Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Europa na krawędzi recesji. Co przyniesie tydzień? - dr Przemysław Kwiecień

|
selectedselectedselected
Europa na krawędzi recesji. Co przyniesie tydzień? - dr Przemysław Kwiecień | FXMAG INWESTOR
xtb.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Pozytywne nastroje na rynkach trwają już od kilku tygodni, jednak prawdziwą zmianę w nastawieniu inwestorów wywołało listopadowe posiedzenie FOMC. Nie przyniosło ono wielkiego przełomu - Fed utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie - jednak zmiana trendu na rynku obligacji wsparła wówczas wzrostową dynamikę amerykańskich indeksów giełdowych. Sytuacja w USA zaczyna wyglądać coraz lepiej - co dalej z Europą?

 

Optymizm rynkowych byków wsparła również publikacja amerykańskiego raportu CPI za październik - po listopadowym posiedzeniu FOMC, lepsze od oczekiwań dane dotyczące inflacji umocniły rynkowe przekonanie o przyszłorocznych obniżkach stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Proces dezinflacji w USA wspierają przede wszystkim niższe ceny energii, a także (w mniejszym stopniu) normalizacja cen samochodów używanych.

Spadkom cen na stacjach benzynowych przysłużyły się spadki cen samej ropy naftowej. Czarne złoto tanieje od niemal czterech tygodni, a to za sprawą niepewności wokół trwającego konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Ta niepewność zaczyna jednak mijać, a rynki coraz mniej uważnie przypatrują się sytuacji w Strefie Gazy uznając, że toczące się walki pozostaną jedynie lokalnym konfliktem. Nie bez znaczenia pozostają również starania krajów OPEC, które rozważają dalsze cięcia wydobycia ropy w celu zwiększenia presji na wzrost cen surowca.

Reklama

Koniec ery taniej energii, ambitna polityka klimatyczna oraz słabość przemysłu w połączeniu z wysokim poziomem stóp procentowych zaczynają oddziaływać na gospodarkę strefy euro. O ile rynek wycenia obniżki stóp EBC w 2024 roku, może to być za mało by uratować europejską gospodarkę przed recesją.

 

W dzisiejszym webinarze:

  • Soft landing w USA, recesja w Europie?
  • Czy wzrosty na GPW zostaną utrzymane?
  • Xi w USA - czy to przełom?

 

Oglądaj online

 

Reklama

Nota prawna

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


XTB

XTB

Jesteśmy jednym z największych na świecie brokerów Forex & CFD notowanych na giełdzie. Zapewniamy inwestorom indywidualnym natychmiastowy dostęp do rynków finansowych z całego świata. Posiadamy prawie 20 lat doświadczenia na rynku. W tym czasie otworzyliśmy oddziały w ponad 13 krajach, m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Chile i innych.


Reklama
Reklama