Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny rosną najmocniej od niemal 20 lat! NBP podał dane na temat inflacji bazowej

|
selectedselectedselected
Ceny rosną najmocniej od niemal 20 lat! NBP podał dane na temat inflacji bazowej | FXMAG INWESTOR
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Inflacja CPI w czerwcu wyniosła 3,3%i okazała się zaskakująco wysoka wobec prognoz analityków. To jednak nie wszystko - NBP w czwartek opublikował dane dotyczące inflacji bazowej, czyli wyłączającej z koszyka ceny żywności i energii. Okazała się ona znacznie wyższa niż w poprzednich miesiącach, szczególnie w obliczu ostatniego spowolnienia gospodarczego - w czerwcu ceny rosły najmocniej od niemal dwudziestu lat!

 

Wg danych NBP, inflacja bazowa w czerwcu wyniosła 4,1% w porównaniu do zeszłego roku, co jest najwyższą wartością od dziewiętnastu lat (grudzień 2001 r.), choć zgodną W maju inflacja bazowa wyniosła natomiast 3,8%.

Inflacja po wyłączeniu cen administrowanych (podlegających kontroli państwa) wyniosła 2,3%, wobec 1,9% miesiąc wcześniej, a po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych wyniosła 3,5%, wobec 3,4% w maju.

Reklama

 

NBP już od marca w swoich komunikatach przekonywał, że w nadchodzących miesiącach inflacja nie będzie problemem dla konsumentów, ze względu na ryzyko wystąpienia deflacji spowodowanej spowolnieniem gospodarczym. Ostatnie odczyty dynamiki wzrostów cen zdają się przeczyć tym prognozom, jednak NBP wciąż utrzymuje, że inflacja będzie osłabiać się w przyszłym roku - wg lipcowej projekcji inflacja CPI w 2020 r. wyniesie od 2,9 do 3,6%, zaś w 2021 r. będzie to 0,3%-2,2% oraz 0,6%-2,9%.

 

Inflacja CPI w czerwcu wyniosła zaś 3,3%. Ceny usług wzrosły o 7,4%, a towarów 1,8%(w tym żywności o 5,7%.). Dla porównania w maju było to odpowiednio 7,1%. i 1,4%. CPI znacząco zaniżały ceny paliw, które spadły o 10,4%.

Największy wzrost zanotowały natomiast ceny owoców - aż 27,7%. O 10,4% podrożały również wędliny.

Reklama

URL Artykułu

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama
Reklama