:
Wielka Brytania- PMI w sektorze budowlanym
Chiny- 3 najlepszy bilans handlowy w historii
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję