Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kalendarz danych makroekonomicznych: dziś PKB za 2021 rok! Na te wydarzenia musisz zwrócić uwagę

|
selectedselectedselected
Kalendarz danych makroekonomicznych: dziś PKB za 2021 rok! Na te wydarzenia musisz zwrócić uwagę | FXMAG INWESTOR
Materiał partnera
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

O 10:00 GUS opublikuje wstępny szacunek PKB za 2021 rok. Ostatnie miesiące przyniosły zestaw pozytywnych niespodzianek w danych miesięcznych. Nasza prognoza to 5,8% r/r. Rozpoczynający się tydzień przyniesie decyzje banków centralnych (EBC, CNB, BoE) i dane z rynku pracy w USA. Piątkowe dane o dochodach i wydatkach amerykańskich konsumentów zawiodły (od strony wydatków). W komentarzu do danych szukamy przyczyn, bo strajk konsumentów już na tym etapie ożywienia byłby bardzo nietypowy.

 

Kalendarz danych makroekonomicznych

 

Poniedziałek, 31.01.2022

Z polskiego punktu widzenia bohater dnia jest jeden - wstępny wynik PKB za 2021 rok. Będzie to jednak też dzień szacunków PKB z innych gospodarek: strefy euro (dane za IV kwartał, konsensus: 4,7% r/r) i Włoch (również IV kwartał, oczekiwane 6,2% r/r).

Reklama

Ponadto poznamy pierwsze odczyty inflacyjne za styczeń - spłyną dane z Hiszpanii (oczekiwane 5,5% r/r, poprzednio 6,7% r/r) i Niemiec (oczekiwane 4,7% r/r, poprzednio 5,7% r/r, pierwsze dane z landów sugerują jednak dużą niespodziankę w górę).

W USA można zwrócić uwagę na indeks Chicago PMI i wystąpienia przedstawicieli Fed.

 

Wtorek, 1.02.2022

Opublikowany zostanie indeks PMI dla Polski. Prognozujemy spadek wskaźnika z 56,1 pkt. do 55,4 pkt. Konsensus jest znacznie bardziej optymistyczny i oczekuje wzrostu do 56,4 pkt.

Kontynuacja danych inflacyjnych z Europy - tym razem czas na Francję (oczekiwane 3,4% r/r, poprzednio 3% r/r). Poznamy też kolejne dane o PKB (Czechy, dane za IV kw., oczekiwane 3,2% r/r) i niemieckie dane o sprzedaży detalicznej. Podobnie jak w Polsce poznamy też wskaźniki PMI. Tu trudno jednak o niespodziankę, znamy już wstępne dane.

Reklama

Indeksy nastrojów PMI zostaną też opublikowane w USA. Tu jednak ciekawsze będą wskaźniki ISM, obrazujące koniunkturę w przemyśle. Oczekiwany jest lekki spadek indeksu (z 58,8 do 57,5 pkt.)

 

Środa, 2.02.2022

Kolejny dzień ze styczniową inflacją. Eurostat poda wstępne szacunki dla całej strefy euro (oczekiwane 4,4% r/r, poprzednio 5,0% r/r).

Po drugiej stronie Oceanu uwagę przykuwać będą dane z rynku pracy. Tradycyjnie przed piątkowymi danymi BLS poznamy szacunki firmy ADP. Konsensus oczekuje wzrostu zatrudnienia wg ADP o 210 tys. osób (poprzednio +807 tys.).

 

Czwartek, 3.02.2022

Reklama

Dzień z decyzjami banków centralnych. Decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie EBC (tu nie spodziewamy się zmiany kursu, stopy pozostaną niezmienione), CNB (czeski bank centralny będzie kontynuował politykę zacieśnienia, możliwa jest podwyżka o 50-75pb.) i Bank Anglii (tu konsensus oczekuje podwyżki o 25pb. do 0,50%).

Ponadto opublikowane zostaną wskaźniki nastrojów w usługach. W Europie PMI (pozostaje powtórzyć, że w większości znamy już wstępne dane), w USA natomiast PMI i ISM. W obu przypadkach indeksy te powinny pokazać spadki nastrojów powodowane w dużej mierze kolejną falą zachorowań.

Zza Oceanu spłyną również dane o zamówieniach w przemyśle i zamówieniach na dobra trwałego użytku. Jak co tydzień opublikowane zostaną również dane o nowo zarejestrowanych bezrobotnych.

 

Piątek, 4.02.2022

Dzień zaczniemy od zestawu danych z Europy. W Niemczech opublikowane zostaną dane o grudniowych zamówieniach w przemyśle, Francja i Węgry podadzą dane o produkcji przemysłowej, a ze strefy euro poznamy dane o grudniowej sprzedaży detalicznej.

Reklama

Najciekawiej będzie jednak w USA - tam dane z rynku pracy za styczeń. Konsensus oczekuje wzrostu zatrudnienia o 155 tys. (poprzednio 199 tys.) i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 3,9%.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Ekonomiści mBanku

Ekonomiści mBanku

mBank od lat jest synonimem innowacyjnych rozwiązań w bankowości. Byliśmy pierwszym w pełni internetowym bankiem w Polsce, a dziś wyznaczamy kierunek rozwoju bankowości mobilnej i online. Jesteśmy jedną z najsilniejszych i najszybciej rozwijających się marek finansowych w Polsce, od 1992 roku notowaną na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.


Reklama
Reklama