Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Jak otrzymać dodatkowe 300 zł z ZUS od 1 lipca? Sprawdź i skorzystaj z nowego dodatku! Dobry start z ZUS 2024 2025

|
selectedselectedselected

Masz dzieci? Sprawdź w jakim wieku muszą być, abyś otrzymał/otrzymała dodatek w wysokości 300zł.

Jak otrzymać dodatkowe 300 zł z ZUS od 1 lipca? Sprawdź i skorzystaj z nowego dodatku! Dobry start z ZUS 2024 2025
Jak otrzymać dodatkowe 300 zł z ZUS od 1 lipca? Sprawdź i skorzystaj z nowego dodatku! Dobry start z ZUS 2024 2025
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Aby ZUS wypłacił świadczenie “300 plus”, rodzice powinni złożyć odpowiedni wniosek. Można zrobić to za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Emp@tia czy też bankowości elektronicznej.

Program Dobry Start – wsparcie dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny

Co ważne, nabór wniosków ruszy już 1 lipca bieżącego roku i będzie trwał do końca listopada. Jeżeli dopełnimy formalności do końca sierpnia, to pieniądze trafią do beneficjentów najpóźniej do 30 września.

Jakie wsparcie można otrzymać?

Możesz raz w roku otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną dziecka, bez względu na dochód rodziny, jeśli jesteś rodzicem lub opiekunem ucznia:

 • w wieku do 20 lat,
 • w wieku do 24 lat – w przypadku ucznia z niepełnosprawnością.

Pieniądze otrzymasz na rachunek bankowy, który wskażesz we wniosku.

Reklama

Świadczenie z programu Dobry Start jest zwolnione z opodatkowania. Nie podlega też egzekucji, więc komornik nie może zająć tych środków.


Dodatkowe świadczenie z ZUS od 1 lipca

Od 1 lipca Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) zacznie przyjmować wnioski o dodatkowe świadczenie dla rodzin z dziećmi. Program "Dobry start" zapewni jednorazowe wsparcie finansowe w wysokości 300 zł, przeznaczone na zakup wyprawki szkolnej. Świadczenie będzie dostępne dla uczniów w wieku od 7 do 20 lat, a dla dzieci z niepełnosprawnościami do 24 lat, niezależnie od dochodów rodziców.

Dla kogo 300zł z ZUS?

Aby otrzymać świadczenie, rodzice muszą złożyć wniosek przez aplikację mZUS, Platformę Usług Elektronicznych ZUS lub bankowość elektroniczną. Wnioski można składać od 1 lipca do końca listopada, a wypłaty dla wniosków złożonych do końca sierpnia nastąpią do 30 września.

Kto może złożyć wniosek o świadczenie w ramach programu Dobry Start?

Zgodnie ze stroną internetową ZUS:

 • rodzic
  • jeśli dzieckiem opiekuje się równocześnie oboje rodziców, z wnioskiem o świadczenie powinien wystąpić jeden z nich. Jeśli oboje złożą wniosek, świadczenie otrzyma ten, który zrobił to jako pierwszy,
  • jeśli dziecko nie mieszka z obojgiem rodziców – wniosek składa ten rodzic, który faktycznie opiekuje się dzieckiem. Jeśli drugi rodzic również złoży wniosek ustalimy, kto sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem i temu rodzicowi wypłacimy świadczenie.
  • jeśli dziecko – zgodnie z orzeczeniem sądu – jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców, każdy z nich może złożyć wniosek i otrzymać świadczenie dobry start w wysokości 150 zł.
 • opiekun faktyczny dziecka, czyli osoba, która opiekuje się dzieckiem i złożyła do sądu wniosek o jego adopcję,
 • opiekun prawny dziecka – osoba, której sąd powierzył opiekę nad dzieckiem,
 • osoba ucząca się, czyli pełnoletni uczeń, który nie jest na utrzymaniu rodziców, ponieważ rodzice nie żyją lub ma ustalone alimenty od nich,
 • osoba usamodzielniana, czyli osoba, która opuszcza rodzinę zastępczą, rodzinny dom dziecka, placówkę opiekuńczo-wychowawczą lub regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną.

Świadczenie Dobry Start przysługuje również na dzieci w pieczy zastępczej oraz osobom usamodzielnianym opuszczającym pieczę zastępczą. W tych przypadkach wniosek o świadczenie Dobry Start może złożyć:

 • rodzina zastępcza,
 • osoba prowadząca rodzinny dom dziecka,
 • dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej,
 • dyrektor regionalnej placówki opiekuńczo-terapeutycznej.


Szczegóły programu "Dobry start"

Reklama

Program "Dobry start" ma na celu wspieranie rodzin w przygotowaniu dzieci do nowego roku szkolnego. 300 zł na wyprawkę szkolną ma odciążyć budżet domowy i zapewnić uczniom niezbędne przybory i materiały edukacyjne. Świadczenie jest wypłacane raz w roku na każde uczące się dziecko.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Zespół FXMAG

Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 


Reklama
Reklama