Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

InPost zapłacił 222 mln zł podatku dochodowego do polskiego budżetu za 2021 rok

|
selectedselectedselected
InPost zapłacił 222 mln zł podatku dochodowego do polskiego budżetu za 2021 rok | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wartość wpłaconego podatku dochodowego przez InPost wzrosła o ponad 96% r/r

 

InPost – lider wśród platform dostaw dla e-commerce w Europie – złożył sprawozdanie finansowe potwierdzając, że w 2021 roku zasilił polski budżet kwotą ponad 222 mln zł z tytułu podatku dochodowego. Kwota ta jest niemal dwukrotnie wyższa od wartości podatku, jaki spółka odprowadziła w 2020 roku. Ponadto jest ona wyższa o ponad 60 mln zł od podatku dochodowego wpłaconego przez wszystkie pozostałe firmy kurierskie prowadzące działalność w Polsce. InPost jest notowany na giełdzie papierów wartościowych EURONEXT Amsterdam, jednak polski oddział firmy od początku działalności odprowadza wszystkie zobowiązania do polskiego budżetu.

 

Reklama

– Płacimy podatki tam, gdzie prowadzimy nasz biznes. Dlatego odprowadzamy je w Polsce i będziemy to robić w przyszłości. W 2021 roku do budżetu naszego kraju dołożyliśmy z tytułu samego podatku dochodowego ponad 222 mln zł. Aby lepiej zobrazować to, jak duża jest to kwota wystarczy powiedzieć, że starczyłaby ona na zakup 40 mln kg cukru lub 185 tys. ton węgla albo 440 średniej wielkości mieszkań w Warszawie czy też 20 dronów typu Bayraktar, tak potrzebnych dziś ukraińskiej armii. Wiemy, że jesteśmy największym płatnikiem wśród firm logistycznych działających w Polsce – wartość podatku dochodowego za ubiegły rok, jaki odprowadziliśmy do Skarbu Państwa, była wyższa o ponad 60 mln zł niż kwota wpłacona przez wszystkie pozostałe firmy z naszej branży w ubiegłym roku. Te firmy to światowi giganci, obecni w Polsce od lat i płacący śladowe podatki od prowadzonej w Polsce działalności, na poziomie ułamka procentów przychodu, mimo że na poziomie swoim narodowym, w krajach pochodzenia, płacą miliardy EUR podatku.

 

Z tym, że w InPost kierujemy się zasadami patriotyzmu gospodarczego i zależy nam na tym, aby odwzajemniać się naszym klientom, poprzez dokładanie swojej cegiełki do zapewniania odpowiedniego standardu ich życia. Te pieniądze trafiają przecież m.in. na utrzymywanie szkół, przedszkoli czy remonty i budowę bezpieczniejszych dróg – podkreśla Rafał Brzoska, prezes InPost i dodaje: Tym bardziej trudno mi uwierzyć w doniesienia dotyczące rządowych planów odnośnie podatku od nadmiarowych zysków, że ich intencją jest obniżanie konkurencyjności polskich przedsiębiorców, którzy są fundamentem polskiej gospodarki. Wierzę także w mądrość polskiego rządu, gdyż taki podatek jeszcze bardziej obciążałby rodzime firmy, które podatki płacą w Polsce, a premiowałby te, które zysków w Polsce nie pokazują i podatków w Polsce nie płacą lub płaca je na minimalnym poziomie.

 

InPost zapłacił 222 mln zł podatku dochodowego do polskiego budżetu za 2021 rok - 1InPost zapłacił 222 mln zł podatku dochodowego do polskiego budżetu za 2021 rok - 1

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama