Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Chiny ewidentnie wyróżniają się na tle innych gospodarczych mocarstw i wiele na to wskazuje, że zróżnicowanie to w kolejnych miesiącach może jeszcze wzrosnąć. W całym 2021 roku chińska gospodarka wzrosła o 8,1%, co należy odczytywać jako mocny wynik. Jednocześnie perspektywy nie wyglądają tak optymistycznie, co z kolei pociąga za sobą działania po stronie tamtejszych władz.

 

Głównymi wyzwaniami dla Chin w tym roku będzie schłodzenie popytu zagranicznego, a także uporanie się z problemami w sektorze nieruchomości. Poza tym, polityka „zero COVID” skutecznie tłumi popyt krajowy, co także odbija się na danych o sprzedaży detalicznej. Państwo Środka każdego roku przedstawia swoje cele gospodarcze, które następnie usilnie stara się zrealizować. W tym roku docelowym poziomem wzrostu gospodarczego będzie prawdopodobnie wartość nieco niższa niż 6%.

 

Już pod koniec ubiegłego roku Ludowy Bank Chin starał się osłabić juana, a także zwiększyć płynności w sektorze bankowym

Ruchy te mają wspierać wzrost poprzez poprawę w handlu zagranicznym oraz umożliwienie zwiększenia akcji kredytowej. Aby stymulować popyt na kredyt, Ludowy Bank Chin postanowił obniżyć na początku tygodnia roczną stopę pożyczkową dla sektora bankowego o 0,1 pkt. proc. Wiele wskazuje na to, że jeszcze w tym tygodniu obniżona będzie główna stopa pożyczkowa (LPR), która jest podstawą do wyliczenia oprocentowania wielu kredytów.

Reklama

 

 

Mając na uwadze, że roczna dynamika tzw. impulsu kredytowego w Chinach znajduje się na lokalnych minimach można przypuszczać, że na przestrzeni miesięcy ujrzymy wzrost akcji kredytowej

Warto zaznaczyć, że Chiny będą najpewniej prowadzić zupełnie inną politykę pieniężną niż gospodarki, które szykują się do cyklu podwyżek stóp procentowych (w tym amerykańska Rezerwa Federalna). To z kolei może implikować słabszego juana, co z pewnością ucieszyłoby tamtejsze władze. W środowisku ekspansji monetarnej w Chinach, w zależności od zachowania kursu dolara, relatywnie dobry okres mogą mieć przed sobą rynki wschodzące.

 

 

Reklama

Arkadiusz Balcerowski, analityk Noble Funds TFI


Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych null

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych

Noble Funds Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych specjalizuje się w tworzeniu oraz zarządzaniu otwartymi i zamkniętymi funduszami inwestycyjnym, świadczy usługi asset management, polegające na profesjonalnym zarządzaniu indywidualnym portfelem papierów wartościowych oraz doradztwa inwestycyjnego. Noble TFI zatrudnia najwyższej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zarządzaniu aktywami, zapewniając klientom wysokiej jakości usługi i bezpieczeństwo ich inwestycji.


Tematy

Bank Ludowy Chin wiadomości

kurs juana do dolara

kurs juana nbp

kurs juana chińskiego

kurs juana chińskiego nbp

kurs juana chińskiego wykres

Informacje

polityka monetarna chin

kurs dolara do juana

kurs juana do euro

kurs chińskiego juana

kurs juana wykres

ludowy bank chin polityka

chiny kurs juana

kurs juana chiny

kurs juana do dolara wykres

kurs juana prognoza

kurs juana do dolara w chinach

ciny polityka monetarna

jak wygląda polityka banku chin

bank chin a kurs juana

bank chin wpływa na kurs juana

jak bank chin wpływa na kurs juana

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama