Roczna dynamika PKB w 2q23 obniżyła się głębiej poniżej zera, dokładnie zgodnie z naszą prognozą do -0,5% r/r z -0,3% r/r w 1q23 (kons: -0,3% r/r; PKOe: -0,5% r/r). Drugi kwartał wyznaczył wg nas najniższą roczną dynamikę w tym cyklu i w kolejnych kwartałach przewidujemy powrót do dodatniej dynamiki PKB w ujęciu r/r, głównie za sprawą ożywienia konsumpcji.
Zobacz także: Fatalne dane z polskiej gospodarki! Wchodzimy w recesję w niepokojącym tempie
Dynamiki kwartalne od wybuchu pandemii pozostają zaburzone przez cechy modelu sezonowości i są bardzo wahliwe (por. wykresy), bez ekonomicznego uzasadnienia. Dlatego nie wyciągamy kategorycznych wniosków ze spadku PKB w 2q23 o 3,7% q/q sa po wzroście o 3,8% q/q sa w 1q23. Oczekujemy, że przyszłe rewizje wygładzą te szeregi.
Szczegółową strukturę wzrostu PKB w 2q23 poznamy 31 sierpnia. Na podstawie dostępnych danych miesięcznych szacujemy, że do pogłębienia skali spadku PKB w ujęciu rocznym przyczynił się przede wszystkim głębszy, trzeci z rzędu, spadek konsumpcji prywatnej (efekt wysokiej inflacji). Przewidujemy, że dynamika konsumpcji w 3q23 poprawi się, ale będzie jeszcze ujemna. Dopiero w 4q23 konsumpcja prywatna powinna odnotować wzrost w ujęciu rocznym. Poprawa perspektyw konsumpcji wynika głównie z mocnego spadku inflacji i powrotu realnych dochodów do wzrostów (w gospodarce narodowej w 2q23, a w sektorze przedsiębiorstw od czerwca) oraz ze wsparcia po stronie polityki fiskalnej. W 2q23 dynamikę PKB zapewne obniżała też zmiana zapasów, wynikająca z redukowania przez firmy stanów magazynowych po ich drastycznym wzroście w latach 2021-2022. To dostosowanie związane jest również z coraz częstszą barierą rozwoju firm w postaci niewystarczającego popytu. Głębszemu spadkowi PKB w 2q23 przeciwdziałał nadal mocny wzrost inwestycji oraz eksport netto (solidny eksport przy słabszym imporcie ze względu na niższą konsumpcję).
Podtrzymujemy dotychczasową prognozę wzrostu PKB o 0,7% w 2023 oraz 3,2% w 2024. Głównym motorem napędowym oczekiwanego przez nas odbicia będzie poprawa po stronie konsumpcji, ożywienie inwestycji oraz solidny eksport netto.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję