Choć opublikowane wczoraj dane o PKB za 2021 rok były nieco niższe niż szacowaliśmy, to wzrost o 5,7% r/r wciąż należy uznać za wysoki. Przed nami jeszcze jeden dobry odczyt (dane za IV kw. w połowie i pod koniec lutego), później można spodziewać się spowalniania. Dziś czas na publikacje PMI.
W przypadku PMI dla Polski prognozujemy spadek wskaźnika z 56,1 pkt. do 55,4 pkt. Konsensus jest znacznie bardziej optymistyczny i oczekuje wzrostu do 56,4 pkt. Za słabszym wynikiem przemawiają gorsze nastroje w przemyśle badane przez GUS, spadek wskaźników koniunktury ESI i spadek PMI w strefie euro.
Czekają nas też kolejne dane o inflacji z Europy. Po wczorajszym zaskoczeniu w górę w Niemczech, tym razem czas na Francję (też niespodzianka: 3,3% vs oczekiwane 2,9%). Poznamy też kolejne dane o PKB (Czechy, dane za IV kw., oczekiwane 3,2% r/r). Niemieckie dane o sprzedaży detalicznej zaskoczyły w dół (-5,5% m/m). Podobnie jak w Polsce poznamy też wskaźniki PMI. Tu trudno jednak o niespodziankę, znamy już wstępne dane.
Indeksy nastrojów PMI zostaną też opublikowane w USA. Tu jednak ciekawsze będą wskaźniki ISM, obrazujące koniunkturę w przemyśle. Oczekiwany jest lekki spadek indeksu (z 58,8 do 57,5 pkt.)
PKB w 2021 roku wzrosło o 5,7%
To solidny wzrost, który sporo zawdzięcza niskiej bazie odniesienia. Wyniki IV kwartału były bardzo dobre, ale naszym zdaniem nie można ich ekstrapolować w przyszłość. W kolejnych miesiącach gospodarka istotnie zwolni. Im większe będzie zaskoczenie inflacją w styczniu, tym mniej skuteczne będą "tarcze" w podtrzymywaniu realnego popytu i tym większego spowolnienia realnej gospodarki moża się spodziewać. Na ten moment pozostawiamy szacunek wzrostu PKB w 2022 roku bez zmian na poziomie 4,1%.
Więcej w komentarzu do danych: https://makroekonomia.mbank.pl/175184-pkb-w-2021-roku-wzroslo-o-57
Prognozy krótkoterminowe - luty 2022
Opublikowaliśmy prognozy najważniejszych krajowych danych makroekonomicznych, które zostaną opublikowane w tym miesiącu. Pod względem prognostycznym będzie on pełen zagadek. Najwięcej niepewności będzie wokół 2 najistotniejszych wskaźników: stopy procentowej NBP (szacujemy ruch o 50pb) i inflacji (nasza prognoza to 9,3% r/r). Do tego tradycyjnie dochodzi nieznana skala zmian liczby firmy 9+ raportujących o przeciętnym zatrudnieniu i wynagrodzeniu.
Więcej w komentarzu: https://makroekonomia.mbank.pl/175180-prognozy-krotkoterminowe-luty-2022
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję