∙ RPP:
Gabriela Masłowska i Jakub Borowski zostali zgłoszeni jako kandydaci na członków RPP, którzy mogą zostać wybrani przez sejm. Kandydatem wciąż jest też Wiesław Janczyk, którego kandydaturę poznaliśmy już wcześniej.
Gabriela Masłowska jest posłanką PiS. Z wykształcenia ekonomistka. W 1982 r. uzyskała stopień doktora nauk ekonomicznych. Pracowała jako nauczyciel akademicki (Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie). Ostatnio, w latach 2006 - 2015 prowadziła wykłady w Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu z polityki gospodarczej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki pieniężnej. Jak podano w sejmowym życiorysie szczególnym przedmiotem aktywności poselskiej była i jest polityka pieniężna, rynek kapitałowy i system finansowy oraz zagadnienia związane ze spółdzielczością (cytujemy za wpisem sejmowym, pełen życiorys można znaleźć pod linkiem).
Jakub Borowski jest obecnie głównym ekonomistą banku Credit Agricole. W 2009 r. uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Pracuje w Szkole Głównej Handlowej, gdzieprowadzi wykłady dla studentów Studium Magisterskiego i w ramach programu MBA poświęcone polityce pieniężnej, teorii i polityce kursów walutowych, zaawansowanej ekonomii międzynarodowej, finansom międzynarodowym i ekonomicznemu otoczeniu firmy. W latach 2002-2007 kierował Wydziałem Polityki Pieniężnej w Departamencie Analiz Makroekonomicznych i Strukturalnych NBP (pełny życiorys w linku).
Gabriela Masłowska została zgłoszona jako kandydatka grupy posłów PiS, natomiast Jakub Borowski jest kandydatem grupy posłów KO. Sejmowa arytmetyka wskazuje, że większe szanse na wybór mają G. Masłowska i W. Janczyk.
∙ Glapiński (NBP):
"Dane makro i o inflacji w Polsce wskazują, że RPP ma nadal znaczną przestrzeń do podwyżek stóp, a zacieśnianie polityki pieniężnej należy kontynuować, by zapewnić powrót inflacji do celu w średnim okresie" - powiedział prezes NBP agencji Reuters.
∙ ZUS:
Liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS na koniec grudnia wyniosła 875,09 tys. wobec 725,17 tys. na koniec grudnia 2020 roku. Liczba ubezpieczonych osób z obywatelstwem ukraińskim na koniec grudnia wyniosła 627,03 tys. wobec 532,5 tys. na koniec grudnia 2020.
∙ Strefa euro:
PKB w IV kwartale wzrósł o 0,4% kw/kw, czyli nieco więcej niż zakładał konsensus (0,3% kw/kw). Tym samym PKB w strefie euro osiągnął poziom sprzed pandemii (czyli z IV kwaratłu 2019).
∙ Niemcy:
Spora niespodzianka w górę na inflacji. HICP wyniósł 5,1% r/r, oczekiwano 4,7% r/r. Można szacować, że inflacja bazowa solidnie spadła i wytraca impet wzrostowy. Podobna niespodzianka wystąpiła w Hiszpanii. Zamiast spadku CPI w okolice 5,3% zaobserwowano jedynie obniżenie wskaźnika z 6,5% do 6,0%. Z 2,1% do 2,4% wzrosła inflacja bazowa. Ciekawostką publikacji z Hiszpanii jest chyba pierwszy szacunek wag inflacyjnych na 2022 rok.
Legenda: 1 - Żywność i napoje bezalkoholowe, 2 - Napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe, 3 - Odzież i obuwie, 4 - Użytkowanie mieszkania i nośniki energii, 5 - Wyposażenie i prowadzenie gosp. domowego, 6 -Zdrowie, 7 - Transport, 8 - Komunikacja, 9 - Rekreacja i kultura, 10 -Edukacja, 11 - Hotele i restauracje, 12 - Inne towary i usługi.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję